Marc Marquez zůstal v USA neporažen

Závod královské kubatury MotoGP na okruhu Circuit Of The Americas - COTA, kde se koná Red Bull Grand Prix of The Americas, se jel dle dosavadních pravidel MotoGP na této trati - po čtvrtém Pole Position ze čtyř možností vyhrál počtvrté v řadě Marc Marquez!

Na stupních vítězů doplnili mistra světa z roku 2013 a 2014 jeho krajan a úřadující mistr světa Jorge Lorenzo a poprvé letos viděl šachovnicový praporek také italský jezdec Andrea Iannone. V Top-5 byli dne dokonce čtyři Španělé, neboť jako čtvrtý byl odmávnut Maverick Vinales a hned za ním jeho týmový kolega ze Suzuki Aleix Espargaro.

Brit Scott Redding byl dnes nejlepším satelitním jezdcem a obsadil místo šesté, Pol Espargaro dojel sedmý, testovací pilot Ducati a náhradník za Petrucciho Michele Pirro byl odmávnut osmý, elitní desítku uzavřeli Hector Barbera a Stefan Bradl. A body si z USA odvážejí ještě Alvaro Bautista, Eugene Laverty, Tito Rabat, Yonny Hernandez a Loris Baz - po pádu v T1 hned na začátku závodu.

Ostatně v královské kubatuře se dnes padalo hodně nezvykle. Vše začal už zmiňovaný Baz, po něm brzy havaroval vyloženě vlastní vinou Valentino Rossi a další kalich hořkosti si musel vypít Andrea Dovizioso, když se Danimu Pedrosovi nepodařilo udržet přední kolo a nic netušícího „Doviho“ z boku sestřelil.

Velmi sportovním gestem pak bylo, že se Pedrosa zašel do továrního boxu Ducati všem omluvit.

A aby tomu nebylo ještě konce, tak úplně sám spadl na stejném místě Cal Crutchlow a měl hodně štěstí, že ho nesmetla motorka Bradleyho Smithe!

Průběh závodu

Start: Marc Márquez vystartoval výborně, ale Lorenzo ještě lépe.

1. kolo: Márquez vede, za ním Lorenzo a Rossi. Lorenzo zaútočil na Márqueze, ale propadl se pak na P4, Rossi je až na P6.

2. kolo: Dovizioso o 0,2 sec za Márquezem. Lorenzo je třetí, za ním Aleix Espargaró, Dani Pedrosa a Valentino Rossi. V T1 padá Loris Baz.

3. kolo: Valentino Rossi ´zahodil´ svou Yamahu do kačírku, Ital je nezraněn a je to jeho první závodní crash od Aragónu 2014. Márquez vede o 0,7 sec před Dovim a dalších 0,7 sec. ztrácí Jorge Lorenzo. Pedrosa předjel Aleixe Espargara.

5. kolo: Márquez se stará o Déjà-vu. Stejně jako v posledních 3 letech ujíždí všem ostatním, Andrea Dovizioso už ztrácí 1,8 sec, ovšem Lorenzo předjíždí „Desmo Doviho“.

7. kolo: Lorenzo ztrácí 2,3 sec na Márqueze. V T1 padá Dani Pedrosa a sundal Andreu Doviziosa, který tak už podruhé nezaviněně je sražen v boji o pódiové umístění. Aktuální situace je následující: Vede Márquez, za ním pak Lorenzo, Iannone, Aleix Espargaró a Maverick Vinales.

8. kolo: Cal Crutchlow a Bradley Smith nezávisle na sobě padají oba v T11. Márquez má náskok 2,7 sec před Lorenzem, za ním o 4,2 sec Iannone. Jezdci Suzuki Aleix Espargaró a Vinales bojují o P4. Smith a Crutchlow se vrátili do závodu.

11. kolo: Viňales předjel Aleixe Espargara. Márquez vede o 4,6 sec před Lorenzem, následují Iannone a oba piloti Suzuki.

13. kolo: Pedrosa definitivně končí a jde se omluvit do boxu Ducati. Top-7 je následující: Márquez, Lorenzo, Iannone, Vinales, Aleix Espargaró, Redding a Pol Espargaró.

18. kolo: Lorenzo chce získat jistých 20 bodů za P2, které ztratil crashem v Argentině a drží si s odstupem jen 7,2 sec svou pozici za neporazitelným Marcem Márquezem.

Poslední kolo: Márquez do něho vjíždí s náskokem 7,5 sec, druhý je Jorge Lorenzo, třetí Andrea Iannone, čtvrtý Maverick Vinales.

Cíl: Marc Márquez neprohrál ani osmý závod MotoGP v USA a v cíli má náskok 6,1 sec. Španěl dominoval celému závodnímu víkendu a vyhrál tak druhý závod letošní sezóny v řadě, čímž zvýšil svůj náskok v MS na 21 bodů - po pouhých třech závodech.

Jako druhý projel cílem mistr světa Jorge Lorenzo, první letošní body si připsal Andrea Iannone; dále byli odmávnuti Maverick Vinales, Aleix Espargaró, Scott Redding a Pol Espargaró.

MotoGP World Championship 2016 Red Bull Grand Prix of The Americas Circuit Of The Americas - COTA, závod