Hutchyho dnešní double, vyhrál i Superstocky, 21. Holán

Pouze několik hodin po svém trumfu v závodě kubatury Supersport se Ian Hutchinson stal i vítězem závodu STK. Jeho největší soupeř, Michael Dunlop, závod nedojel, Kamil Holán (BMW) obsadil P21.

Po sobotním závodě Superbike-TT a dnešním kubatury Supersport se i závod Superstock stal soubojem mezi Michaelem Dunlopem a Ianem Hutchinsonem. oba dva nyní jezdí vlastní ligu, ve které není 23násobný vítěz TT John McGuinness jejich tempo schopen akceptovat.

Ovšem očekávaný souboj mezi Hutchinsonem a Dunlopem trval pouze jedno kolo, potom musel Severní Ir závod vzdát, neboť u jeho BMW se zlomila řadící páka. Ovšem hned v prvním kole zlepšil Brit rekord kubatury Superstock o neuvěřitelných 14,604 sekund. Nový má hodnotu 17.00,510 (průměr 214,200 km/h).

Zatímco Hutchinson jezdil své kola na Mountain Course bez vážného ohrožení od soupeřů, tak za ním se odehrával napínavý souboj o druhé místo. Oba dva jezdce Kawasaki Deana Harrisona a Jamese Hilliera dělily při zastávce v boxu maximálně dvě sekundy.

Průběh závodu

John McGuinness vyrazil do závodu jako první, za ním pak Bruce Anstey, který absolvoval svůj 80. start na Tourist Trophy, dále následovali James Hillier, Ian Hutchinson, Peter Hickman a Michael Dunlop.

Stejně jako v závodě Supersport byl hned od začátku nejrychlejší Hutchinson (BMW), Michael Dunlop (BMW) ztrácel na prvním mezičase 2,5 sekundy, za Garym Johnsonem (BMW), o dalších 2,3 sekundy zpět, jeli Michael Rutter (Kawasaki), Peter Hickman (Kawasaki), James Hillier (Kawasaki) a Dean Harrison, které dělilo pouze několik desetin sekundy.

Než se ale vjelo na Mountain, zvětšil se jeho náskok na 5,2 sec. Brit zajel první ze čtyř kol za 17.00,510, což je nový rekord okruhu této kubatury.

Michael Dunlop, který před dvěma vyhrál závod Superbike v novém rekordu závodu a také okruhu, musel závod vzdát kvůli zlomené řadicí páce. Hillier se mezitím dostal na místo druhé, za ním pak jeli Harrison, Gary Johnson, Lee Johnston a Michael Rutter, ovšem ztráta Harrisona byla už 20 sekund. Holán projel pasáží start/cíl na P26.

Po vzdání mladšího z bratrů Dunlopových tak bylo o vítězi rozhodnuto, přesto Hutchinson nadále jel naplno (17.01,775), ačkoliv musel zajet do boxu natankovat a vyměnit pneumatiky. Ačkoliv byl Hillier na Mountain Course rychlejší než byl dřívější rekord této kubatury, tak ztratil dalších 12 sekund.

S bezpečným náskokem přes 40 sekundy vjel Hutchinson do svého posledního kola. Harrison snížil náskok na Hilliera na pouhé dvě sekundy, zatímco McGuinness jako čtvrtý byl na cestě k dalšímu skvělému úspěchu. Lee Johnston ztratil P5, neboť jeho BMW odmítla dále poslušnost.

Pro Hutchinsona, který projel cílem se zvednutým předním kole, to bylo při 40. průjezdem cílem na Tourist Trophy už 13. vítězství. Mezi úseky Glen Helen a Ballaugh Bridge se dostal Harrison na druhé místo a už ho nepustil ze svých rukou.

V posledním kole se Michael Rutter na místo čtvrté, když předjel jak Garyho Johnsona, tak McGuinnesse. Kamil Holán obsadil v cíli závodu P21.