BSB Brands Hatch: Bradley Ray stále vede

Ačkoliv závody na okruhu Brands Hatch Indy vyhráli Shane Byrne a Leon Haslam, tak na čele šampionátu BSB zůstal i po čtyřech odjetých jízdách sezóny 2018 20-letý jezdec slyšící na přezdívku «Milky Bar Kid», tedy Bradley Ray.

Obhájce titulu a šestinásobný šampion Shane Byrne vyhrál napínavý první závod britského šampionátu Superbike na zkráceném okruhu Brands Hatch, variantě Indy o délce 1,93 km, před Bradleym Rayem (Suzuki) a Jasonem O'Halloranem (Honda).

Časem 44,997 sekundy si Bradley Ray (Buildbase Suzuki) zajistil Pole-Position, za ním se umístili a na startovní rošt postavili Shane Byrne (Be Wiser Ducati), James Ellison (Anvil Hire TAG Yamaha), Michael Laverty (Tyco BMW), Leon Haslam (JG Speedfit Kawasaki), Tommy Bridewell (Movuno.com Halsall Racing Suzuki), Jake Dixon (RAF Regular & Reserves Kawasaki), Jason O'Halloran (Honda Racing) a Tarran Mackenzie (McAMS Yamaha).

Nejlepší start měl Ray, stíhací skupinu vedl Byrne a za ním Haslam, Laverty, O'Halloran, Dixon a Iddon. Totálně pokazil start Ellison a propadl se na P13.

Během prvních 10 kol z celkového počtu 30 získávali Ray a Byrne stále větší a větší náskok, za nimi se ale tvrdě bojovalo o každou pozici ve skupině O'Halloran, Haslam a Iddon.

Byrne zvyšoval stále tlak na vedoucího Raye, až se mu podařilo v předposledním kole po jezdecké chybě Raye - neudržel ideální stopu - dostat se do čela závodu. Byrne tak oslavil celkově už osmé vítězství v Brands Hatch. Druhým místem si udržel Ray první pozici v šampionátu, za ním byli odmávnuti O'Halloran, Haslam, Iddon, Dixon, Irwin, Laverty, Bridewell a Hickman.

Český jezdec Jakub Smrž obsadil 14. místo a získal své první letošní body do řebříčku BSB.

22- Shaun Winfield – Anvil Hire TAG Yamaha – Yamaha YZF R1 – + 1 kolo

Druhou jízdu vyhrál Leon Haslam - první vítězství v sezóně 2018 - za hodně těžkých podmínek (mokrá trať). Glenn Irwin (Ducati) skončil druhý, Michael Laverty (BMW) třetí a čtvrtý pak Shane Byrne (Ducati).

Nejrychlejším kolem v první jízdě si zajistil Pole-Position do jízdy druhé Bradley Ray (Buildbase Suzuki), první řadu doplnili Shane Byrne (Be Wiser Ducati) a Leon Haslam (JG Speedfit Kawasaki). Druhou vytvořili Jason O'Halloran (Honda Racing), Christian Iddon (Tyco BMW) a Jake Dixon (RAF Regular & Reserves Kawasaki). Ve třetí pak stáli Tommy Bridewell (Movuno.com Halsall Racing Suzuki), Glenn Irwin (Be Wiser Ducati) a Michael Laverty (Tyco BMW).

Těsně před začalo poprchávat, nejlépe odstartoval opět Ray, za ním tentokrát následovali Haslam, Dixon, Iddon, Byrne a O'Halloran. Když déšť zesílil, tak ředitelství závodu jízdu v 7. kole přerušilo. Postavení na startu bylo dle aktuálního stavu v šestém kole. Závod byl zkrácen na 22 kol.

Zatímco James Ellison (Anvil Hire TAG Yamaha) vyjel pozdě z boxu a musel se zařadit až na konec startovního roštu, tak nejlépe do restartovaného závodu odstartoval Richard Cooper (Buildbase Suzuki), za ním následovali Haslam, Dixon, Irwin, Byrne, Laverty, Iddon a Ray. V šestém kole se dostal do čela Haslam, za ním se ale odehrávaly vynikající boje o zbylá pódiová umístění, přičemž se jasně ukázalo, že výhodu mají ti, kteří si obuli mokré pneumatiky.

Cooper už podruhé během jednoho dne havaroval a po devíti kolech se odehrála změna ve vedení, do čela šel Laverty, za ním následovali Irwin, Byrne, Haslam, Dixon a Ray.

O'Halloran odstavil svůj motocykl do bixu kvůli defektu a skupinka ve složení Laverty, Irwin, Haslam a Dixon získala menší náskok. V 16. kole havaroval Dixon a jeho čtvrté místo tak převzal Byrne.

Déšť byl stále silnější a v předposledním kole šel do čela Irwin. Pak ale zaútočil Haslam a mohl tak oslavit první letošní vítězství. Irwin obsadil místo druhé a dále byli odmávnuti Laverty a Byrne. Top-5 dokompletoval Joshua Brookes (McAms Yamaha) a dále byli odmávnuti Iddon, Ray - ten uhájil vedení v šampionátu - Bridewell a Tarran Mackenzie (McAms Yamaha).

Jakub Smrž tentokrát nebodoval, když byl klasifikován jako 16. v cíli.