Tři vítězství Hailwooda během jedné neděle

Z dnešního pohledu skoro nepředstavitelná záležitost, ale v dřívější době byla dvojitá vítězství skoro na denním pořádku. Většinou jezdci závodili v obou nejnižších kubaturách, nebo naopak v těch prostředních, či ve dvou objemově nejsilnějších.

A tak vyhrávali třeba Ital Carlo Ubbiali (MV Agusta), Španěl Angel Nieto (Derbi nebo Bultaco), Britové Bil Ivy a Phil Read (oba Yamaha), Jihoafričan Kork Ballington, Němec Toni Mang (oba Kawasaki), Brit John Surtees (MV Agusta) a Ital Giacomo Agostini (MV Agusta).

Ovšem vyhrát během jedné závodní neděle závody tří kubatur se stalo málokdy! A v Brně se to podařilo za celou historii závodů na Masarykově okruhu pouze Mike Hailwoodovi v roce 1966 s motocyklem Honda.

Už první závod kubatury 125 ccm vidělo tuto červencovou neděli 40 000 diváků, postupně jich ale bylo kolem 13.941 km dlouhé trati se 40 zatáčkami (22 vpravo a 18 vlevo, s výškovým rozdílem 171 m) oficiálně 100 000!, kteří slyšeli anglickou hymnu celkem třikrát, na počest vítěze Mike Hailwooda, ten tedy oslavil v Brně čistý hattrick.

Souboj prakticky až do cílové pásky viděli diváci ve dvěstěpadesátkách. Nakonec vyhrál Brit Mike Hailwood na Hondě (průměrem 148,7 km/h) před svým krajanem Philem Readem na Yamaze a východním Němcem Heinzem Rosnerem s MZ. Za Kanaďanem Mikem Duffem s Yamahou a Švýcarem Gyulou Marszowskym na Bultacu si pro jeden mistrovský bod dojíždí Franta Šťastný s Jawou. Ještě pouze sedmý Molloy (Nový Zéland) a osmý Findlay (Austrálie) měli plný počet kol, další jezdci zůstali o kolo zpět, mezi nimi i Miroslav Špak (Jawa). Startovalo celkem 25 jezdců, dojelo pak 16. Nejrychlejší kolo zajel vítězný Hailwood za 5:23,8 (153 km/h).

Třistapadesátky byly opět trumfem Mike Hailwooda s Hondou. Ital Giacomo Agostini na MV-Agustě končí druhý a Heinz Rosner z NDR na MZ dojíždí třetí, když v samém závěru předjíždí našeho Františka Šťastného na Jawě, na kterého tak zbylo hodně nevděčné čtvrté místo, které však znamenalo 3 mistrovské body. Za Šťastným byl odmávnut jako pátý Renzo Pasolini a šestý pak jeho krajan Alberto Pagani – oba na Aermacchi. František Boček na ČZ dojel nakonec sedmý, Rakušan Rudi Thalhammer s Jawou! osmý a Gustav Havel na Jawě jako devátý, Chalupník (Jawa) 11. - všichni o kolo zpět. Z 30 jezdců jich závod dokončilo 21, přičemž ve 2. kole zajel Hailwood časem 5:15,8 nový traťový rekord.

Závěrečné půllitry za prudkého deště znamenaly čistý hattrick pro Mike Hailwooda s Hondou. Druhý končí stejně jako ve třistapadesátkách Giacomo Agostini s MV-Agustou a třetí dojíždí Švýcar Gyula Marsovszky na Matchlessu. Bodové Top 6 dokompletovali tři Australané v pořadí Jack Findlay (Matchless), Jack Ahearn a nestárnoucí Eric Hinton (oba na Nortonech). Za Cooperem, Nelsonem, Youngem a Doodsem byl na 11. místě odmávnut s kolem ztráty Gustav Havel (Jawa). Náš František Šťastný - v tréninku obsadil třetí místo za Hailwoodem a Agostinim - vzdal nedělní závod už na samém začátku závodu pro poruchu svého motocyklu Jawa.