Horor MotoGP vyhrál v Assenu Jack Miller

Jezdci královské kubatury MotoGP zažili v Assenu turbulentní závod, kde hrál hlavní úlohu déšť. Po restartování závodu si zajistil vítězství Jack Miller před Marcem Márquezem a Scottem Reddingem.

Vítězi letošního Grand Prix v Assenu se tak dnes stali tři zcela nové tváře, které ještě nikdy nedokázali v těchto kubaturách vyhrát jakýkoliv závod GP.

Počasí bylo hlavním režisérem závodu, který se poprvé v historii jel v neděli.

Už v zaváděcím kole spadl Eugene Laverty v T5, a to doslova v tempu, které by se dalo nazvat šnečím. Brit musel z tohoto důvodu vyjet do závodu až z poslední pozice a to s náhradním motocyklem.

V zápětí vyhlásilo Ředitelství závodu jako „Wet Race“, tedy Flag-to-Flag-Race.

Do čela se skvělým startem dostal Scott Redding, ale brzy převzal žezlo Valentino Rossi.

Tovární pilot Yamahy vedl závod dvě kola, pak se ale dostal do čela Yonny Hernández. Mezitím zažíval Rossiho týmový kolega Jorge Lorenzo doslova strašidelný sen. Španěl sice zahájil závod z P10 na startovním roštu, ale brzy se probojoval na P6. Pak se ale začal propadat a v L7 byl mistr světa až na P18.

Andrea Dovizioso předjel v L11 Rossiho a ačkoliv byl dlouhý na brzdy, tak dokázal uhájit svou druhou pozici.

Ital se tak postaral o vedoucí double Ducati, zatímco Rossiho už viděl hodně zblízka Danilo Petrucci.

Už jsem se těšil, že k velké ostudě továrních jezdců z Evropy, vyhraje dnes v Assenu satelitní Kolumbijec Yonny Hernandez. Ale ve 12. kole spadl z prvního místa.

Další obětí těžkých podmínek na trati byl Andrea Iannone, ten havaroval o 2 kola později z 5. místa.

V 15. kole převzal Petrucci vedení před značkovým kolegou Doviziosem – vzápětí byly vyvěšeny červené vlajky.

Postavení na startovním roštu bylo do restartovaného závodu na 12 kol dle posledního průjezdu startem/cílem.

Na nejlepší pozici se tedy směl postavit Andrea Dovizioso, vedle něho Petrucci a Rossi, dále pak Redding, Marc Márquez, Pedrosa, Cal Crutchlow, Jack Miller, Pol Espargaró a Alvaro Bautista, což bylo pořadí v Top-Ten. Dále stáli na gridu Bradl, Bradley Smith, Maverick Viñales, Tito Rabat, Aleix Espargaró, Hector Barberá, Iannone, Laverty, Lorenzo a Michele Pirro.

Restartovaný závod ještě pořádně nezačal a už byly na pořadu první pády. Dani Pedrosa vše začal, ale v závodě se ztrátou pokračoval. Po něm se s nizozemským mokrým asfaltem seznámili Crutchlow, Dovizioso, Smith a také Valentino Rossi, potom se marně snažil 37letý Ital svůj motocykl opět rozjet.

Po vicemistru havaroval také Aleix Espargaró, zatímco Miller se kurážným manévrem dostal před Márqueze. Předtím ale musel odstavit svou motorku z P5 pro defekt Petrucci.

Lorenzo jezdil bezpečně na P11, žádný předjížděcí manévr ale nezkusil. Bradl jezdil na P8, ale také havaroval. O kolo později musel do kačírku Smith, později ale v závodě pokračoval.

Dvě kola před koncem se dostal Redding před Pola Espargara a vydal se tak směrem pódiové umístění. Na špici se nic nezměnilo, Jack Miller se přibližoval svému prvnímu vítězství v MotoGP, ačkoliv při GP v Barceloně před dvěma týdny skončil poprvé v Top-10.

Ve svých 23 dosavadních závodech MotoGP získal 21letý Australan 25 mistrovských bodů, po vítězném závodě v Assenu má na svém kontě dvojnásobek.

Pilot týmu Marc VDS-Honda se tak zasloužil o první vítězství pilota satelitního týmu od Toniho Eliase v Estorilu 2006, když s motocyklem Honda Gresini porazil Rossiho.

Za Australanem projeli cílem Márquez, Pol Espargaró, Redding, Iannone, Barberá, Laverty, Bradl, Vinales, Lorenzo, Rabat, Pedrosa a Smith.