Reklama

Barcelona a Madrid hlásí konec parkování motocyklů na chodnících a v centru města Hlavní obrázek k článku: Barcelona a Madrid hlásí konec parkování motocyklů na chodnících a v centru města

Od 30.listopadu 2018 začala ve dvou největších španělských městech, Barcelona a Madrid, platit nová vyhláška, jejíž cílem je ještě více omezit dopravní zácpy a znečištění ovzduší v centru města. Poprvé cílí i na motocykly.

Stejně tak jako je tomu ve všech velkých městech, má i Madrid a Barcelona oblasti, kam mohou vjet pouze rezidenti nebo vozidla se zvláštním povolením. Většinou jsou to historická centra měst a jejich přilehlé okolí. K tomuto rozhodnutí se přistupuje zejména kvůli snížení provozu a také enormnímu znečištění ovzduší. Kdo měl jednostopé motorové vozidlo, byl od tohoto zákazu osvobozen.

To se však mění. Španělská motocyklová asociace AMM po dohodě s oběma městy vydala novou vyhlášku, kde omezila vjezd motocyklů do těchto oblastí a zakázala parkování na chodnících, existuje však několik výjimek, kterých se tato vyhláška netýká. Zákaz vjezdu je platný každý den od 7:00 do 22:00 hodin. Do oblastí tak mohou vjet občané, kteří tu mají hlášený trvalý pobyt, ale musí parkovat v těsném sousedství svého bydliště.

Nerezidenti sem mohou vjet a parkovat pouze s motocykly s čistě elektrickým pohonem. V případě, že vlastní stroj s klasickým zážehovým motorem, mohou parkovat pouze na veřejném, nebo soukromém parkovišti, ale jejich stroje musí být označeny ekologickým štítkem, splňovat emisní normy Euro 2, 3 a 4 a nesmí být zaregistrovány před rokem 2003.

V Madridu je aktuálně evidováno 350 tisíc motocyklů a téměř 39% z nich je registrováno před rokem 2003. Motocykly jsou ve Španělsku velmi oblíbeným dopravním prostředkem, zejména právě v těchto velkých městech, kam dojíždí většina za prací. Statistika uvádí, že je to více než 32 tisíc občanů, avšak Madrid má pouze 6500 vyhrazených parkovacích míst pro motocykly. Za nedodržení této vyhlášky obdrží řidiči pokutu ve výši 90 eur.Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama