18. vítězství Michaela Dunlopa na TT, tentokrát na Patonu

Největší favorit letošní Tourist Trophy Michael Dunlop vyhrál letos už potřetí: Superbike, Supersport a dnes ještě kubaturu «Lightweight», a počet svých vítězství tak rozšířil na 18. Motocykly Paton letos tuto kubaturu ovládly, V Top-6 jich bylo pět!

Dvě kola to vypadalo na jisté vítězství Ivana Lintina s Kawasaki, po jeho vypadnutí vyhrál závod Lightweight-TT Michael Dunlop (Paton), druhý skončil Derek McGee (Kawasaki) a třetí Michael Rutter (Paton).

Už několikrát chtěl Michael Dunlop závodit v kubatuře Lightweight-TT, ale vždy se ještě před startem ze závodu odhlásil. Tento rok ale dostal nabídku od Patonu a neodmítl. Už v tréninku zajel - s pro něho neobvyklým motocyklem - čas 18:43,687 a byl tak rychlejší než je rekord okruhu v této kubatuře.

Nejlépe do závodu odstartoval Derek McGee (Kawasaki), na Glen Helen za ním následovali Ivan Lintin (Kawasaki), Michael Dunlop a jeho značkový kolega Stefano Bonetti.

Na úseku Ramsey Hairpin převzal vedení v závodě Lintin před Dunlopem, třetí jel McGee. Bonetti ztrácel 10 sekund, následovali James Cowton (Kawasaki), Michael Rutter (Paton), Peter Hickman (Kawasaki), Daniel Cooper (Kawasaki), Ian Lougher (Paton) a Danny Webb (Kawasaki), který ale brzy nato vzdal.

Rekordním kolem za 18:36,981 zvýšil Lintin svůj náskok na 5,713, druhý byl McGee a Dunlop ztrácel 6,794. Čtvrtý jel Bonetti - už přes 19 minut a dále Cowton, Rutter a Hickman.

Ačkoliv se Dunlop snažil ztrátu na Lintina, dvojnásobného vítěze Lightweight-TT, snížit, tak se mu to nedařilo. Před Cronk-ny-Mona už vedl Brit o deset sekund nad Sverním Irem, ale do cílového prostoru už nedojel.

V polovině závodu tak díky novému rekordnímu kolu (18:31,003) vedl Dunlop o 4 sekundy, druhý jel McGee, a dále následovali Cowton, Rutter, Hickman a Bonetti.

Ale 31-letý McGee se nevzdával, neboť cítil příležitost vyhrát svůj první závod na Tourist Trophy. Při vjezdu do posledního kola byl o pouhých 1,692 za Dunlopem. Po vzdání Cowtona se dostal na P3 Hickman, za ním následovali Rutter, Bonetti a Lougher.

McGee na Dunlopa opravdu tvrdě tlačil a ten musel jet hodně naplno, aby mohl získat své 18. vítězství na TT. V posledním kole zajel další rekord okruhu za 18:26,543 (průměr 197,547 km/h). Druhý skončil McGee a stupně vítězů doplnil vítěz Zero-TT Rutter.