Double Ducati ve Spielbergu

Závod královské kubatury na v kalendáři Grand Prix novém okruhu Red Bull Ring v rakouském Spielbergu vyhrál Ital Andrea Iannone s motocyklem Ducati před svým týmovým kolegou Andreou Doviziosem a mistrem světa Jorge Lorenzem.

Naposled vyhrála tato italská značka před 6 lety na australském okruhu Phillip Island zásluhou Caseyho Stonera, dnes tedy slavila double. Pro Andreu Iannoneho to bylo zároveň premiérové vítězství v královské kubatuře. Hodně zklamaný byl v cíli druhý Andrea Dovizioso, který tak čeká na své druhé vítězství od roku 2009, naopak spokojený byl třetí v cíli úřadující mistr světa Jorge Lorenzo, který o nějaký ten bodík snížil náskok lídra šampionátu Marca Marqueze, který dnes uzavřel Top-5, když před něho se dostal také Valentino Rossi. Ovšem po svém těžkém pádu bylo obdivuhodné, jak srdnatě Marquez dnes závodil.

Šestý projel cílem Maverick Vinales, sedmý pak Dani Pedrosa, a elitní desítku doplnili Scott Redding, Bradley Smith a Pol Espargaro.

Body si z Rakouska do České republiky - kde se jede už příští víkend - odvážejí dále Danilo Petrucci, Michele Pirro s wild card, Loris Baz, Tito Rabat a první jezdec, který musel absolvovat za trest kvůli jump startu také Cal Crutchlow.

Cílový praporek viděli i další hříšníci: Alvaro Bautista, Yonny Hernandez a Stefan Bradl, zatímco Hector Barbera byl diskvalifikován, když se trestu nechtěl podrobit a Aleix Espargaro zajel kvůli poruše svého motocyklu do boxu továrního týmu Suzuki. Eugene Laverty přišel o body, když v posledním kole havaroval z P12 s přispěním Danila Petrucciho. Ten byl za svůj nečistý manévr Race Direction potrestán a v Brně bude na startovním roštu posunut o 3 místa nazpět.

Vítěz z Assenu Jack Miller nestartoval, neboť si dnes ráno ve WU zlomil zápěstí a pohmoždil šestý obratel. O jeho startu na Masarykově okruhu v Brně se rozhodne ve středu nebo ve čtvrtek po důkladném vyšetření ve specializované klinice.

Průběh závodu

Na špici se v prvních kolech vytvořila šestičlenná skupinka ve složení Andrea Iannone, Valentino Rossi, Andrea Dovizioso, Jorge Lorenzo, Marc Márquez a Maverick Vinales. Tempo udával především Dovizioso a oba posledně jmenovaní Španělé jeho udanému tempu později nestačili.

V polovině závodu vedl celé startovní pole Dovizioso před Iannonem, dále jeli Lorenzo, Rossi, Márquez, Vinales, Dani Pedrosa, Eugene Laverty, Scott Redding a Bradley Smith. Za Top-10 se dále seřadili bratři Espargarové Aleix a Pol, Danilo Petrucci, Michele Pirro, Tito Rabat, Loris Baz, Crutchlow, Hernandez, Bautista a Bradl, když pětice Héctor Barberá, Alvaró Bautista, Yonny Hernandez, Cal Crutchlow a Stefan Bradl musela za trest - jump start - projet boxovou uličkou, což ale Barbera neuposlechl a byl v závodě diskvalifikován.

V následujících pěti kolech se nic nezměnilo s výjimkou toho, že Laverty prohrál souboj s Reddingem a Smithem a propadl se o dvě místa dozadu. Lídr závodu Dovizioso měl ovšem plné ruce práce, aby udržel za sebou svého týmového kolegu Iannoneho. V L21 se 27letý konečně dostal před svého 30letého krajana.

Oba dva tovární jezdci Ducati se vzdálili svým dvěma pronásledovatelům z továrního týmu Yamahy. Sedm kol před koncem byl náskok dvou Italů přes 1 sekundu, a zatímco Dovizioso měl vpředu pneumatiku medium a vzadu tvrdou směs, tak Iannone použil vpředu měkkou pneumatiku a medium vzadu.

V posledních kolech byla pozornost skoro 100 000 diváků na okruhu Red Bull Ring upřena na vedoucí duo, zatímco celkem nepozorovaně zajel do svého boxu Aleix Espargaro, který si při pátečním tréninku zlomil při pádu prst.

Na konci závodu se mohl ze svého prvního vítězství v královské kubatuře vůbec radovat Andrea Iannone, těsně za ním dojel jeho tovární týmový kolega Andrea Dovizioso a stupně vítězů doplnil úřadující mistr světa Jorge Lorenzo, přičemž Valentino Rossi propásl stupně vítězů jen hodně těsně jako čtvrtý v cíli. Márquez, Vinales, Pedrosa, Redding, Smith a Pol Espargaró si tak zajistili místa v Top-10, zatímco Laverty své P11 zahodil těsně před cílem kvůli pádu. Petrucci, Pirro, Baz, Rabat, Crutchlow, Bautista, Hernandez, Laverty a Bradl pak dokompletovali výsledkovou listinu.