MS-Superbike 2019 pojede 20 stabilních pilotů Hlavní obrázek k článku: MS-Superbike 2019 pojede 20 stabilních pilotů

Ačkoliv letos ještě smlouvy s jezdci v MS-Superbike nejsou všechny uzavřeny, tak se přece jen postupně dostáváme k tomu, že startovní rošt MS-Superbike 2019 nabývá definitivní podobu. Jedno je bohužel jisté, chybět budou jezdci s motocykly MV Agusta a Aprilia.

Tovární tým Kawasaki prodloužil už dávno smlouvu se čtyřnásobným mistrem světa Jonathanem Reou do konce roku 2020. 2019 bude jeho týmovým kolegou Leon Haslam, který tuto smlouvu dostal jako odměnu za své výkony v BSB a v Suzuka Eight Hours.

Ducati pokračuje s vícemistrem světa Chazem Daviesem a překvapivě vzal do továrního týmu Alvara Bautistu. Ačkoliv jmenovaný Španěl nevyhrál během devíti let v MotoGP ani jeden závod a získal pouze tři pódiová umístění, tak mu Ducati věří více než letošnímu jezdci Marcu Melandrimu.

Aruba Ducati svůj juniorský tým uzavřela a Michaela Rubena Rinaldiho přetransformovala do týmu Barni Ducati, kde nahradí letošního nejlepšího soukromého jezdce šampionátu Xavi Forese.

Pata Yamaha důvěřuje dosavadnímu duu ve složení Michael van der Mark a Alex Lowes, oba dva dokázali letos vyhrát svůj první závod v MS-Superbike.

S týmem Giansanti Racing (GRT) bude v šampionátu nový tým, satelitní stáj Yamahy. Budou ho tvořit mistr světa Supersport Sandro Cortese a jeden ze dvojice: Ital Federico Caricasulo nebo Francouz Florian Marino. GRT představí na výstavě EICMA v Miláně začátkem listopadu.

Tam bude oficiálně představen i továrnou BMW podporovaný tým s novým motocyklem S1000RR. Tým Shaun Muir Racing má tříletou smlouvu s bavorskou továrnou. Poslední dva roky závodil jako Milwaukee Aprilia. Jezdci budou Markus Reiterberger - jehož otec pracuje přímo v závodním oddělení BMW - a ex-mistr světa Tom Sykes, který po devíti letech opustil Kawasaki.

Pedercini Kawasaki už měl tým pohromadě a tvořili ho mladý Gabriele Ruiu a zkušený Yonny Hernandez. Ovšem při závodním víkendu v Magny-Cours došlo k rozepři v týmu s majitelem Luciem Pedercinim a Kolumbijec byl okamžitě propuštěn. Nyní se hledá za populárního Kolumbijce adekvátní náhrada.

Kawasaki Puccetti zůstává týmem jednoho muže a motocykl bude pilotovat talentovaný Turek Toprak Razgatlioglu. Ten by dle všech informací měl v sezóně 2020 být stájovým kolegou Rey.

U Hondy se tento týden rozhodne, jakým směrem se bude ubírat strategie této značky v MS-Superbike. Honda Japan totiž uvažuje o tom, že pověří závoděním v šampionátu svého dlouholetého partnera Moriwaki s podporou Honda Racing Corporation (HRC). Logistickým partnerem by měl být tým Althea Racing majitele Genesia Bevilacquy. Z tohoto pohledu je další osud týmů Ten Kate (Red Bull) a Triple-M doslova nejistý.

Honda uplatnila opci na Leona Camiera pro rok 2019 už v červnu, Moriwaki chce jako týmovou #1 nasadit Japonce Ryuichiho Kiyonariho. Ten by se do MS-Superbike vrátil po 9 letech, 2008 a 2009 získal pro Hondu tři vítězství a šest pódiových umístění.

Orelac Kawasaki je těsně před prodloužením smlouvy s Argentincem Leandro Mercadem, Guandalini Yamaha bude pokračovat i v roce 2019 s jedním pilotem.

GoEleven zřejmě prodlouží spolupráci s Romanem Ramosem i v páté sezóně. Ale příští dny by měly rozhodnout, zda italský tým bude pokračovat s Kawasaki, nebo bude následovat změna k Ducati nebo k Hondě.

MV Agusta zmizí z mistrovství světa, stejně jako Aprilia. Aprilii by mohl zachránit letošní tým MV-Agusta od Andrey Quadrantiho. V jediném případě, kdyby se peněžní nároky továrny z Noale snížily a to hodně propastně. Pak by se současný tým MV Agusta představil s rychlými motocykly RSV4. Pokud se to nepodaří, tak by se Quadranti soustředil pouze na kubaturu MS-Supersport s motocykly MV Agusta.

MS-Superbike 2019 tak pojede minimálně 20 permanentních jezdců, k nim by měli přibýt až 4 piloti s wild card na každý závodní víkend.

Z letošních pilotů jsou zatím bez smlouvy na příští rok vítězové závodů WorldSBK Marco Melandri (22 vítězství), Eugene Laverty (13), Loris Baz (2) a Jordi Torres (1). Kromě toho také Javier Fores, Lorenzo Savadori, Jake Gagne, Patrick Jacobsen, Yonny Hernandez, Jakub Smrž a Roman Ramos.

Startovní rošt MS-Superbike 2019:

Kawasaki: Jonathan Rea (GB), Leon Haslam (GB)

Kawasaki Puccetti: Toprak Razgatlioglu (TR)

Pedercini Kawasaki: Gabriele Ruiu (I); ???

Pata Yamaha: Michael van der Mark (NL), Alex Lowes (GB)

GRT Yamaha: Sandro Cortese (D), Florian Marino (FRA)?

Aruba.it Ducati: Chaz Davies (GB), Alvaro Bautista (ESP)

Barni Ducati: Michael Ruben Rinaldi (I)

SMR BMW: Markus Reiterberger (D), Tom Sykes (GB)

Honda: Leon Camier (GB); ???Login Přihlásit Registrace ›

Reklama