Lorenzo obhájil loňské prvenství ve Valencii

Tovární jezdec Yamahy Jorge Lorenzo se po 9 letech závodění za tuto japonskou značku s ní rozloučil suverénním vítězstvím. Sezónu 2016 tak loňský mistr světa zakončil tak, jak ji začal, tedy umístěním na nejvyšším pódiovém stupni.

O Lorenzově vítězství nebylo pochyb od samého začátku závodu na 30 kol. Od Yamahy odcházející Španěl k Ducati zajistil Japoncům vítězství po dlouhé době, naposled vyhrála Yamaha 5. června v Barceloně zásluhou Rossiho.

Dlouho o druhé místo bojovala skupina ve složení Rossi, Iannone, Marquez a Vinales. Z ní se ale odpoutal letošní mistr světa Marc Marquez a dojel si pro druhé místo, tedy stejně jako vloni.

Dramatický souboj mezi dvěma Italy pro sebe rozhodl mladší Andrea Iannone a zajistil si tak poslední volné místo na stupních vítězů, když porazil vice-mistra světa Valentina Rossiho. Za ním dojel domácí Maverick Vinales, který nebyl schopen akceptovat v závěru tempo vedoucí skupiny.

V dramatickém souboji trojice o šesté místo v letošním finále byl nejrychlejší Pol Espargaro, za ním byli odmávnuti Andrea Dovizioso a Aleix Espargaro. Top-10 pak dokompletovali ještě Bradley Smith a Alvaro Bautista.

V interním souboji o motocykl Ducati Desmosedici GP modelu roku 2017 porazil Danilo Petrucci (P12) svého týmového kolegu Scotta Reddinga (P14), mezi Top-15, tedy v bodech dojeli také Hector Barbera, Stefan Bradl a Jack Miller.

Pro crash nedojeli finále letošní sezóny Yonny Hernandez, Dani Pedrosa a Cal Crutchlow.

Také první start motocyklu KTM RC16 nedopadl úspěšně, testovací jezdec Mika Kallio závod vzdal v 19. kole z posledního místa...!

Průběh závodu

Start: Lorenzo odstartoval nejlépe, dále Iannone, Vinales a Pedrosa. Hodně špatný start měl Marquez.

1. kolo: Lorenzo s bezpečným náskokem, za ním Iannone a Vinales, dále Rossi, Marquez a Dovizioso.

2. kolo: Lorenzo po startu snů má náskok už 0,7 sec, za ním Iannone, Vinales a Rossi. Marquez P6, Pedrosa P8.

3. kolo: Lorenzo zajel nejrychlejší kolo za 1.31,179 min, má náskok 1 sec před Iannone, dále Vinales, Rossi, Marquez a Dovizioso. Pedrosa (7.) už ztrácí 0,9 sec

4. kolo: Iannone je poprvé rychlejší než Lorenzo.

5. kolo: Další nejrychlejší kolo Lorenza. Iannone ztrácí 1,1 sec. Rossi a Marquez předjeli Vinalese. Crash Hernandeze.

7. kolo: Rossi předjel Iannoneho a je na P2 – Lorenzo vede o 2,5 sec. Pedrosa má při svém im comebacku crash z P7.

8. kolo: Lorenzo má náskok 2,5 sec, Iannone opět druhý, když předjel Rossiho. Za nimi těsně Marquez, Vinales a Dovizioso.

10. kolo: Rossi se dostal opět před Iannoneho, ale ten dokázal na rovince kontrovat díky motocyklu Ducati. Lorenzo s náskokem přes 4 sec.

12. kolo: Lorenzo profituje z boje o pozice za ním a má už náskok 4,5 sec.

13. kolo: Konečně se Rossi prosadil v boji o P2, za ním těsně Marquez a Iannone. Další dvojice je následující: Vinales a Dovi a nemá moc velkou ztrátu.

17. kolo: Iannone a Marquez znovu dojeli Rossiho. Vinales už ztrácí, stejně i Dovizioso. Crash Crutchlowa.

19. kolo: Lorenzo s náskokem 4,7 sec, dále Iannone (2.), Marquez (3.) a Rossi (4.).

20. kolo: Mika Kallio s wild card zajíždí do boxu týmu KTM.

21. kolo: Lorenzo má náskok 5,4 sec, za ním Marquez, Iannone a Rossi. Vinales vše sleduje z P5. Dále Dovi, P.Espargaro, A.Espargaro, Smith, Bautista, Barbera, Petrucci, Redding, Bradl, Miller

22. kolo: Marquez poodjel Ianonnemu. Mistr světa zkrátil náskok Lorenza na 4,6 sec

23. kolo: Lorenzo o 4,4 před Marquezem, Rossi ztrácí na mistra světa 2,2.

24. kolo: Marquez snížil na 3,7 sec na Lorenza! Iannone opět třetí, za ním Rossi a Vinales.

26. kolo: Lorenzo o 3,2 sec před Marquezem, ten o 3,5 sec před Iannonem, Rossim a Vinalesem.

27. kolo: Marquez pouze 2,5 sec za Lorenzem – a do cíle zbývají ještě 3 kola.

28. kolo: Náskok 2,2 sec pro Lorenza – to by mělo stačit. Iannone a Rossi bojují o P3. Vinales ztrácí 2 sec. P. Espargaro předjel Doviziosa a je na P6.

30. kolo: Lorenzo vítězí s náskokem 1,1 sec, za ním jsou odmávnuti Marquez, Iannone, Rossi, Vinales, P.Espargaro, Dovizioso, A.Espargaro, Smith, Bautista, Barbera, Petrucci, Bradl, Redding a Miller. Laverty, Rabat a Baz jsou klasifikováni mimo body.

MotoGP™ World Championship 2016 - Circuit de la Comunitat Valenciana Ricardo Tormo

01- Jorge Lorenzo – Movistar Yamaha MotoGP – Yamaha YZR M1 – 30 kol za 45'54.228