Reklama

SCILIF Sunfiber: aktivní reflexní motovesta Hlavní obrázek k článku: SCILIF Sunfiber: aktivní reflexní motovesta

Brouzdám se brněnským veletrhem s karavany a natrefila jsem na stánek, který byl bez osvětlení, ale přesto byl vidět už od poloviny haly. Lidé ve stánku totiž byli oblečeni do speciálních reflexních vest nebo kšírů, které zářili nebo blikali a i kdybyste stokrát chtěli, minout jste je nemohli.

Zvědavost mi nedala a nechala jsem se vtáhnout do útrob stánku firmy Scilif, neboť mě zaujala funkční vesta na motocykl, kterou však klidně můžete použít na večerní lyžování, na kolo nebo pokud jdete běhat a venku už je tma. Vesta je vybavena zdrojem světla LED, akumulátorem a stranově vyzařujícím světlovodem, který účinně vyzařuje světlo do všech směrů, při dobrých podmínkách vás budou vidět až ve vzdálenosti pěti kilometrů.

1 Scilif (4)1 Scilif (1)1 Scilif (9)1 Scilif (10)

I když však bude venku hustá mlha, tyto svítící pásky oproti reflexním prvkům nepřehlédnete a nejenom vy, ale nepřehlédnou je ani ostatní účastníci provozu. Zvýšíte si vaši bezpečnost až na dvojnásobek. SunFibre je speciální technologie založená na pružných optických vláknech, která mají výbornou vlastnost vést světlo. Světlo vyzařují aktivně z povrchu světlovodu, takže k tomu, aby byly dobře vidět, nepotřebují být osvícené vnějším zdrojem světla, jako je to u běžného reflexu.

Stranově vyzařující světlovody do všech stran (360°) jsou klíčovým prvkem celé technologie. Jedná se o speciální světlovodná polymerní vlákna, která jsou všitá do materiálu vesty, a jsou tak její přirozenou součástí. Vlákno je uloženo v textilním obalu - paspuli, která mimo jiné zajišťuje lepší vedení světla, výrazně zvyšuje mechanickou odolnost světlovodu. Paspule SCILIF SunFibre jsou lehké, flexibilní, mechanicky odolné a pratelné až na 40°C. Musíte však odpojit a vyndat kontrolní jednotku, která dodává světlovodům energii.

1 Scilif (5)1 Scilif (8)

Kontrolní jednotka se dobíjí přes mikro USB a vydrží vám svítit 2,5 - 20 hodin. Záleží totiž na tom, jakou si navolíte intenzitu svícení, máte na výběr ze třech úrovní anebo si můžete zvolit výstražný efekt v režimu blikání. Životnost akumulátoru je až 600 nabíjecích cyklů. Díky velkému množství velikostí si můžete vybrat vestu, která vám bude sedět a během jízdy vám tak nebude vlát. Zapíná se pomocí zipu. Pro zajištění ventilace a abyste se pod ní nepotili, jsou ve vestě všité síťové panely.

Musím se přiznat, že mě bezpečnostní motovesta zaujala a tak jsme se dohodli, že ji v příští sezóně otestujeme. Pokud však po ní toužíte rovnou, můžete si ji zakoupit přímo v e-shopu výrobce.
Cena bez kontrolní jednotky: 3290 Kč
Cena včetně kontrolní jednotky: 3990 Kč
Velikost: XS - XXL

Equiray
Podobnou službu jako motovesta vám udělají aktivně vyzařující kšíry EquiRay, ale tady bych si je brala spíše na sport, lyže, kolo apod. nebo třeba pro zaměstnance staveb, kde se lidé pohybují v podmínkách se zhoršenou viditelností. Kšíry se jednoduše upínají a zvýší vaši viditelnost a tím i bezpečnost. Pořídit si je můžete zde.
Cena: 2850 Kč
Velikost: 230 cm a 250 cm

1 Scilif (6)1 Scilif (7)1 Scilif (3)Login Přihlásit Registrace ›

Reklama