Čtvrté vítězství Michaela Ruttera s elektro motocyklem na TT

Protože původně vybraní John McGuinness a Bruce Anstey nemohli letos na Tourist Trophy startovat, tak byl jako náhradník nominován továrnou Mugen zkušený Michael Rutter a Brit se za důvěru odvděčil vítězstvím a novým rekordem okruhu.

Závod Zero-TT je zvláštním závodem, na straně jedné tovární motocykly Mugen, a proti nim závodí privátní motocykly z universit, které postavili studenti v rámci svých diplomových prací!

Původně chtěla továrna Mugen nastoupit ve složení John McGuinness, Bruce Anstey a Lee Johnston a jeden z nich měl za úkol vyhrát po páté v řadě pro Mugen. Ovšem Anstey onemocněl rakovinou a McGuinness stále ještě není úplně fit po svém crashi v loňském závodě North West 200, a tak dostal šanci pilotovat tento motocykl zkušený Brit Michael Rutter.

Ten se vydal jako první do závodu směrem Bray Hill, za ním následoval týmový kolega Johnston, a dále Daley Mathison, James Cowton, Ian Lougher, Shaun Anderson a Adam Child.

Při prvním mezičase na Glen Helen vedl Rutter o 5 sekund před Johnstonem, ovšem o pouhou sekundu za ním byl první motocykl z University v Nottinghamu.

Na dlouhé rovince Sulby dosáhl Johnston neuvěřitelnou rychlost 275 km/h. Mathison s motocyklem UoN 02 byl pomalejší o 30 km/h.

Rutter projel cílem jako první v čase 18:34,956 a bylo to jeho čtvrté vítězství v této kubatuře, když 2011 až 2013 vyhrál na motocyklu MotoCzysz. Protože Johnstonovi spadl řetěz, tak druhé místo získal Daley Mathison.

Rutter tak zajel nový rekord této kubatury, ten starý držel John McGuinness, který se v roce 2015 dostal pod 19 minut časem 23,787 sekund pod touto hranicí. Jeho průměrná rychlost byla 196,057 km/h.

Top-3 na stupních vítězů byli dekorováni věnci z rukou prince Williama, který byl také startérem tohoto závodu!