Moto3: Ohlédnutí za sezónou 2020

Podívejme se nazpět za sezónou MS-Moto3, která obsahovala celkem 15 závodů Grand Prix. Mistrem světa se stal Španěl Albert Arenas, stříbro získal Ital Tony Arbolino a bronz bral Japonec Ai Ogura - přičemž o titulu se rozhodovalo až v portugalském finále.

Španěl Albert Arenas měl fantastický úvod sezóny, v prvních pěti závodech stál 4x na stupních a tři z nich dokázal vyhrát. Pak už stál na stupních vítězů pouze jednou, ale jelikož pravidelně dojížděl ve dvouciferných bodech (třeba 3x na P4 za 13 bodů), tak zaslouženě získal titul mistra.

K tomu mu trochu pomohlo i štěstí, Tony Arbolino jednou nesměl startoval kvůli karanténě (Aragon I) a přes velmi dobrý závěr sezóny patřilo Salačovu týmovému kolegovi druhé místo v šampionátu.

Svěřenec Hiroshiho Ayoamy a jeho krajan Ai Ogura byl ve své druhé sezóně v Moto3 nejvyrovnanějším jezdcem celého startovního pole, s výjimkou jediného závodu vždy bodoval, získal celkem sedm pódií, ale ještě nikdy nedokázal vyhrát závod Grand Prix.

Nejlepší závěr sezóny 2020 měl rozhodně Raul Fernandez, z posledních tří závodů dvakrát vyhrál, a celkově získal kromě toho 6x Pole Position.

Top-5 dokompletoval Celestino Vietti, jinak dvojnásobný vítěz v letošní sezóně.

Kromě už jmenovaných dokázali vyhrát také šestý v šampionátu Jaume Masia (2x), sedmý John McPhee, osmý Darryn Binder, desátý Dennis Foggia, dvanáctý Tatsuki Suzuki a čtrnáctý Romano Fenati, který se tak zasloužil o historické vítězství značky Husqvarna.

A na pozicích znamenající stupně vítězů byli během sezóny 2020 odmávnuti také Sergio Garcia, nejlepší Rookie Jeremy Alcoba, Ayumu Sasaki a Kaito Toba.

V 15 závodech Moto3 tedy vyhrálo celkem 10 různých jezdců, na stupních vítězů pak stálo 16 různých jezdců.

Jinak Top-5 z letošního šampionátu nejslabší objemové kubatury přestupuje do Moto2, takže to pro ně byla včera derniéra.

Letos jsme měli v Grand Prix pouze jednoho zástupce (v sezóně 2019 ještě tři...!), Filipa Salače, takže se pozornost českých fanoušků zaměřila pouze na něho. V konečném hodnocení mu patří 21. místo se ziskem 30 bodů, což je zklamání. Vloni skončil Salač na P23 s celkovým počtem 32 bodů.

K jeho hodnocení snad nejlépe poslouží statistické srovnání s jeho předchozími českými kolegy - tedy rovněž v jejich tehdejší druhé sezóně závodění v Grand Prix.

Jakub Kornfeil získal 2011 celkem 72 bodů a to znamenalo 12. místo v šampionátu MS-125 ccm.

Karel Hanika ve své druhé sezóně v MS-Moto3 (2015) obsadil celkově 18. místo se ziskem 43 bodů.

Nejlépe byl Filip Salač letos odmávnut na 8. místě hned při sezonní premiéře v Kataru. V Top-10 pak skončil ještě jednou, v bodech (tedy v Top-15) se umístil celkem 6x, když poslední dva závody kvůli zranění nejel.