Reklama

Letos závodí v MotoGP úplně jiný Abraham Hlavní obrázek k článku: Letos závodí v MotoGP úplně jiný Abraham

V Misanu čeká našeho Karla Abrahama už 80. start v královské kubatuře MotoGP a určitě mně dáte za pravdu, že letos vidíme na závodních okruzích úplně jiného Abrahama, než jsme ho vídali v minulých sezónách.

Rozhodně to už není «Abaja/Padaja», jak ho posměšně nazývali někteří odborníci z různých motocyklových webů. Těm jakoby letos došla «zlá slina», nemají po kom plivat, neboť výkony Karla Abrahama v letošní sezóně MotoGP museli nadchnout i jeho největší «antifanoušky».

Naopak mně připomíná Rookieho ze sezóny 2011, který čeřil «stojatou vodu» královské kubatury. Ale Abaja i vyspěl takticky, plně uplatňuje zkušenosti ze svých 171 startů v Grand Prix a nedělá žádné jezdecké chyby.

Jeho letošní výsledky jsou pozoruhodné, ačkoliv má k dispozici jeden ze dvou nejstarších motocyklů ve startovním poli, tedy GP15 - kromě něho ji jezdí ještě Loris Baz.

Z 12 odjetých závodů 2017 celkem 8x bodoval, dvakrát byl odmávnut v Top-10, přičemž o další umístění v elitní desítce ho při domácím závodě na Masarykově okruhu připravil pouze prasklý výfuk.

Rovněž jeho výkony v Qualifying 2017 jsou pozoruhodné: 3x se kvalifikoval přímo do QP2 a jednou dokonce do první řady startovního roštu.

Český jezdec ve španělském týmu na italském motocyklu dal svými letošními výkony zapomenout jak na loňský hodně nepodařený výlet do šampionátu WorldSBK s poruchovým motocyklem BMW a na závodění v MS nepřipraveného britského týmu Milwaukee, nebo sezónu MotoGP 2015 (Honda) bez jediného získaného bodu či rovněž nepříliš vydařený rok 2013 (ART), když závodil s motocykly konfigurace OPEN nebo CRT.

Letos se v týmu Pull&Bear Aspar vrátil Karel Abraham na oblíbený italský motocykl Ducati - stejně jako v sezónách 2011 a 2012 - a je to na jeho výkonem hned také znát.

Může se pochlubit nejen zřejmě svým životním závodem na Dutch TT v Assenu, ale i skvěle zajetými závody na Masarykově okruhu, ve Spielbergu nebo na Silverstone. Ostatně právě v Assenu vyrovnal 7. místem v cíli svá nejlepší umístění, která dosud držel z roků 2011 (Jerez, Silverstone) nebo z Valencie 2012. Rovněž druhé místo na gridu v Argentině je obrovský výsledek, ještě nikdy žádný Čech v historii neodstartoval do závodu MotoGP z první řady startovního roštu.

Proto mu byla nabídnuta smlouva týmem Jorge «Aspara» Martineze i na rok 2018 a my tak 27-letého českého pilota - na kterého můžeme být letos opravdu hrdi - uvidíme závodit v nejprestižnějším motocyklovém závodění po boku Rossiho, Marqueze, Lorenza & spol. i v sezóně příští a máme se opravdu na co těšit!

A to ještě neskončila sezóna letošní, Abrahama čekají některé jeho oblíbené okruhy a nás napínavé okamžiky u TV - některé pak samozřejmě přímo na trati - jako české fanoušky.Login Přihlásit Registrace ›

Reklama