Reklama

Dnes slaví 27. narozeniny Marc Marquez Hlavní obrázek k článku: Dnes slaví 27. narozeniny Marc Marquez

Tovární pilot týmu Repsol Honda Marc Marquez dnes slaví 27. narozeniny a tak se společně podívejme, jaké rekordy se mu podařilo během jeho zatímní kariéry jezdce Grand Prix od roku 2008 vytvořit.

* Marc Márquez je nejmladším vítězem Grand Prix v kubatuře MotoGP (20 let a 63 dní) a nejmladším mistrem světa MotoGP (20 let a 266 dní).

* Vyhrál nejvíce závodů během jedné sezóny - bylo to v roce 2014, kdy byl 13x odmávnut v cíli šachovnicovým praporkem jako vítěz.

* Na cestě za svým osmým titulem mistra světa - v roce 2019 se mu jako prvnímu jezdci v historii mistrovství světa podařilo překonat hranici 400 mistrovských bodů v jedné sezóně MotoGP.

* Na Sachsenringu vyhrál tento Španěl v roce 2019 podesáté v řadě na jednom okruhu - to se zatím nikomu jinému nepodařilo.

* Ve věku 26 roků a 231 dní se stal nejmladším šestinásobným mistrem světa v «premier class».

* Márquez je vedle Valentina Rossiho (7) a Giacoma Agostiniho (8) jedním ze tří jezdců, kteří vyhráli 6 a více titulů v «premier class».

* Je jedním z osmi jezdců, kteří získali osm a více titulů mistra světa. Kromě něho ještě Carlo Ubbiali (9), Mike Hailwood (9), Valentino Rossi (9), Angel Nieto (13) a Giacomo Agostini (15).

* Márquez, který všechny své tituly v MotoGP získal s motocyklem Honda, je ziskem šesti titulů nejúspěšnějším jezdcem této značky v «premier class». Překonal tím svůj idol z dětství Micka Doohana (5).

* Márquez vyhrál v uplynulých sedmi sezónách minimálně pět závodů Grand Prix. Tím překonal Valentina Rossiho (2001 až 2006) a Giacoma Agostiniho (1967 až 1972), kterým se to podařilo v šesti sezónách v řadě.

* Svým 77. vítězstvím překonal Marc v Misanu Mike Hailwooda, na konci sezóny 2019 měl na svém kontě napříč kubaturami celkem 82 vítězných závodů. V historické tabulce jsou před ním pouze Ángel Nieto (90), Valentino Rossi (115) a Giacomo Agostini (122).

* S 62 získanými Pole-Position v «premier class» je Márquez jako jediný s tímto počtem rekordních startů z první pozice na startovním roštu. Deset z nich získal v sezóně 2019, takže vyhrál soutěž BMW-Award pro nejlepšího MotoGP-Qualifyera posedmé v ařdě - což je pochopitelně rovněž rekord. Napříč kubaturami získal Márquez už 90 Pole-Position, tolik v historii nezískal ještě žádný jezdec.

* Márquez dokázal vyhrát skoro 18% (17,65%) všech uskutečněných závodů MotoGP od roku 2002, kdy tato kubatura vznikla.

Zdroj: Repsol Honda, archív autoraLogin Přihlásit Registrace ›

Reklama