Reklama

MS-Superbike v Jerezu: Co by fanoušci také ještě měli vědět? Hlavní obrázek k článku: MS-Superbike v Jerezu: Co by fanoušci také ještě měli vědět?

Tento víkend se koná ve španělském Jerezu de la Frontera už šestý Meeting MS-Superbike 2019. A co by měli všichni ještě před tímto závodem mistrovství světa motocyklů co nejvíce podobných těm sériovým vědět?

V loňském roce si Jerez dopřál přestávku (místo něho se závodilo u nás v Brně), když 2013 se trať na jihu Španělska vrátila po 22-letém odmlčení do kalendáře MS-Superbike. Byl to tehdy poslední závod sezóny, kdy si tovární pilot Kawasaki dvěma pódiovými umístěními zajistil titul mistra světa. Zároveň se tehdy se šampionátem rozloučila na několik let továrna BMW. A shodou okolností pilotuje nyní Sykes tovární motocykl z Bavorska.

4,428 km dlouhý «Circuito de Jerez - Angel Nieto» v Andalusii má dlouhou tradici: Formule 1, MotoGP, CEV Repsol (zároveň MSJ a ME)a WorldSBK zde hostují při závodních víkendech, navíc díky klimatickým podmínkám je všemi závodními sériemi vyhledáván jako zimní testovací okruh. Tato trať má celkem 13 zatáček (8 pravých a 5 levých), většina nese jména známých španělských motocyklových jezdců, jako jsou: Angel Nieto, Àlex Crivillé, Sito Pons, Jorge Martinez, Dani Pedrosa a Jorge Lorenzo.

Velmi oblíbeným místem k předjíždění je zatáčka Nr. 6, tedy «Curva Dry Sack» po 600 metrů dlouhé rovince a potom vracečka «Curva Jorge Lorenzo» před cílovou rovinkou. Okruh byl sice vybudován už v roce 1986, ale díky své šířce 11 metrů a perfektním únikovým zónám i nadále odpovídá nejnovějšímu bezpečnostnímu standartu. Nejnovější asfaltový povrch byl položen v lednu 2019, tedy těsně před testy DWO (Dorna WorldSBK Orangisation) MS-Superbike.

Jako největší favorit nastoupí v Jerez pochopitelně tovární pilot Ducati Álvaro Bautista, který by chtěl - stejně jako v Aragónu - dominovat i druhému domácímu závodu. V Aragónu vyhrál Španěl všechny tři závody a Jerez zná 34-letý jezdec díky obrovskému počtu závodů Grand Prix (poprvé zde závodil v roce 2002) a nepřebernému testování na této trati. V letošní sezóně vyhrál Bautista 11 závodů a 2x skončil druhý.

Když už někdo bude Bautistovi velkým soupeřem, tak pouze aktuální mistr světa Jonathan Rea (Kawasaki), který v Imole ukončil vítěznou sérii Ducati.

Závodní víkend MotoGP bývá v Jerezu vždy velmi dobře navštíven, MS-Superbike sledovalo naposled 25.027 diváků, což není mnoho. Ovšem díky mistryni světa SSP300, kterou je Španělka Ana Carrasco (Kawasaki) a aktuálnímu lídrovi SBK Bautistovi, doufají pořadatelé v daleko větší počet fanoušků. V Aragónu se ovšem tyto naděje nesplnily.Login Přihlásit Registrace ›

Reklama