24h Le Mans: V souboji dvou týmů s motocykly Yamaha vyhrál GMT94

Prestižní duel před očima Masahiko Nakajimy, prezidenta Yamaha Motor Racing, mezi dvěma týmy Yamahy: YART Yamaha Official EWC Team a GMT94 Yamaha o vítězství ve 40. ročníku Le Mans.

YART Yamaha Official EWC Team (Broc Parkes, Marvin Fritz, Kohta Nozane) a GMT94 Yamaha (David Checa, Niccolo Canepa, Mike di Meglio) bojovali o vítězství ve 40. ročníku Le Mans, nakonec vyhrál francouzský tým šéfa Christopheho Guyota. Pro Yamahu to bylo teprve čtvrté vítězství v Sarthe během 40. ročníků této vytrvalecké klasiky.

Člen vítězné sestavy Niccolo Canepa se stal teprve druhým Italem, který zde dokázal vyhrát - tím prvním byl Piergiorgio Bontempi v roce 1996. Na třetím místě se umístil loňský vítězný tým Kawasaki SRC, mistři světa Suzuki SERT obsadili čtvrté místo a nejlepší Honda dokompletovala Top-5.

Zatímco slovenský tým MACO Racing obsadil skvělé 8. místo, tak naděje českého týmu EKO IVRacing BMW CSEU se bohužel skončily definitivně v dopoledních hodinách po závadě na motoru. Přičemž brněnský tým začal velmi dobře, po 1. hodině byl na P15, pak po pádu Martina Choye se propadl až na P54. Postupně se ale zlepšovali a před už zmiňovaným defektem motoru byli po 17 odjetých hodinách na P35.

Trofej «Anthony Delhalle EWC Spirit Trophy» - byla udělena vůbec poprvé - získala za vynikající výkon trojice Freddy Foray, Sébastien Gimbert a Julien Da Costa z týmu Honda Endurance. Při startu jim spadl řetěz a propadli se na poslední místo, nakonec ale byli s novým motocyklem Honda CBR1000RR Fireblade odmávnuti na 11. místě.

24 Heures Motos Le Mans 2017 - výsledek závodu

01- Yamaha GMT94 (Checa-Di Meglio-Canepa) 860 kol
02- Yamaha YART (Parkes-Fritz-Nozane) +19.819 sec.
03- Kawasaki SRC (De Puniet-Gines-Fritz) +12 kol
04- Suzuki SERT (Philippe-Masson-A. Cudlin) +12
05- F.C.C. TSR Honda (Black-D. Cudlin-Tizon) +17
06- Tati Team Beaujoulrais Racing (Enjolras-Buisson-Denis) +23 (1. SST)
07- Moto Ain CRT (Masbou-Clère-Mulhauser) +26 (2. SST)
08- MACO Racing Team (Junod-Jerman-Dos Santos) +29
09- Yamaha Viltais Experiences (Maurin-Mackels-Alt) +31 (3. SST)
10- AM Moto Racing Competition (Plancassagne-Ayer-Ganfornina) +36 (4. SST)
11- Honda Endurance Racing (Da Costa-Gimbert-F. Foray) +38
12- EVA RT Webike Trick Star (E. Nigon-Deguchi-Millet) +39
13- Rac 41 (Aynie-Gouget-Violland) +40
14- DL Moto Racing (Morin-Meunier-Stoll)+46 (5. SST)
15- Zuff Racing Team (Zufferey-Pittet-Chevalier) +49 (6. SST)
16- Team R2CL – MKS – Partelya (Suchet-Maccio-Loiseau) +52
17- Team 18 Sapeurs Pompiers (Dupuy-Colliaux-Cudeville) +53 (7. SST)
18- No Limits Motor Racing (Boscoscuro-Rosso-Manfredi) +54 (8. SST)
19- Space Moto 37 (Langlois-F. Leblanc-Roche) +55
20- Creo TRT27 Bazar 2 La Becane (Duchene-Bibollet-Sarrabayrouse) +57 (9. SST)
21- Motobox Kremer (Dehaye-Bellucci-Viehmann) +62
22- National Motos (Jonchière-Salchaud-Okubo) +63
23- Motos Actives Sport 14 (Fr. Pigeon-Rosa-Fl. Pigeon) +66 (10. SST)
24- GERT 56 by rs speedbikes (Loewe-Grams-Vallcaneras) +67 (11. SST)
25- Metiss JLC Moto (Michel-Cornut-Cheron) +67 (1. Experimental)
26- Motostand Endurance (Regouby-Viellard-Giron) +68 (12. SST)
27- Motard Center Fast Team Racing (Bouvier-Boue-Dagault Manu) +70 (13. SST)
28- Tecmas BMW (K. Foray-Lussiana-Hedelin) +75
29- Pit Lane Endurance (Grelier-Guyot-Bergeron) +82 (14. SST)
30- Girls Racing Team (Paris-Creusot-Simorre) +83 giri (15. SST)
31- Falcon Racing Team (Louault-Pepin-Doutre) +99 (16° SST)
32- Team Dunlop Motors Event (Auzouz-Challamel-Chesnais) +116 (17. SST)
33- MB Motors Team (Cheron-Mace-Frossard) +132 (18. SST)
34- Team No Limit 37 (Mitault-Rousseau-Nangeroni) +148 (19. SST)
35- Junior Team LMS Suzuki (Guittet-Tanre-Camus) +168 (20. SST)
36- Team Rabid Transit (Cretu-Mitevic-Pavlovic) +172
37- No Limits Special Team Ducati (Gelosa-Wahnam-Guilbot) +172 (1. Supertwins)

V šampionátu FIM EWC – Endurance World Championship vede po dvou odjetých závodech (z pěti celkově) Suzuki SERT - obhájce titulu - se ziskem 95 bodů, druhý je tým Kawasaki SRC (92), třetí Yamaha GMT94 (71), čtvrtá F.C.C. TSR Honda (67), pátá Yamaha YART (62) a Top-6 kompletuje slovenský tým MACO Racing (54).