Top-10 Čechů v Grand Prix Hlavní obrázek k článku: Top-10 Čechů v Grand Prix

Je období pohledu do historie, třeba francouzský motocyklový web paddock-gp.com už od Vánoc vydává Top-10 nejlepších pilotů jednotlivých zemí nebo značek a tak jsme si dovolili i my vytvořit naše Top-10 českých (československých) jezdců v závodech Grand Prix.

Vycházeli jsme z počtu vítězství v závodech Grand prix, pódiových umístění nebo celkového pořadí po skončení sezóny. A zde je žebříček Top-10 Čechů (Čechoslováků) dle webu Motoforum.cz v závodech Grand Prix v období 1949 - 2020:

1. František Šťastný - 4 vítězství; 21 pódiových umístění

František Šťastný je bezesporu nejslavnějším českým motocyklovým závodníkem Československa. Více-mistr světa 1961 v 350kách vyhrál čtyři závody Grand Prix, tři ve své kubatuře 350ccm a jeden v půllitrech, všechny na motocyklech Jawa. Ačkoliv měl nabídky i od jiných továren, tak zůstal českým motocyklům věrný s výjimkou, kdy byl z Jawy vyhozen, a jezdil v závěru kariéry se soukromou Yamahou.

2. Lukáš Pešek - 2 vítězství, 9 pódiových umístění

Od roku 1966 jsme museli čekat přes 40 let, než znovu zazněla po závodě Grand Prix naše krásná hymna. O ní se zasloužil další Pražák, s továrním motocyklem Derbi závodící Lukáš Pešek. Ve své slibně rozjeté kariéře ve 125-kách se mu už dále bohužel v prostřední kubatuře 250 ccm/Moto2 pokračovat - i z důvodů nepříliš kvalitního materiálu - a na epizodu jeho návratu do Grand Prix s motocyklem CRT v MotoGP raději vůbec nevzpomínat.

3. Gustav Havel - 9 pódiových umístění, třetí v MS 1961

Gustav Havel, zřejmě nejsympatičtější jezdec, kterého jsem já osobně poznal. Skromný a nedoceněný jezdec 350tek, tovární jezdec pražské Jawy.

4. Karel Abraham - 1 vítězství; 2 pódiová umístění

Karel „Abaja“ Abraham vyhrál poslední závod sezóny Moto2 v roce 2010 (kromě předchozího pódia v Motegi) a jako první Čech se stal stabilním pilotem královské kubatury MotoGP.

5. Bohumil Staša - 2 pódiová umístění

Tento jezdecký génius Bohumil Staša měl smůlu v tom, že se v „jeho“ době moc do zahraničí nesmělo vyjíždět, jinak by zřejmě měl na svém kontě více pódií než ty dvě brněnská.

6. Jakub Kornfeil - 5 pódiových umístění

182 závodů v kubaturách 125 ccm/Moto3 bez přestání, takový rekord dlouho nikdo nepřekoná. V letech 2010/2019 stálice nejslabší objemové kubatury Grand Prix, kdy se pravidelně nacházel po skončení sezóny většinou v Top-10.

7. Stanislav Malina - 1 pódiové umístění

Strakonický Stanislav Malina byl po celou svou kariéru věrný jihočeským motocyklům a v kubaturách 125- a 250- ccm patřil k těm nejlepším.

8. František Boček - 1 pódiové umístění

Skromnému továrnímu jezdci Jawy (předtím ČZ) ukončila kariéru bohužel hodně brzy jeho tragická havárie v Brně na Veselce 1969.

9. Pavel Slavíček

Nedoceněný jezdec především třistapadesátek byl ve stínu Františka Šťastného a Gustava Havla skončil třeba čtvrtý na Monze!

10. Jaroslav Huleš

V Grand Prix se dvakrát umístil v závodech Grand Prix v Top-6. (125 ccm). Hlavně ale ukázal po Velké sametové revoluci svým mladším krajanům, že se dá v nových politických závodit s absolutní světovou špičkou.

Samozřejmě, že pokud bychom chtěli rozšířit Top-10 na více jezdců, tak by se tam určitě vešli třeba František Bartoš, Václav Parus, Jakub Smrž, Michal Stripačuk nebo Zbyněk Havrda A neměli by chybět také Slováci Peter Baláž nebo František Srna.Login Přihlásit Registrace ›