Korunovace Sofuogla se odkládá, vyhrál Cluzel, 13. Ježek

Vítězem dnešního závodu na okruhu Circuit de Never Magny-Cours se stal domácí lokalmatador Jules Cluzel, český jezdec Ondřej Ježek po 4 měsících bodoval, když dojel 13. Lídr šampionátu Sofuoglu havaroval a sám tak oddálil svou korunovaci.

Závodní víkend shlédlo celkem 56.296 fanoušků, dnes jich bylo kolem okruhu 24.472. A viděli turbulentní závod WorldSSP, který závodní neděli zahajoval. Ten nabídl doslova vše: Svou převahu ukazoval až do 12. kola z celkových 19 čtyřnásobný mistr světa a lídr šampionátu Kenan Sofuoglu, neuvěřitelnou bojovnost předváděl finský talent s wild card Niki Tuuli z týmu Kallio Racing - zajel také nejrychlejší kolo závodu za 1.42,095 min - a nakonec byli nadšeni domácí fanoušci, neboť vítězem se stal lokalmatador Jules Cluzel.

A spokojeni mohli být i čeští fanoušci, po více než 5 měsících - naposledy skončil v Top-15 1. května WorlsSSP v Mugellu - dojel v bodech Ondřej Ježek, který byl odmávnut na P13.

V šampionátu vede nyní - dva závody před koncem letošní sezóny Kenan Sofuoglu se ziskem 171 bodů. Druhý Krummenacher ztrácí 42 bodů - rozdělovat se bude ještě maximálně 50 bodů, na třetí místo postoupil Cluzel, ovšem ten už ztrácí 55 bodů a na titul 2016 už dosáhnout nemůže. Náš Ondra Ježek se propadl na P14, když má na svém kontě 36 bodů.

Průběh závodu:

Start: Bleskový start předvedl Sofuoglu, za ním Gino Rea, Badovini, Cluzel, Jacobsen...Krummi P10.

1. kolo: Sofuoglu o 0,5 vpředu, dále Cluzel, Badovini, Rea a Tuuli...P20 Ježek. Crash Jacobsen, Canducci a Zaccone

2. kolo: Cluzel dojel malou ztrátu za Sofuoglem, Top-4 v rozmezí 0,7 sec. Krummi na P7. Ježek na P18.

3. kolo: Krummi (8.) prohrál pozici s Illiou Mykhalchykem

4. kolo: Krummi (9.) na konci devítičlenné skupiny, která jede v rozmezí 3,3 sec. Nejrychlejší kolo Sofuoglu za 1.42,384 min. Rolfo, startující z boxové uličky je na P26.

5. kolo: Cluzel poprvé zaútočil na Sofuogla. Nejrychlejší kolo zajíždí Niki Tuuli (Yamaha) in 1.42,182 min. P16 pro Ježka.

6. kolo: Tuuli zrychlil na 1.42,095 min!

7. kolo: Vedoucí skupina se rozdělila: První část má složení Sofuoglu, Cluzel, Badovini, Rea, Tuuli a Bassani, druhá pak Caricasulo, Mykhalchyk a Krummi se ztrátou 2 sec.

8. kolo: Crash Gino Rea – nové pořadí Sofuoglu, Cluzel, Tuuli, Bassani a Badovini. Krummi ztrácí 4,5 sec. Ježek už v Top-15.

9. kolo: po pádu Rey vznikla mezi trojicí Sofuoglu, Cluzel a Tuuli a pronásledovateli mezera 1,4 sec. Krummi na P6.

10. kolo: Tuuli se ukázal jako neuvěřitelný bojovník a předjel Cluzela – pilot s motocyklem MV Agusta ale dokázal kontrovat.

11. kolo: Cluzel a Tuuli spolu lehce kolidovali, crash Mykhalchyka.

12. kolo: Crash Sofuogla, mistrovství se tak tento víkend ještě nerozhodne. Krummi postoupil na P5, Ježek na P14.

13. kolo: Také vedoucí Cluzel málem havaroval, toho využil Tuuli a dostal se do čela.

14. kolo: Tuuli se lehce odpoutal od Cluzela, 1,2 sec za nimi Bassani a Badovini. Krummi ztrácí 3,4 sec.

15. kolo: Top-4 v rozmezí 1,4 sec – zde není nic rozhodnuto. Krummi ztrácí 2,9 sec. Ježek se propadl na P15.

17. kolo: Top-4 stále dělí pouze 1 sec! Krummi (+2,9 sec) už z vlastních sil nedojede v Top-3. Ježek opět na P14.

18. kolo: Smůlu mají jezdci PTR Honda: Christoffer Bergman má defekt, Okubo crash.

19. kolo: Cluzel předjel v posledním kole Tuuliho a vyhrál. Třetí končí Badovini. Krummi obsadil P5 a je stále ve hře o titul. Ježek se zlepšil na P13 a po hodně dlouhé době - více než 5 měsíců - tak získává body v MS.

FIM Supersport World Championship 2016 - Fassi French Round, Magny Cours, závod

01- Jules Cluzel – MV Agusta Reparto Corse – MV Agusta F3 675 - 19 kol za 32'31.738