Nečekaným vítězem Viňales před Zarcem a Bagnaiou

Prvním letošním vítězem «premier class» se na okruhu «Losail International Circuit» stal vítěz z roku 2017 Maverick Viňales s továrním motocyklem Yamaha. Na stupních vítězů ho doplnili Johann Zarco se satelitní Ducati a jeho značkový kolega a tovární pilozt z Borgo Panigale Francesco Bagnaia.

Začátek závodu jednoznačně patřil jezdců s motocykly Ducati, kteří z gridu doslova vystřelili a na čele jezdila dlouho převážně červená barva motocyklů, včetně Rookieho Jorge Martin. A Polesetter Bagnaia tam vydržel až do 15. kola z předepsaných 22. To už se ale propadali ostatní červené motocykly do hloubi startovního pole, což překvapilo především u favorizovaného Jacka Millera. Ovšem stejně nečekaným byl propad Valentina Rossiho z P4 na gridu, ve 12. kole byl «The Doctor» dokonce až na P16, tedy pouze o jedno místo před svým bratrem Lucou Marinim.

Mistr světa Joan Mir (Suzuki) bojoval až do poslední chvíle úspěšně o pódium, ale na cílové rovince podlehl rychlosti oba jezdců Ducati a v cíli byl odmávnut na nevděčné 4. pozici. Top-5 v cíli dokompletoval Fabio Quartararo s druhým továrním motocyklem Yamaha.

Šestý byl odmávnut Alex Rins (Suzuki), skvělé sedmé místo si připsal Aleix Espargaro (Aprilia), který porazil svého bratra Pola Espargara s továrním strojem Repsol-Honda. Až 9. místo obsadil favorizovaný Jack Miller s dalším továrním motocyklem Ducati. Elitní desítku uzavřel dnes nejlepší Rookie Enea Bastianini.

Na P11 byl odmávnut německý tester HRC Stefan Bradl, až za ním dokončil v letošní závodní premiéře za tým Petronas, 42-letý Rossi. A body si ještě připsali s nejlepším motocyklem KTM Miguel Oliveira, jeho týmový kolega Brad Binder a Rookie Jorge Martin.

Největším zklamáním musel být pro tým Petronas dnešní výsledek Franca Morbidelliho; až 18. místo v cíli...! Havarovali a cílový šachovnicový praporek neuviděli Takaaki Nakagami a Alex Marquez (oba z týmu LCR-Honda) a Danilo Petrucci (Tech3 KTM).

Jinak dnešní závod byl opravdu hodně podařený a tou nejlepší pozvánkou na příští víkend, kdy se na okruhu «Losail International Circuit» jede druhý závod letošní sezóny.