Časový program sezonní premiéry GP Kataru 2019

2017 a v letech předtím se při GP Kataru odjel jeden volný trénink MotoGP už dokonce ve čtvrtek. V pátek a v sobotu následoval druhý a třetí volný trénink. Menší objemové kubatury měly ve čtvrtek dokonce FP1 a FP2, ovšem v pátek pouze jeden.

Čtvrtek byl přibrán dodatečně kvůli tomu, že první dny závodního víkendu se v prvních nočních závodech trénovalo až do 1.30 hod. a to už byla hodně zima a trať nenabízela odpovídající grip.

2016 se vše potvrdilo tím, že všechny tréninky MotoGP se konaly při závodních podmínkách, tedy za umělého osvětlení.

Toto schéma ale mělo i své hodně podstatné nevýhody: Některé týmy musely přicestovat o den dříve, což bylo spojeno se zvýšenými náklady na ubytování v hotelích a ty jsou v Kataru hodně drahé. To stejné platilo platilo pro novináře a pracovníky TV.

Top-týmy a stáje MotoGP začaly svůj závodní víkend už ve středu, neboť v prostoru startu a cíle se navíc konaly oficiální fota jak týmů, tak společná fota jezdců z jednotlivých kubatur.

Dlouhé čekání je tedy u konce, na 5,380 km dlouhý Losail International Circuit s 10 pravými a 6 levými zatáčkami vyjedou účastníci letošního šampionátu v pátek 8. března k prvním volným tréninkům.

Letos byl ale kompletně změněn systém sobotní kvalifikace, který se ve všech kubaturách pojede stejně, tedy Qualifying 1 a Qualifying 2. Sobotní časový program je tedy úplně nový! Jezdci Moto2 a Moto3 pojedou tři volné tréninky jako doposud, 14 nejrychlejších postoupí přímo do Q2. Zbytek jezdců se zúčastní Q1 a nejlepší 4 z nich postoupí do Q2, kde se utká 18 pilotů.

Na toto nové časové rozdělení závodního víkendu byly adaptovány i starty závodů v neděli 10. března 2019. Zatímco vloni odstartoval závod MotoGP v 19 hodin místního času (v 17 hodin evropského) - tak 2019 by se měli vydat Rossi & Co. o hodinu později, až ve 20 hodin místního času. To znamená, že diváci ve střední Evropě budou závod MotoGP sledovat od 18 hodin na svých obrazovkách.

Ale nemusí to být definitivní časové rozdělení, neboť třeba Jorge Lorenzo interpeloval u CEO Dorny Carmela Ezpelety, aby byl start posunut ještě o hodinu dříve.

Moto2 bude startovat 2019 v 18.20 hod. místního času - tedy 16.20 SEČ.

Moto3 pak v 17 hod. místního času (15 hod. SEČ), což znamená, že v tuto dobu nebude ještě v Losailu tma!

Dřívější start závodu navíc nabízí v případě nepříznivého počasí určitou časovou rezervu v případě posunutí závodu kvůli počasí (déšť, nebo vichřice).