Octo British Grand Prix vyhrál Dovizioso, Marquez out, 13. Abraham

Skvělou podívanou nám nabídl dnešní závod královské kubatury MotoGP při «Octo British Grand Prix». Poslední kola na okruhu Silverstone byla opravdu infarktová a čtvrté letošní vítězství si na své konto připsal tovární pilot Ducati Andrea Dovizioso. Karel Abraham dojel zaslouženě na 13. místě a tedy za 3 body.

Od začátku závod ujel Valentino Rossi a získal si hodně dostatečný náskok. Ale když «bouchl» motor jeho Hondy lídrovi šampionátu Marcu Marquezovi 7 kol před koncem, tak se teprve začalo pořádně závodit. Nejdříve si vychutnal Rossiho - kterému už poněkolikáté v závěru závodu v letošní sezóně jakoby chyběla rychlost - jeho krajan Dovizioso - 3 kola před koncem, pak se před ex-mistra světa vzápětí dostal i týmový kolega Vinales. Ačkoliv ještě stále nebylo rozhodnuto o vítězi, tak se už pořadí na stupních vítězů do konce závodu na 20 kol nezměnilo. Lokalmatador Crutchlow se sice rovněž chtěl podívat na stupně vítězů, ovšem zkušený Rossi si 3. místo pohlídal.

Velmi dobrý závod zajel Jorge Lorenzo a dokompletoval dnes Top-5. Johann Zarco byl opět nejlepším Rookiem (jeho týmový kolega Jonas Folger dostal od oficiálního lékaře závodu po hrůzostrašně vypadajícím pádu ve warm upu zákaz startu v závodě), za Francouzem byl odmávnut jako sedmý Dani Pedrosa a Top-10 dokompletovali lokalmatador Scott Redding, dnes nejlepší pilot se Suzuki Alex Rins a Alvaro Bautista.

Pol Espargaro dokončil s KTM závod na 11. místě (po dojezdu ještě stačil havarovat), za ním byl odmávnut Tito Rabat a na 13. pozici těsně za Španělem pak Karel Abraham. Ten některé své soupeře porazil tím, že byl prostě lepší (předjel tak třeba Millera, Smithe, Baze a Barberu), naopak jak měl smůlu v Brně a ve Spielbergu, tak tentokrát se na něho usmálo štěstí, když Petrucci a Iannone v úplném závěru spolu kolidovali a ze závodu museli odstoupit a Abraham se tak posunul ještě o dvě místa dopředu. Poslední body z Anglie si pak odvezli Hector Barbera a Loris Baz.

Šampionát královské kubatury MotoGP se velmi vyrovnal a pořadí je velmi dramatické: Novým lídrem je před domácím závodem v Misanu Andrea Dovizioso se 183 body, na druhé místo klesl Marc Marquez (174), třetí je a stále ve hře o titul Maverick Vinales (170). Valentino Rossi je nyní suverénně čtvrtý (157), Dani Pedrosa (148) kompletuje Top-5.

Karel Abraham má 28 bodů a to znamená průběžně symbolické 17. místo pro startovní číslo #17.