Reklama

Jasper Iwema pojede GP na ledě Hlavní obrázek k článku: Jasper Iwema pojede GP na ledě

V mistrovství světa 125ccm/Moto3 se Nizozemec Jasper Iwema moc neprosadil. Od roku 2017 závodí 28-letý jezdec v šampionátu Ice Speedway a letos se poprvé probojoval do Grand Prix, kde závodí Top-16 jezdců na světě.

Kdo chce závodit v GP-Ice Speedway, tak si ho nevybere nějaký tým, nebo si nemůže místo zakoupit, jak je to zvykem v ostatních závodních motocyklových sériích na silnici.

Zde je nutno se kvalifikovat: 13 ze 16 jezdců GP se musí kvalifikovat z desetidílné závodní série, která se skládá ze závodů v Kazachstánu, Rusku, Německu a Nizozemí - kam je předtím nominuje jejich příslušná národní motocyklová federace. Dvě dlouhodobé wild card udělí motocyklová mezinárodní federace FIM na celou sezónu, další má potom k dispozici každý pořadatel závodu, aby v každém případě stál na startu jeden lokalmatador.

Minulý víkend se konaly ve Švédsku a Finsku dvě kvalifikační kola pro Grand Prix, Jasper Iwema ale jako nejlepší Nizozemec nepostoupil přímo do Grand Prix, postupovalo šest nejlepších a on obsadil sedmé místo.

28-letý měl ale štěstí a od FIM obdržel kromě Günthera Bauera jednu ze dvou dlouhodobých wild card.

Iwema je samozřejmě v Ice Speedway začátečník, přesto si už vloni při svém debutu zasloužil o pozornost.

Ice Speedway má v Nizozemí velkou tradici, závody v Assenu byly řadu let vrcholem sezóny, až byla hala nedaleko Dutch TT zbourána. 2017 se poprvé konala Grand Prix v Heerenveenu, letos tam bude ve dnech 7./8. dubna uspořádáno finále MS a bude tam také korunován letošní mistr světa.

Nejúspěšnějšími Nizozemci v posledních 15 letech jsou Johnny Tuinstra a René Stellingwerf, kteří se dokázali v MS-Ice Speedway umístit v Top-13.

Jasper Iwema startoval v MS-125 ccm poprvé v sezóně 2007. V letech 2009 až 2013 absolvoval kompletní sezóny Grand Prix v nejslabší objemové kubatuře a celkem má na svém kontě Iwema 88 startů v Grand-Prix. Nejlepší sezónu měl v roce 2010, když ziskem 34 bodů obsadil celkově 16. místo v kubatuře 125 ccm.

V sezóně 2012 startoval v českém týmu FGR s motocyklem FGR-Honda a v Le Mans obsadil skvělé 7. místo! Po závodě v Aragónu byl ale z českého týmu vyhozen a sezónu nedokončil.

V roce 2014 ale jezdec z Hooghalenu nezískal v MS-Moto3 žádné místo na startovním roštu. Potom to zkoušel - ovšem neúspěšně - ve španělském šampionátu a svou kariéru stabilního pilota v Grand Prix musel předčasně a nedobrovolně ukončit. Po dvou závodech s wild card v Assen a na Silverstone závodil Iwema koncem sezóny v pěti závodech Grand Prix za tým CIP jako náhradník za vyhozeného Bryana Schoutena.

Protože ale s motocyklem Mahindra nedojel ani jednou v Top-15, tak ani na příští sezónu - tedy 2015 - nenašel místo na startovním roštu v MS. Pouze při GP Assen se objevil na startu s wild card, tentokrát ovšem v kubatuře Moto2. S motocyklem Speed-up obsadil až P25 a to byl zatím jeho poslední start v Grand Prix.Login Přihlásit Registrace ›

Reklama
Reklama