Největší počet pódií má Valentino Rossi

Po letech závodění v Grand Prix se nachází 39-letý Valentino Rossi v řadě statistikách na špici. V počtu pódiových umístění má třeba náskok na druhého a stále ještě aktivního jezdce Daniho Pedrosu náskok 74 umístění v Top-3.

Valentino Rossi debutoval v GP 1996 při závodě GP Malajsie na okruhu Shah-Alam v kubatuře do 125-ccm. Své první pódium si vyjel na rakouském Zeltwegu, první vítězství u nás v Brně. Od té doby absolvoval tento Ital 365 závodů MS, získal 227 pódiových umístění a 115x byl v cíli závodu GP odmávnut jako vítěz.

Z dalších aktivních pilotů by se mohl propracovat na druhé místo v historickém pořadí pilotů s nejvyšším počtem pódiových umístění 32-letý Španěl Dani Pedrosa (v MS debutoval 2001 v Suzuce), ten má zatím na svém kontě 153 umístění na stupních vítězů a 54 vítězných závodů GP.

A šanci postoupit v historické tabulce má i jeho 30-letý krajan Jorge Lorenzo. Během 268 startů dokázal vyhrát celkem 65 závodů a získal 148 pódiových umístění.

Ovšem o hodně změn historických tabulek se postaral v posledních sezónách ve svých pouhých 25 letech šestinásobný mistr světa a další zástupce Pyrenejského poloostrova Marc Márquez. Ten vyhrál už 61 závodů Grand Prix a celkem 102x byl odmávnut v Top-3.

Z našich jezdců závodících v Grand Prix má na svém kontě Jakub Kornfeil 3 a Karel Abraham 2 pódia.