Ohlédnutí za sezónou MotoGP 2020

V sezóně 2020 v kubatuře MotoGP jsme ve 14 závodech poznali celkem 9 různých vítězů!, pouze Franco Morbidelli (3), Fabio Quartararo (3) a Miguel Oliveira (2) vyhráli vícekrát, než jednou. Na pódiových stupních se ostatně představilo 14 různých pilotů.

Sezóna 2020 byla poznamenána nejen situací okolo Covidu-19, ale také neúčastí zraněného obhájce titulu a dominátora posledních 7 sezón Marca Marqueze.

Už začátek sezóny 2020 byl prapodivný: Úvodní závod v Kataru se konal bez královské kubatury MotoGP (kvůli opatřením s virem Covid-19) a navíc hodně brzo bylo oznámeno, že tovární tým Yamahy pojede v příští sezóně bez Valentina Rossiho a ten se tak muset spokojit s pokračováním kariéry v nějakém satelitním týmu. «The Doctor» na své 200. pódium zatím nedosáhl a také poslední jeho vítězství je už hodně «vousaté», pochází z 25. června 2017 v Assenu. Ostatně až 15. místo v celkovém pořadí je Rossiho nejhorší v kariéře stabilního pilota Grand Prix od roku 1996.

Kdo si myslel, že při neúčasti Marca Marqueze se prosadí korunní princ posledních šampionátu Andrea Dovizioso, resp. druhý tovární pilot Yamahy Maverick Viňales či objev sezóny minulé Fabio Quartararo, tak se hodně mýlil.

Po dvaceti letech se stal mistrem světa pilot se strojem Suzuki, Joan Mir ze Španělska. Před Mirem se to podařilo v královské kubatuře pouze těmto pilotům:
2020 – MotoGP – Joan Mir (SPA)

Až do finále v portugalském Portimau bojovalo o titul vícemistra světa v MotoGP následujících šest jezdců: Morbidelli, Rins, Viňales, Quartararo, Dovizioso a Pol Espargaro. Z této šestice se nakonec nejvíce radoval v Portimau třetí v cíli Franco Morbidelli; celkový bronz si zajistil v posledním závodě hodně nevýrazným výkonem Alex Rins (15.). Až čtvrtý skončil - v uplynulé sezóně po zranění Marca Marqueze největší papírový favorit Andrea Dovizioso; Top-5 dokompletoval první jezdec s motocyklem KTM Pol Espargaro.

Prvního vítězství se tedy dočkala rakouská továrna KTM (Brad Binder v Brně) a byl z toho na konci sezóny dokonce trojnásobný trumf této rakouské značky.

Největší zklamání zažila Honda, když nejlepší jezdec s tímto motocyklem Takaaki Nakagami obsadil celkově až 10. místo, když stále ještě čeká na své první pódiové umístění, zatímco Rookie a jeho budoucí týmový kolega Alex Marquez v týmu LCR Honda překvapil dvěma pódiovými umístěními.

S aktivní kariérou stabilního pilota Grand Prix se v Portugalsku rozloučil Brit Cal Crutchlow (35?), a minimálně rok přestávky si dopřeje Ital Andrea Dovizioso (34).