Reklama

V jakém kraji se nejvíce kradou motocykly? Hlavní obrázek k článku: V jakém kraji se nejvíce kradou motocykly?

Krádeží motocyklů v České republice výrazně ubývá, za posledních 5 let se jejich výskyt podle údajů ministerstva vnitra snížil o 53 %. V roce 2013 totiž zloději odcizili celkem 905 strojů, zatímco za celý loňský rok už „jen“ 428.

Mezi hlavní důvody snižující se autokriminality, do které vedle automobilů spadají i případy odcizení motocyklů, podle ministerstva patří například nižší finanční motivace pro páchání trestné činnosti, ale i stále se zdokonalující technické zabezpečení motocyklů.

Jednostopá vozidla se podle statistik ministerstva vnitra v loňském roce nejvíce kradly v Jihomoravském kraji (především v Brně, 38 %), Středočeském kraji (zejména v Mělníku a jeho okolí, 20 %) a v Praze (23 %). Do konce loňského roku se však celkový počet odcizených motocyklů v České republice oproti údajům před 5 lety snížil o 477, tedy o 52,7 %. Ministerstvo výrazný úbytek krádeží přičítá nižší motivaci krást z finančních důvodů, a to díky lepší životní úrovni obyvatel, ale i stále se zlepšujícímu technickému zabezpečení motocyklů.

Před samotným pokusem o odcizení motocyklu může potenciálního pachatele odradit i jen samotné povědomí o technologiích, které se pro zabezpečení moderních motocyklů používají. Ty nejúčinnější, tedy alarmy s vestavěným imobilizérem, využívají u motocyklů stejný princip jako u automobilů – aktivují sirénu i světla a zároveň znemožní stroj nastartovat.

1 TOKOZ test201 TOKOZ test19TOKOZ zabezpeceni TOKOZ zabezpeceni2

Snazším cílem jsou samozřejmě motocykly se starším datem výroby, u nichž technologická výbava nedosahuje stejné úrovně jako u modernějších strojů. Nejlepší míru ochrany samozřejmě poskytuje parkování v zabezpečené garáži, v ideálním případě by ale i zde měl být stroj chráněn dalším bezpečnostním opatřením. Posloužit může například zámek na kotoučovou brzdu, který lze pořídit i včetně pohybového a otřesového čidla. To v případě potřeby spustí hlasitý alarm. Poslední záchranou může být i skrytá GPS jednotka, podle které policie určí, kde se odcizený motocykl nachází.

Předcházet krádežím motocyklů i automobilů, anebo věcí uvnitř nich, se cíleně věnuje i Policie České republiky svými preventivními aktivitami. Například díky údajům z každoročních statistik zjišťuje rizikové lokality, ve kterých posiluje přítomnost hlídek. Zaměřuje se ale i na kampaně, jejichž účelem je šíření užitečných informací, které občanům pomáhají lépe zabezpečit jejich majetek.

Jak ochránit váš motocykl před odcizením si můžete přečíst v tomto článku nebo v našem testu výrobků firmy Tokoz.Login Přihlásit Registrace ›