75. Pole Position pro Marca Marqueze, 19. Abraham

Na okruhu «TT Circuit Assen» získal úřadující mistr světa MotoGP Marc Marquez už své 47. Pole Position v královské kubatuře a 75. v Grand Prix vůbec. Vedle něho budou v první na gridu stát ještě Cal Crutchlow a Valentino Rossi.

Nejdříve se ale v Q1 bojovalo o dvě volná postupová místa a ty si po dramatickém průběhu vybojovali Johann Zarco a Alex Rins, zatímco Takaaki Nakagami propásl postup o pouhých 22/1000 sec. Zklamáním byl výkon malého Španěla Daniho Pedrosy, ten vyjede do zítřejšího závodu na okruhu «TT Circuit Van Drenthe» až z 18. pozice, hned za ním bude stát Karel Abraham, takže do závodu «Motul TT Assen» vyjede ze 7. řady startovního roštu. Do zítřejšího závodu nenastoupí kvůli zranění z FP3 italský Rookie Franco Morbidelli, ten se nezúčastnil ani Q1.

Tovární jezdec týmu Repsol Honda Marc Marquez získal Pole Position, když byl o 41/1000 sec. rychlejší než značkový kolega Cal Crutchlow (LCR Honda) a o 59/1000 před loňským vítězem Valentinem Rossim (MoviStar Yamaha).

Druhou řadu vytvoří Andrea Dovizioso (Ducati), Alex Rins (Suzuki) a Maverick Vinales (Yamaha). Top-6 skončilo v rozmezí pouhých 0,193 sec.! Ve třetí budou stát Aleix Espargaro (Aprilia), Johann Zarco (Yamaha) a Andrea Iannone (Suzuki)

Vítěz posledních dvou závodů v Mugellu a v Barceloně Jorge Lorenzo byl ještě 47 sekund před koncem kvalifikace první, ale nakonec se propadl se ztrátou 0,376 sec. až na 10. místo. Vedle něho se postaví do 4. řady ještě Danilo Petrucci (Ducati) a Alvaro Bautista (Ducati). Abrahamův týmový kolega musel kvůli crashi v FP4 nastoupit do Q2 s náhradním motocyklem.