MotoAmerica: Dominance Yamahy, Elias zůstává lídrem

Předposlední závodní víkend šampionátu MotoAmerica se konal v New Jersey Motorsports Parku a stal se jasnou dominancí jezdců s motocykly Yamaha, takže letošní šampionát US-Superbike je stále otevřenou záležitostí.

Garrett Gerloff, Cameron Beaubier a JD Beach se postarali o to, že na stupních vítězů stáli v New Jersey Motorsports Parku poprvé v letošní sezóně hned tři piloti s motocykly Yamaha.

V posledním srpnovém víkendu v Pittsburghu kvůli technickému defektu přerušil tovární pilot Yamahy - 24-letý Texasan Garrett Gerloff - úspěšnou sérii, v předposledním závodním víkendu šampionátu US-Superbike MotoAmerica v New Jersey Motorsports Parku se ale vrátil na vítěznou cestu.

Po dramatickém boji trvajícím 23 kol se svým týmovým kolegou Cameronem Beaubierem mohl Garrett Gerloff oslavit čtvrté letošní vítězství a zachoval si minimálně teoretické šance na titul. Beaubier byl odmávnut jako druhý o 1,7 sekundy zpět a značkový kolega JD Beach dojel neohrožovaně jako třetí a doplnil tak stupně vítězů. Se ztrátou 25 sekund skončil čtvrtý lídr šampionátu Toni Elias (Suzuki) a tímto umístěním uhájil vedení v šampionátu. Mathew Scholtz (Yamaha), Jake Lewis (Suzuki), Joshua Herrin (Suzuki), Jake Gagne (BMW), Kyle Wyman (Ducati) a David Anthony (Kawasaki) dokompletovali Top-10.

10 David Anthony (AUS) Kawasaki 23 32:23,805 1:05,870 154,244

Vítězstvím ve druhém závodě mistrovství US-Superbike snížil tovární pilot Yamahy Cameron Beaubier na okruhu New Jersey Motorsports Park svou ztrátu na lídra šampionátu Toniho Eliase (Suzuki) na 16 bodů.

Vítěz prvního závodu Gerloff havaroval ve Warm-Upu tak nešťastně, že mu byl vydán zákaz startu ve druhé jízdě. Takže na startovním roštu v New Jersey se postavilo pouhých 12 jezdců, což není zrovna nějak vysoký počet jezdců pro národní šampionát Superbike.

Cameron Beaubier bojoval celý závod se značkovým kolegou JD Beachem, nakonec vyhrál obhájce titulu s náskokem 1,442 sekundy. Mathew Scholz, který měl zrovna v den závodu 27. narozeniny, pak dokompletoval hattrick jezdců s motocykly Yamaha na stupních vítězů. Lídr šampionátu Toni Elias zůstal i ve druhém závodě hodně dlužný své pověsti a skončil v něm až jako čtvrtý, za ním byli odmávnuti Jake Lewis (Suzuki), Kyle Wyman (Ducati), Joshua Herrin (Suzuki) a Jake Gagne (BMW).

Tím se náskok mistra světa Moto2 z roku 2010 Toniho Eliase snížil v šampionátu MotoAmerica 2019 na 16 bodů.

Toni Elias tedy vede se ziskem 333 bodů před finále šampionátu MotoAmerica ve dnech 20. až 22. září na Barber Motorsports Parku (Birmingham/Alabama). Obhájce titulu Cameron Beaubier (317) je celkově druhý, následují Garrett Gerloff (276), JD Beach (215), Joshua Herrin (191), Mathew Scholtz (188), Jake Lewis (160), Jake Gagne (121), Cameron Petersen (110) a David Anthony (104).