Reklama

Bourali jste na dovolené v zahraničí? Poradíme vám, co dělat.

O nehodu na motocyklu v zahraničí nestojí nikdo. Přesto jsou situace, kdy se jí bohužel nevyhnete a nemusí jít ani o velkou bouračku. Stačí nedobrzdění v koloně a problém je na světě. Přečtěte si několik zásadních rad, co v takové situaci dělat.

Kvalitní pojištění je základ. Na co se vztahuje to vaše?

Povinné ručení, které musíte mít uzavřené ze zákona, platí i v zahraničí. Ideálně byste měli mít sjednané také havarijní pojištění. Právě z něj totiž uhradíte případné škody na svém vozidle, pokud byste za dopravní nehodu mohli vy. Vždy si zjistěte, na co všechno se vaše pojistka vztahuje a mějte u sebe číslo na asistenční službu, abyste jí v případě nehody mohli ihned kontaktovat. Některé pojišťovny vám totiž v rámci pojištění vozidel nabídnou například odtah nebo náhradní vozidlo i v zahraničí.

Dejte o sobě ostatním řidičům vědět

Bezprostředně po nehodě postupujte stejně, jako byste jednali u nás. Oblékněte si vestu s viditelnými prvky, zapněte varovná světla a pokud se střetnete s automobilem vyndejte z něj trojúhelník, abyste o sobě dali vědět ostatním řidičům. V případě, že je to možné, pokuste se provoz na silnici obnovit. V každém případě buďte velmi opatrní. Pohybujete se na veřejné komunikaci.

1 Scilif (4)1 Scilif (9)1 Scilif (10)1 Scilif (1)

Zahraniční čísla na záchranou službu a tísňová linka 112

Pokud je někdo zraněný, zavolejte záchranku. Ve většině zemí EU platí číslo 112, je ale dobré, abyste si zjistili i lokální číslo na záchranou službu v konkrétním státě. Na 112 byste se měli bez problémů domluvit anglicky. Mějte ale na paměti, že se jedná o tísňovou linku, kde operátoři teprve přepojují na jednotlivé záchranné složky. Proto je lepší, když si zjistíte lokální číslo na záchranou službu a neztratíte tak cenné minuty.

Čísla na záchrannou službu v zahraničí:
Slovensko 155
Německo 91222
Francie 15
Rakousko 144
Švýcarsko 144
Chorvatsko 94
Polsko 999
Itálie 118
Španělsko 61

nehoda motocykl1 ducati panigale v4 ohen (2)

Sepište protokol o nehodě a rozmyslete si, co podepíšete

V případě, že policii k nehodě volat nebudete, rozhodně sepište s dalšími účastníky nehody protokol o nehodě. Uveďte vždy čas a místo, kde k incidentu došlo a jak. Cokoli budete podepisovat, podepište pouze v případě, že s tím zcela souhlasíte, a to i v případě, že u nehody bude místní policie. Pokud s něčím nesouhlasíte, nebojte se v češtině připsat do záznamu svoje vyjádření. Na mobilní telefon si vyfoťte veškeré škody, které vznikly a které poslouží jako důkazní materiál. V každém případě informujte o této skutečnosti svou pojišťovnu.



Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama