24h Le Mans: GMT94 Yamaha proti zbytku světa, včetně 4 Čechů Hlavní obrázek k článku: 24h Le Mans: GMT94 Yamaha proti zbytku světa, včetně 4 Čechů

V loňském roce se zdál Team GMT94 Yamaha doslova neporazitelný. Pouze 8-hodinové závody nebyly jejich doménou. I v Le Mans jsou vytrvalečtí mistři světa velkými favority.

Trumfem při 24-hodinovce v Le Mans 2017 začala vítězná série týmu GMT94 Yamaha. David Checa, Niccolo Canepa a Mike di Meglio dominovali v MS-Endurance dle libosti. Po vítězství v Oscherslebenu a na Slovakia Ringu jim stačilo 11. místo v Suzuce k zisku druhého titulu mistra světa.

Rovněž v prvním závodě nové sezóny 2017/2018, kterým byl Bol d’Or v Le Castellet, se bezchybnou jízdou dostali Checa, Canepa a di Meglio opět do čela šampionátu a na okruh Bugatti Circuit přijíždějí s náskokem 17 bodů na tým WEPOL Racing by penz13.com (Michael Laverty, Christian Iddon, Danny Webb). Třetí je Honda Endurance Racing, čtvrtý pak tým F.C.C. TSR Honda France a Top-5 uzavírá Suzuki Endurance Racing. Za šestým týmem NRT48 je na skvělém 7. místě brněnský tým Mercury Racing.

Dalšími favority jsou týmy YART-Yamaha, který vyhrál testy na tuto 24-hodinovku. Zkušení Marvin Fritz a Broc Parkes doplní japonský Rookie Takuya Fujita.

Dlouhou dobu byl měřítkem úspěchu 24-hodinových závodů ve Francii tým SRC Kawasaki. Bol d’Or vyhrál v období 2012 až 2015 čtyřikrát v řadě, Le Mans pak v letech 2010 až 2016 celkem pětkrát. Sestava Mathieu Gines, Randy de Puniet a Jérémy Guarnoni může být hodně nebezpečná pro všechny soupeře.

Nesmíme zapomenout na tým Suzuki Endurance (Vincent Philippe, Etienne Masson, Gregg Black).

Továrně podporované jsou F.C.C. TSR Honda France (Freddy Foray, Alan Techer, Joshua Hook) a Honda Endurance (Sébastien Gimbert, Grégory Leblanc, Erwan Nigon) - v Le Mans trumfovala Honda naposled 2006, při Bol d’Or dokonce v roce 1996.

BMW se postaví na start se třemi továrně podporovanými týmy: Po druhém místě při Bol d’Or patří WEPOL Racing by penz13.com k favoritům, ale nesmíme podceňovat ani NRT48-BMW Motorrad (Kenny Foray, Lucy Glöckner, Peter Hickman), nebo domácí stáj Tecmas BMW (Julien Da Costa, Camille Hedelin a David Perret).

Na startu letošní vytrvalecké klasiky budou i čtyři čeští zástupci: S číslem #21 se představí brněnský tým Mercury Racing (ex- Racing Team BMW Motorrad CSEU) ve složení Karel Hanika, Jakub Smrž a Francouz Sylvain Barrier. Brněnský tým bude mít k dispozici motocykl BMW S1000RR konfigurace EWC.

V kubatuře Superstock pojede s číslem #93 český tým Exteria EKO Racing ve složení Ladislav Chmelík, Miroslav Popov a Bulhar Martin Choy se strojem BMW S1000RR. Manažerem českých jezdců v Le Mans je dvojnásobný ex-vítěz Grand Prix Lukáš Pešek.

A nesmíme zapomenout ani na slovenský tým MACO Racing s číslem #14, kde se už několik závodů ustálila základní sestava: Švýcar Gregory Junod a Francouz Anthony Dos Santos, ty doplní jeho krajan Louis Bulle se strojem Yamaha YZF-R1 v EWC.Login Přihlásit Registrace ›

Reklama
Reklama