Časový program myWorld Motorrad Grand Prix von Österreich

Přímo z Brna se do rakouského Spielbergu přesunuli jezdci a týmy k 5. podniku letošního mistrovství světa silničních motocyklů. Vzdálenost mezi oběma paddocky je těsně nad 300 kilometrů, znamená to nejkratší cestu z jedné Grand Prix na druhou během celé sezóny.

Bez loňského mistra světa a v Rakousku vloni v cíli druhého Marca Marqueze se musí obejít letošní Grand Prix Rakouska - «myWorld Motorrad Grand Prix von Österreich» - neboť Španěl je zraněn. Tovární pilot týmu Repsol Honda Marc Marquez ještě letos nedojel ani jeden závod a má tak na svém kontě 0 bodů a na lídra šampionátu ztrácí 59 bodů. Do Rakouska tak přijíždí s náskokem 17 bodů Fabio Quartararo před Španělem Maverickem Viňalesem. Dalších 11 bodů ztrácí Quartararův týmový kolega Franco Morbidelli (Top-3 jezdců s motocykly Yamaha). Na čtvrtém místě je loňský vícemistr světa Andrea Dovizioso s továrním motocyklem Ducati, Top-5 kompletuje vítěz z Brna Brad Binder (KTM). Šestý je Johann Zarco a druhou polovinu elitní desítky pak ještě tvoří Valentino Rossi (Yamaha Factory), Takaaki Nakagami (LCR Honda), Jack Miller (Pramac Ducati) a Alex Rins (Suzuki).

Na novém okruhu Red Bull Ring - Spielberg dlouhém 4,3 km se třemi levými a sedmi pravými zatáčkami se závodí od roku 2016 a postupně zde vyhráli pouze jezdci s motocykly Ducati: Andrea Iannone - 2016; Andrea Dovizioso - 2017; Jorge Lorenzo - 2018 a vloni už podruhé Andrea Dovizioso, který předjel Marca Marqueze až v poslední zatáčce. Papírovým favoritem je tedy dvojnásobný vítěz a tovární pilot Ducati Andrea Dovizioso (aktuálně čtvrtý v šampionátu MotoGP), ale...pozor především na Johanna Zarca!

S domácími motocykly KTM se představí vítěz z Brna Brad Binder, jeho týmový kolega Pol Espargaro (velký favorit) a černý kůň závodu Miguel Oliveira. Brněnský závod byl dokonalou pohromou obou favoritů s motocykly Yamaha: Lídr šampionátu Fabio Quartararo byl odmávnut jako sedmý, Maverick Viňales dokonce na 14. místě.

Stav MS-MotoGP jezdců po 3 ze 14 závodů: 1. Quartararo, 59 bodů. 2. Viňales 42. 3. Morbidelli 31. 4. Dovizioso 31. 5. Binder 28. 6. Zarco 28. 7. Rossi 27. 8. Nakagami 27. 9. Miller 20. 10. Rins 19. 11. Pol Espargaró 19. 12. Oliveira 18. 13. Alex Márquez 13. 14. Mir 11. 15. Petrucci 11. 16. Bagnaia 9. 17. Rabat 7. 18. Aleix Espargaró 6. 19. Crutchlow 6. 20. Smith 5.

Stav MS-MotoGP konstruktérů po 3 ze 14 závodů: 1. Yamaha 70 bodů. 2. KTM 44. 3. Ducati 42. 4. Honda 27. 5. Suzuki 24. 6. Aprilia 11.

Protože na Masarykově okruhu vyhrál dramatický závod Enea Bastianini - předtím vyhrál i v Jerezu, tak je pochopitelně velkým favoritem i v Rakousku. Zatímco loňský vítěz Moto2 Brad Binder pojede už v královské kubatuře, stejně jako vloni druhý Alex Marquez; tak na startu bude bronzový z roku 2019 Jorge Navarro. Luca Marini zde byl třetí před dvěma roky, Thomas Lüthi pak stál na stupních v sezóně 2017.

Dosavadní lídr Tetsuta Nagashima dojel na Masarykově okruhu až jako 11. a bude jistě chtít zastavit pokles z posledních třech závodů: Jerez 1 - 2.; Jerez 2 - 11.; Brno - 11.

Stav MS-Moto2 po 4 z 15 závodů: 1. Bastianini, 73 bodů. 2. Marini, 58. 3. Nagashima, 55. 4. Lowes, 46. 5. Canet, 36. 6. Martin, 34. 7. Bezzecchi, 30. 8. Roberts, 29. 9. Baldassarri, 28. 10. Gardner, 25. 11. Vierge, 25. 12. Navarro, 19. 13. Fernandez, 17. 14. Syahrin, 17. 15. Schrötter, 16.

Hodně napínavá je situace v «Lightweight», tedy v Moto3. Na startu budou Top-3 z loňského roku, tedy vítězný Fenati a druhý Arbolino (vloni se tedy tento závod stal trumfem stáje VNE Snipers), třetí byl v minulé sezóně na Spielbergu odmávnut John McPhee. Náš Filip Salač zde obsadil 2019 devatenácté místo a bude jistě chtít po 5 měsících opět minimálně bodovat - zatím letos dojel pouze v Kataru jako osmý.

Stav MS-Moto3 po 4 z 15 závodů: 1. Arenas,  70 bodů 2. Ogura, 52.  3. McPhee,  51. 4.  Suzuki, 44. 5. Fernandez, 36. 6. Foggia, 32. 7. Vietti,  30. 8. Arbolino, 30. 9.  Rodrigo, 30. 10.  Alcoba,  28...19. Salač, 8.

Ke slovu se v Rakousku konečně dostanou i jezdci seriálu Red Bull Rookies Cup, ty čekají závody jak v sobotu, tak v neděli.

Časový plán pro «myWorld Motorrad Grand Prix von Österreich»

15:30 Red Bull Rookies Cup Race1 na 17 kol = 73,1 km

Připomínám: O týden později se potom na stejném okruhu koná «BMW M Grand Prix von Styria».