Reklama

BMW Motorrad Berlín: návštěva továrny snů Hlavní obrázek k článku: BMW Motorrad Berlín: návštěva továrny snů

V berlínské čtvrti Spandau na ploše 220 tisíc metrů čtverečních se nachází jedna z nejstarších továren společnosti BMW Group. Motocykly se tu kompletně vyrábí od roku 1969 a každý den tu z výrobní linky sjede 800 nových strojů, kde celou jednu třetinu tvoří cestovní endura R1200 GS. Jaké to je vidět na vlastní oči, jak vzniká motocykl?

Poptávka po motocyklech je tak vysoká, že tu musejí pro její pokrytí pracovat šest dní v týdnu ve třech osmihodinových směnách na montážích motoru a ve dvou směnách na kompletaci motocyklu. To je na německé poměry poněkud nezvyklé, ale zaměstnanci jsou tu spokojení a je na nich vidět, že je práce baví. Vedení firmy si totiž uvědomuje, že veškerý obchod a renomé společnosti BMW Motorrad stojí na jejich lidech, kterých tu v berlínské továrně pracuje více než 2000. Mají i dobře propracovaný studijní program, kde si v pěti oborech vychovávají své budoucí zaměstnance.

1 BMW Motorrad tovarna Berlin (13)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (15)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (23)

V celém oddělení BMW Motorrad pracuje 3000 zaměstnanců a v loňském roce společně vyrobili 185 682 motocyklů, z toho bylo 155 231 strojů jenom v berlínské továrně, kde se staví celkem 29 modelů napříč všemi modelovými řadami Tour, Adventure, Heritage, Roadster, Sport a skútry. Zisk před zdaněním čítal 205 milionů eur, příjem byl 2,283 milionů eur.

Chod továrny má přesně nastavený řád, vše do sebe zapadá na vteřinu přesně, a tak celé soukolí dokáže pracovat harmonicky. Nejdůležitějším faktorem je snížení tlaku na zaměstnance, na svůj úkol mají dostatek času, aby jej provedli co nejkvalitněji a když přece jenom nestíhají, mají tu svého supervizora, který jim dokáže vypomoci. To je nejdůležitější člen celého týmu, ten totiž zvládá úkoly na všech stanovištích. Jednotliví zaměstnanci jsou školeni průměrně na pět až šest úkonů, na kterých se pravidelně střídají. Nejen proto, aby se jim jejich práce nestala stereotypní, ale také, aby v případě absence některého z jejich kolegů, dokázali ihned nastoupit na jeho místo a plně jej nahradit.

1 BMW Motorrad tovarna Berlin (22)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (33)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (34)

Každé směny jsou sladěny tak, aby spolu pracovali lidé v přibližně stejném tempu. Rozumí si mezi s sebou až tak, že se shodnou i na muzice, kterou si ke své práci pouštějí. Někde jsme slyšeli rádio, jinde hrála rocková muzika nebo hity devadesátých let. Zaměstnanci mohou využívat mnoha výhod, jako jsou služby maséra, nebo nákup motocyklu či automobilu značky BMW a MINI za velmi výhodnou cenu.

Stejně jako každý nový zaměstnanec, i my jsme začali s prohlídkou v budově motorárny a obráběcí haly, kde se převážně za pomocí robotů vyrábí jednotlivé komponenty do motorů a převodovek. Poté jsme se přesunuli do haly, kde se skládají motory dohromady. Bohužel pro nás nefungovala ani jedna z linek. Obvykle mají 20 až 30 stanovišť, podle typu motoru a společně s automatickými stanicemi dokáží složit z více než 600 komponent motor typu Boxer za 1,5 hodiny, čtyřválec přibližně za 2 hodiny a šestiválec jim zabere 3 hodiny.

Každý zaměstnanec má čipovou kartu, na které jsou uvedeny jeho biometrické údaje, jakmile přistoupí ke svému stanovišti, automat jej podle této karty rozpozná a výškově se mu upraví nastavení umístění motoru, tak aby se při jeho montáži u něj nemusel sklánět nebo stoupat na špičky. Na svém stanovišti má přidělenou unikátní krabici s potřebným počtem dílů, které postupně do motoru montuje, navíc je hlídán i počítačem, takže se nemůže stát, že by na něco zapomněl. Jakmile je agregát složen, přesouvá se ke stroji, kde je během půl minuty kompletně otestován a dál do provozu jde pouze bezchybný kus. Po hale se přesouvají pomocí háků pod stropem nebo pomocí vozíků a výtahů směrem k montážní hale, kde se již skládá hotový stroj.

Na čtyřech linkách se tu z přibližně 2000 dílů na 150 stanicích skládá jednotlivý motocykl, ten se po lince pohybuje zavěšený na speciálních úchytech, aby se zabránilo nechtěnému přejetí nohy technika. Každý z motocyklů je unikát a je doprovázen průvodním listem, na kterém je uvedeno, u kterého dealera vznikla objednávka a jaké příslušenství nebo úpravy zákazník požaduje. V BMW nevyrábí na sklad, každý motocykl tak má svého majitele. Doba dodání od objednávky trvá přibližně 1-2 měsíce. Logistika tu funguje naprosto bezchybně, a tak má technik k ruce vždy potřebné díly, které si zákazník zvolil. Montáž jednoho motocyklu trvá přibližně od 4 do 6 hodin. Poté je nejprve otestována veškerá elektronika a na samotný závěr se provede i fyzický test. To je také důvod, proč nikdy nedostanete motocykl BMW s nulou na tachometru. Během přibližně dvou minut vyzkouší technik podle instrukcí na monitoru motor, řazení, páčky i jednotlivá tlačítka.

1 BMW Motorrad tovarna Berlin (21)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (19)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (18)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (20)

V berlínské továrně se také specializují na individuální zakázkové motocykly, například jen pro policisty se tu postaví více než 3000 motocyklů ročně. Tyto individuální kompletace zaberou přibližně o dalších 3,5 hodiny času navíc.

Každý hotový motocykl je následně přesunut do balícího centra, kde jej speciální robotická balička pečlivě zabalí a usadí do železného rámu a pošle do logistického centra, které už jen zařídí cestu k jeho majiteli. Motocykl je balen bez plexi štítu, zrcátek i kufrů, to, aby se vyloučilo jejich poškození. Instalaci má na starosti dealer, který vám bude nový stroj předávat a to je vlastně na celém tom procesu od objednávky, přes výrobu, až po doručení samotnému zákazníkovi, to nejkrásnější.

1 BMW Motorrad tovarna Berlin (26)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (29)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (30)

Nemusíte být nijak technicky vzdělaní, ale rozhodně návštěva továrny BMW Motorrad v Berlíně stojí za to. Podívat se tam může kdokoliv z vás, jen je potřeba se dopředu zaregistrovat na stránkách berlínské továrny. Výklad probíhá v němčině a v angličtině, ihned v úvodu obdržíte bezdrátové sluchátko, díky kterému tak dobře slyšíte vašeho průvodce i v hlasitém provozu.

1 BMW Motorrad tovarna Berlin (9)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (8)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (6)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (5)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (7)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (4)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (3)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (2)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (10)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (11)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (12)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (1)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (14)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (16)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (17)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (24)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (25)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (27)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (28)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (31)1 BMW Motorrad tovarna Berlin (32)Login Přihlásit Registrace ›

Reklama