Feher ACH-1: přilba s klimatizací Hlavní obrázek k článku: Feher ACH-1: přilba s klimatizací

Klimatizace už je běžnou součástí automobilů a jiných dopravních prostředků, ale mít ji na motocyklu by asi bylo dost kontraproduktivní. A tak pokud se chcete v parném létě ochladit, většina z vás jezdí v lehkém letním oblečení a s pootevřeným hledím přilby, což ale není příjemné pro každého. Na trhu se objevila nová helma s chlazením a kupodivu není ani těžká ani drahá.

Pokud však čekáte, že bude vybavena běžným zařízením s chladícím médiem, výparníkem, kompresorem a kondenzátorem, rovnou na to zapomeňte. Za prvé tak malou klimatizaci ještě nikdo nevyrábí, za druhé, její hmotnost by vám zaručila značné problémy s krční páteří, za třetí její rozměry by se značně blížili rozměrům přileb u kosmonautů, kde v jejich skafandrech proudí ochlazený vzduch cirkulující přes chladící jednotku a za čtvrté, brzy byste to odnesli přinejlepším nepříjemnou rýmou. Takže tudy asi cesta nevede.

1 feher klimatizovana prilba (1)1 feher klimatizovana prilba (3)

Americká firma Feher helmets, v jejímž čele stojí vynálezce Steve Feher, se však nenechala odradit a představila unikátní helmu vybavenou ochlazovací technologií Tubular Spacer Fabric a pojmenovala ji Feher ACH-1. Chladící jednotka je umístěna na zadní straně přilby a dovnitř helmy vhání ochlazený vzduch elektrický ventilátor, který je poháněn buď vlastní zabudovanou baterií nebo jej můžete připojit pomocí kabelu k motocyklu a využít tak jako zdroj energie jeho baterii.

Princip samotného chlazení vnitřku přilby je téměř stejný, jako když si v automobilu pustíte ochlazování sedadel, tedy v případě, že tuto výbavu váš vůz má. Konvenční jednotka na zadní straně helmy přeměňuje horký vzduch na studený a poté jej pomocí ventilátoru vhání do helmy přes horní část hlavy. Jednotka dokáže ochladit vzduch o 10 - 15 stupňů oproti venkovní teplotě. Pro jezdce to znamená jízdu ve větším komfortu a budou více ostražití během jízdy, než když řeší problém s tím, že je jim horko a potí se jim hlava.

1 feher klimatizovana prilba (2)

Přilba Feher ACH-1 plně splňuje a v některých bodech i překračuje přísné bezpečnostní normy. Ačkoliv je vybavena chladící jednotkou, je její hmotnost pouhých 1450 gramů, je totiž vyrobena z lehkého kompozitního materiálu. Standardně je k ní dodávané hledí odolné proti poškrábání a zamlžení. Cena je 599 am. dolarů, avšak nyní ji Feher helmets na svých stránkách nabízí za akční cenu 549,99 am. dolarů, tedy zhruba něco málo přes 12 tis. korun. K dostání je ve velikostech XS - 2XL a v pěti barevných odstínech, bohužel zatím si ji můžete pořídit pouze v USA.Login Přihlásit Registrace ›