Off-road fichtel day 2011: Bahenní masakr

Sobota 15.1.2011, místo činu areál Amk Soběslav. Účinkující: 120 fichtlů a stejný počet nadržených jezdců. Trať připomínající polovypuštěný rybník. Jak tohle může dopadnout?

Tak na to jsme byli letos taky zvědaví! Už pár dnů před vypuknutím závodu bylo pořadatelům z AMK Soběslav-1.Motocyklová jasné, že tentokrát je vysloveně zimní podmínky pro závod minou velkým obloukem. A aby toho nebylo málo, spadlo poměrně dost vody a spolu s tajícím sněhem proměnily a trať v jeden veliký rybník. Část vody se podařilo důmyslným odvodňovacím systémem do soboty odstranit, ovšem promáčený terén nikoliv. Důležité bylo, že všech 120 jezdců tak mohlo vyrazit do boje. Kategorie Klasik a Sport jsou už v klání fichtl nutnou záležitostí. Před polednem se odjeli krátké rozjížďky ve formě volného tréninku a potom začalo bahenní peklo. Půl hodiny po poledni byl odmávnut hodinový závod třídy Klasik. 83 borců úprkem vyrazilo ke svým strojům, start ve stylu Le Mans, a zanedlouho celé startovní pole pohltila trať. Ano, doslova pohltila, stačilo pár odjetých kol a promáčený terén povolil do formy tekuté konzistence, tzv.bahnotok. To se podepsalo i na poměrně veliké úmrtnosti strojů a vyčerpání jezdců, vedení závodu se proto rozhodlo ukončit bahenní masakr o čvtrt hodiny dříve, 45 minut bylo až kam, zbytek času se věnoval odbahnění, vysušení atd..

Kategorie Sport tak měla „ideálně“ připravenou trať. Zde se předpokládalo, že si tyto upravené stroje mnohdy už málo připomínající svůj základ z fichtla a jejich jezdci lépe poradí s nástrahami těžkého terénu. 37 nadržených sporťáku opustilo startovní rošt ve stejném stylu jako jejich kolegové klasici a zanedlouho se naskytl podobný obrázek jako v případě třídy Klasik. Všudepřítomné bahno odvedlo svou práci na „jedničku“ a roztrhalo závodní pole jezdců do několika skupin. Ty nejodolnější a nejrychlejší dokázali ujet ostatním i o několik kol, ale v těchto podmínkách byl určitě vítězem každý, kdo projel cílovou rovinkou. Kategorie sport byla také zkrácena na 45 minut, což jezdci přivítali s jistou úlevou. Některé chvilky byly opravdu kritické, stroje obaleny kilogramy bahna nešlo kolikrát ani protlačit volně tekoucím terénem. Proto jistě patří velký obdiv všem zúčastněným jezdcům a jejich týmům za projevenou vůli vydat se ze všech sil a dokončit závod, všichni byli prostě skvělí! V kategorii klasik si zasloužené první místo doslova oddřel Jan Brožek z Čerčan s počtem 21 ujetých kol a vítězství v kategorii Sport si už poněkolikáté za sebou zajistil opravdu sportovním výkonem Jiří Lovětínský z Dačic, odjel 23 kol. Nechybělo vyhlášení nejmladšího a nejstaršího účastníka, každoroční prasečina roku našla též svého majitele a jako perlička na závěr byla poprvé vyhlášena „První dáma“ Off-road fichtel day. Za celou historii pořádání závodu se totiž letos poprvé objevila ve startovní listině žena, Iveta Sládková z Chýnova. Podle našeho konstatování šlo o jeden z nejzdařilejších ročníků, pro diváky to byla velká show a jezdci rozhodně nezklamali. A že letos nebyl sníh, na to si teď už nikdo nevzpomene. Fichtlům, jejich jezdcům a týmům zdar!