GP Mugello: Pedrosu čeká 250. závod v MS a další zajímavosti

Tovární jezdec týmu Repsol Honda Dani Pedrosa ze Španělska pojede o nadcházejícím víkendu už svůj 250. závod Grand Prix, takže je v počtu startů v Top-10 pilotů, kteří mají na svém kontě nejvíce startů v závodech MS silničních motocyklů.

Celkový počet startů v závodech Grand Prix

V této tabulce vede Valentino Rossi s celkovým počtem 335 startů, druhý je další Ital Loris Capirossi (328) a třetí Australan Jack Findlay (282). Následují Brazilec Alex Barros (276), Španěl Angel Nieto (265), Švýcar Bruno Kneubühler (264), San Mariňan Alex de Angelis (262), Francouz Randy de Puniet (253), už jmenovaný Dani Pedrosa (249) a Andrea Dovizioso (245).

Počet umístění v Top-3 v královské kubatuře

V počtu pódiových umístění v královské kubatuře 500 ccm/MotoGP vede pochopitelně Valentino Rossi, který se umístil celkem 178x v Top-3. Na místě druhém jsou Jorge Lorenzo a Dani Pedrosa s 101 dojetými závody v Top-3. Čtvrté místo patří Micku Doohanovi (95), pátý je Giacomo Agostini (88) a následují Eddie Lawson (78), Casey Stoner (69), Wayne Rainey (64), Max Biaggi (58) a Randy Mamola (54).

Počet umístění v Top-3 napříč sólo kubaturami

Rovněž tuto statistiku vede Valentino Rossi s 214 pódiovými umístěními. Druhý je jeho krajan Giacomo Agostini (159) a Top-3 kompletuje Dani Pedrosa (142). Na čtvrtém místě jsou další dva Španělé Angel Nieto a Jorge Lorenzo (139). Šestý je Phil Read (121), a následují Mike Hailwood (112), Max Biaggi (111), Loris Capirossi (99) a Jim Redman (98).

Statistická čísla Grand Prix před GP v Mugellu

124- Jorge Lorenzo získal v Le Mans 124. vítězství pro Španěly v královské kubatuře a vyrovnal počet prvních míst pro tuto zemi zároveň s Australany.

100- Při GP Itálie pojede Aleix Espargaro už svůj 100. závod v MotoGP.

99- Jorge Lorenzo vyhrál ve Francii už 99. závod pro značku Yamaha v kubatuře MotoGP. Nejvíce jich dokázal vyhrát Valentino Rossi - 54, následují Jorge Lorenzo - 42, Max Biaggi - 2 a Ben Spies - 1.

15 let a 330 dní- Takový rozdíl ve stáří byl na pódiu v Le Mans mezi jezdci Valentinem Rossim (v cíli druhým) a Maverickem Viňalesem (třetím), a je to druhý největší věkový rozdíl v královské kubatuře. Více let dělilo v roce 1975 na pódiu při GP Belgie 1975 tehdy 22letého Johna Newbolda (tehdy druhým) a 40letého Jacka Findlaye (v cíli třetí).

10.654 sekund- Jorge Lorenzo vyhrál v Le Mans s náskokem 10.654 sekundy před Valentinem Rossim a je to jeho největší časový náskok, když vyhrál závod MotoGP na suchém povrchu.

10- Už deset posledních závodů závodů nevyhrál pilot startující z Pole-Position v kubatuře Moto3. Naposled se to podařilo Eneovi Bastianinimu v Misanu v loňském roce.

8- Naopak z první pozice na startovním roštu vyhrál jezdec startující v posledních osmi závodech MotoGP, což je nejdelší počet závodů v řadě z Pole-Position v éře MotoGP vůbec.

7 let- První dvě místa v posledních dvou závodech MotoGP získali Jorge Lorenzo a Valentino Rossi. Je to poprvé od roku 2009, kdy jezdci továrny Yamaha dokázali získat v MotoGP back-to-back po sedmi letech - tehdy to byla GP Katalánska a holandská TT.