IOMTT 2016: Druhý závod side kořistí favoritů

Několikrát byl dnes sice druhý závod na Isle of Man odložený kvůli nepřízni počasí, ale nakonec se tříkoloví akrobaté přece jen svého závodu dočkali, i když o skoro více než tři hodiny později.

Po jejich smůle v prvním závodě, když v posledním kole jim ve vedení v závodě vypověděl technika službu, vyhráli Ben a Tom Birchall druhý závod sidecarů.

V prvním závodě favorizované páry Ben Birchall/Tom Birchall (LCR Honda) a Tim Reeves/Patrick Farrance (DMR Honda) závod tedy nedokončili, a 17násobný vítěz Dave Molyneux/Daniel Sayle (DMR Honda) do něho vůbec neodstartoval.

Původní start byl naplánován na 11.45 hodin (SEČ), ale od moře se nad okruhem rozprostřela mlha a záchranný vrtulník nemohl přistát. Tedy o celých 2 hod. 45 minuty později mohli konečně Molyneux/Sayle druhý závod sidecarů zahájit.

V prvním sektoru tratě také vedli oba obyvatelé z ostrova Man, vítězové prvního dramatického závodu John Holden/Andrew Winkle ztráceli pouze 0,84 sek., Birchall/Birchall a Reeves/Farrance následovali s rozdílem 2,382, respektive 3,637 sekundy.

Zatímco Reeves/Farrance začali trochu ztrácet, tak první tři posádky byly při Ramsey Hairpin prakticky pohromadě. Holden vedl, Molyneux a Birchall měli ztrátu 0,722, resp. 1,601 sekundy.

Po prvních 60,725 kilometrech vedli opět Molyneux/Sayle, bratrský pár Birchallových ztrácel 0,953 sekundy. Holden/Winkle sice získali na dvojici Reeves/Farrance více než 10 sekund, ovšem na P2 jim chybělo 3,745 sekundy.

Ve druhém kole převzali Ben a Tom Birchallové iniciativu a časem 19.24,756 zůstali jen těsně za novým rekordem, který sami vytvořili v sobotu. Molyneux nebyl schopen akceptovat tempo Birchallových a do závěrečného okruhu vjížděl se ztrátou 6 sekund. Takže se zdálo, že snaha o 18. vítězství na Tourist Trophy bude marná.

Třetí jeli s hodně komfortním náskokem Holden/Winkle, za nimi pak Reeves/Farrance a Ian Bell/Carl Bell. Posádka Peter Founds/Jevan Walmsley, v sobotu na skvělém druhém místě, musela svůj tříkolový motocykl odstavit na kraj vozovky kvůli poruše.

Po odstoupení dvojice Molyneux/Sayle vyhráli suverénně Birchall/Birchall, za nimi byli odmávnuti Holden/Winkle a Reeves/Farrance. Pro 39letého Brita a jeho o 10 let mladšího spolujezdce - tedy bratra - to bylo už čtvrté vítězství na Tourist Trophy.