Reklama

Z historie závodů Superbike na Masarykově okruhu (2.) Hlavní obrázek k článku: Z historie závodů Superbike na Masarykově okruhu (2.)

V druhé kapitole z historie závodů Superbike na Masarykově okruhu se podíváme na ročníky, kdy se v Brně jezdily Superbike pravidelně! Česká republika má v této době v šampionátu stabilního jezdce Kubu Smrže, a začíná superbiková éra úspěchů Maxe Biaggiho.

Nečekaný vítězný double Japonce Kagayamy v roce 2006

První závod superbiků 2006 se skončil velkým překvapením, když ho vyhrál zkušený japonský jezdec Yukio Kagayama. Závod sice vedl dlouho Toseland, ve 14. kole ho ale Kagayama předjel a vítězství si už nedal vzít. Za japonským továrním jezdcem Suzuki dojel jako druhý Brit James Toseland s Hondou před Italem Michelem Fabriziem – na motocyklu stejné značky. Čtvrtý skončil další Japonec Nori Haga na Yamaze, pátý dojel Australan Troy Corser na Suzuki a šestý Španěl Fonsi Nieto na Kawasaki. Český jezdec Jiří Dražďák s Yamahou dojel 21., další naši Jiří Mrkývka (Ducati), Miloš Čihák (Suzuki) závod nedokončili a Marek Svoboda (Yamaha) po nešťastné kolizi ve warm-upu s Toselandem do závodu vůbec neodstartoval.

Druhá jízda byla dlouho jasnou záležitostí Hagy, který startoval po 4 letech opět z Pole position. Tři kola před koncem ho ale dojel Yukio Kagayama se Suzuki, svého krajana předjel a už si nenechal zasloužený vítězný «double» vzít. Souboj trojice o druhé místo vyzněl hodně překvapivě pro Fabrizia, ale bylo to na hranici fair-play, což třetí Haga dost tvrdě okomentoval. Čtvrtý dojel Corser, pátý Toseland a šestý Nieto, tedy absolutně stejné obsazení Top 6, jako v první jízdě. Dražďák dojel do cíle na 22. místě, zatímco Čihák a Mrkývka závod nedokončili a Svoboda nestartoval.

Biaggi se 2007 vrátil do Brna vítězstvím, ovšem v nové kubatuře

Mistru světa superbiků Troy Baylissovi z Austrálie Brno nikdy nepřirostlo k srdci a nijak se tím ani netajil. A tak nebylo divu, že se mu zde nedařilo ani v roce 2007. Vedoucí jezdec šampionátu, Brit James Toseland s Hondou vyhrál s náskokem 0.237 sekundy první jízdu před Italem Maxem Biaggim a jeho stájovým kolegou a loňským dvojnásobným vítězem z Brna, Japoncem Yukio Kagayamou – oba na Suzuki. Po velkém souboji se svým krajanem dojel jako čtvrtý Nori Haga na Yamaze, následován dvěma italskými jezdci na Hondách, Robertem Rolfem a Michelem Fabriziem. Z českého pohledu dosáhl senzačního výsledku Jiří Dražďák s Yamahou, který si za 14. místo přijel pro 2 body. Další dva naši, Jakub Smrž (Ducati) a Miloš Čihák (Suzuki), do cíle nedojeli, což bylo především u jihočeského jezdce velkým zklamáním.

Druhá jízda se stala kořistí miláčka brněnského publika, Římana Biaggiho na Suzuki. Druhý dojel Toseland a třetí Fabrizio, který v samém závěru odsunul na čtvrté místo Hagu. Rolfo dojel stejně jako v první jízdě pátý a Australan Troy Bayliss na Ducati zachránil svou hubenou brněnskou sbírku šestým místem. Jakub Smrž si dojel za 13. místo pro 3 body, Miloš Čihák dokončil závod na 17. místě a Jiří Dražďák do cíle tentokráte nedojel.

Bayllis se s Brnem 2008 rozloučil vítězným doublem

Když se před rokem loučil Australan Troy Bayliss se slovy: „Nemám rád Brno“, tak jistě netušil, že zde v roce 2008 vyhraje obě dvě jízdy a ziskem 50 bodů se velmi přiblíží zisku dalšího titulu mistra světa a to ve své poslední sezóně vůbec. V tomto roce ale neměl «protinožec» v Brně žádné vážné soupeře a první jízdu vyhrál Troy Bayliss s Ducati před svým krajanem Troyem Corserem s Yamahou a týmovým kolegou Michelem Fabriziem z Itálie. Čtvrtý dojel další Ital Max Biaggi na satelitní Ducati, pátý Japonec Ryuichi Kiyonari s Hondou a šestý jeho krajan Nori Haga s Yamahou. Zatímco Jiří Dražďák s vypůjčenou Hondou dojel na 20. místě, tak ani Miloš Čihák se Suzuki, ani Jakub Smrž s Ducati cílový šachovnicový praporek první jízdy neviděli.

Druhou jízdu pak pro sebe rozhodl Troy Bayliss před týmovým kolegou Michelem Fabriziem z Itálie a dalším Italem Maxem Biaggim. Čtvrtý dojel nestárnoucí Corser, před Němcem Maxem Neukirchnerem na Suzuki a Kiyonarim. Jakub Smrž byl odmávnut jako 11. a připsal si tak 5 bodů, Miloš Čihák 21., a Jiří Dražďák tentokráte do cíle nedojel.

Fenomén roku 2009 Spies, Smrž dvakrát v Top-10

Šampionát Superbike se jel v této sezóně už bez Baylisse, který ukončil svou aktivní kariéru, ovšem na dramatičnosti závodů to vůbec neubralo. Byli zde totiž nový fenomén tohoto šampionátu Ben Spies z USA a jeho velký soupeř, Nori Haga z Japonska, který ovšem na start brněnského víkendu nastupoval handicapován svým zraněním z předchozího závodu. Před závodem se tedy zdálo být teoreticky jasné, že Spies získá v Brně na Hagu hodně důležitých bodů.

V první jízdě ovšem Hagův týmový kolega Michel Fabrizio z Itálie neúmyslně sestřelil Spiese na Yamaze a Italu Maxi Biaggimu na Aprilii už nikdo nezabránil v jeho prvním vítězství na superbikové Aprilii. Druhý Carlos Checa ze Španělska na Hondě dojel se ztrátou 3 sekund a třetí, mladý Brit Jonathan Rea – týmový kolega Checy – o dalších 7 sekund zpět. Zkušený Brit Shane Byrne dokončil závod na místě čtvrtém, Australan Troy Corser se zbrusu novým bavorským motocyklem BMW pátý.

Za bouřlivých ovacích brněnského publika si dojel pro šesté místo Jakub Smrž na Ducati, což je historicky nejlepší výsledek českého jezdce v Brně, který zřejmě dlouho nebude překonán. Druhý český jezdec Miloš Čihák se Suzuki dokončil závod na 20. místě. Vedoucí jezdec šampionátu, Nori Haga s Ducati, tak získal na Spiese za 8. místo důležitých 8 bodů ve svůj prospěch.

Ve druhé jízdě si ale Ben Spies vše vynahradil a v souboji trojice jezdců byl nakonec v cíli první o 0.2 sekundy před Biaggim a o 0.6 sekundy před Fabriziem na Ducati. Čtvrtý dojel Rea, pátý Checa a šestý Haga. Jakub Smrž dokončil závod opět v Top 10, když si připsal za 9. místo důležitých 7 bodů. Druhý Čech na startovním roštu Miloš Čihák do cíle nedojel.Login Přihlásit Registrace ›

Reklama