Reklama

Jak vybrat to nejvýhodnější povinné ručení? Hlavní obrázek k článku: Jak vybrat to nejvýhodnější povinné ručení?

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla. Bez něj byste na silnici neměli vůbec jezdit. Mnoho lidí toto pojištění ale vnímá spíše jako povinné zlo a nad jeho výběrem příliš nepřemýšlí. To je ale chyba, která se nemusí vyplatit.

Povinné ručení je známé jako zákonné pojištění vozidla z provozu na silnici. Při beznehodové jízdě se může zdát, že je k ničemu, ale v okamžiku nehody za něj budete rádi. Při nehodě, kterou způsobíte, nebudete muset druhému účastníkovi platit škodu na majetku nebo na zdraví ze své kapsy. Pokryje ji vaše pojišťovna, kde máte uzavřené povinné ručení.

Povinné ručení je tedy primárně určené k ochraně druhých, ale vlastně chrání i vaši peněženku. Jak si vybrat to správné a na co se při výběru zaměřit?

Co ovlivňuje cenu pojistného?

To, kolik za povinné ručení zaplatíte, se odvíjí od technických parametrů vozidla (důležitá je kubatura motoru i typ nebo značka a stáří vozidla) a osobního profilu řidiče (zejména jeho rizikovost, která se odvíjí od věku, ale také od bydliště). Obecně platí, že řidiči do 25 let patří do rizikové skupiny a předpokládá se u nich vyšší míra nehodovosti. K bydlišti se také vztahuje faktor nehodovosti, jelikož ta není všude stejná. Proto si řidiči v Praze za povinné ručení připlatí mnohem více než například na Vysočině, kde je míra nehodovosti nízká.

Před podpisem smlouvy byste ale měli zkontrolovat i další věci, které vám mohou pojistné navýšit nebo snížit.

Výše pojistných limitů

Pojistné limity jsou ze zákona stanovené na minimální částku 35 milionů korun na škody na majetku a 35 milionů korun na škody na zdraví. To znamená, že v případě nehody pojišťovna pokryje případné škody druhého účastníka do této výše. Pojistné limity si ale můžete samozřejmě navýšit, řidiči své limity často navyšují na 70 až 100 milionů korun. Počítat pak ale musíte i s vyšším pojistným.

1 Ducati Diavel 1260 S test (47)1 Honda Fest 2019 (20)2 Test KTM 790 Adventure R 2019 Motoforum (43)

Bonusy za jízdu bez nehod

Jezdíte bez nehod? Můžete získat bonusy, které vám snižují cenu pojistného. V opačném případě, pokud častěji bouráte, se budete potýkat s malusy a na pojistném zaplatíte naopak přirážku.

Spoluúčast

U povinného ručení si můžete zvolit výšku spoluúčasti. To znamená, že část nákladů na škody půjde z vaší kapsy. Platí, že čím vyšší spoluúčast, tím nižší pojistné. Ale nenechte se zlákat nejlevnějším povinným ručením, v konečném důsledku se vám to nemusí vyplatit a při nehodě budete muset ze svého doplatit klidně i 40 %. Proto je lepší volit spíše nižší spoluúčast.

Zvolená připojištění

V základním balíčku máte vždy asistenční služby, ale například pojištění skel nebo odpovědnosti už ne. To si musíte sjednat zvlášť jako doplňkové připojištění. Vybrat si je můžete podle toho, které se vám hodí nejvíce. Zase ale platí přímá úměra, že čím více připojištění zvolíte, tím vyšší bude i cena pojistného.

Při výběru ale sledujte i rozsah asistenčních služeb. Ty by vám měly poskytnout náležitosti jako je nonstop podpora na telefonu, ale i odtah vozidla nebo poskytnutí náhradní vozidla, pokud je to nutné.Login Přihlásit Registrace ›

Reklama