Deváté Marquezovo letošní vítězství, Rossiho crash

Dlouho to vypadalo, že se po Assenu 2017 - po 497 dnech bez vítězství - dočká konečně Rossi opět prvního místa v závodě Grand Prix, ale když 5 kol před koncem začal druhý Marquez na «The Doctora» nepříjemně tlačit, tak italský tovární pilot Yamahy v pomalé první zatáčce havaroval 4 kola před cílem...

Mimochodem: Do závodu odstartoval Marquez po trestu - posunutí o 6 pozic na roštu dozadu kvůli incidentu s Iannonem v QP2 - až ze 7. pozice na gridu, ale to mu vůbec nezabránilo v tom, aby po 1. kole byl čtvrtý, po 2. kole na P3 a už v 5. kole jel na 2. pozici za Rossim.

Pak už nic nebránilo tomu, aby Marc Marquez (Honda) konečně v Sepangu opět vyhrál po čtyřech letech - naposled 2014, a v letošní sezóně oslavil už deváté vítězství. V boji o druhé místo se nakonec prosadil Alex Rins (Suzuki) a stupně vítězů dokompletoval Johann Zarco jako nejlepší pilot s motocyklem Yamaha a dostal se na pozici lídra o «Independent Rider Classification» o bod před zraněného Crutchlowa. Čtvrtý byl odmávnut Maverick Viňales a dotáhl se bodově na svého týmového kolegu Rossiho, takže ve Valencii bude ještě obrovský souboj o třetí místo celkově. Top-5 dokompletoval Dani Pedrosa. Teprve na šestém místě projel dnes nejlepší pilot s motocyklem Ducati Andrea Dovizioso a stal se tak po pádu Rossiho vícemistrem světa 2018. Opět skvělý Alvaro Bautista dojel s GP17 na místě sedmém, za ním dojeli jeho dva značkoví kolegové Jack Miller a Danilo Petrucci.

Před rekordní návštěvou 103 984 diváků zajel skvělý závod lokalmatador Hafizh Syahrin a dokompletoval Top-10. Body ze Sepangu si odváží Aleix Espargaro (Aprilia), Franco Morbidelli - který stále vede soutěž «Rookie of the Year Classification», náhradník za Crutchlowa testovací jezdec HRC Stefan Bradl, Takaaki Nakagami a Bradley Smith.

Karel Abraham jezdil na P19, ale hned ve 4. kole závod pro poruchu své Ducati GP16 (elektronika) dnešní závod nedokončil.

V průběžné klasifikaci bude ještě velký souboj o umístění v Top-5, když Rinse (5.), Zarca (6.), Crutchlowa (7.) a Petrucciho (8.) dělí pouhých 5 bodů. Samozřejmě stejně jako o pozici třetí, neboť Rossi má náskok jen 2 bodů na Viňalese.