Před 40 lety se zabil Tom Herron

My už máme za sebou 90. ročník závodu North West 200, ale vraťme se o 40 let nazpátek, když 50. ročník North West 200 se měl stát skutečnou oslavou motocyklového sportu. Z toho ale nic nebylo, ba naopak. Proč?

Během 50. ročníku North West 200 přesně před 40 lety zahynuli Tom Herron, Brian Hamilton a Frank Kennedy; Warren Willing a Kevin Stowe se už nikdy neobjevili v sedle závodních motocyklů. Byl to totiž nejčernější den v dějinách motocyklového sportu Severního Irska.

Tom Herron byl ve své vlasti uznávaným hrdinou, vždyť vyhrál Senior-TT 1978. Těsně před startem 50. ročníku North West 200 si ovšem přivodil při Grand Prix Španělska bolestivé zranění pravého palce, ale na startu domácího závodu se přece jen objevil. Pilot s motocyklem Suzuki nechtěl jednak zklamat domácí fanoušky, na straně druhé chtěl dostat slíbené tučné startovné.

25. května to mělo být «Zlaté jubileum» tradičního motocyklového závodu a na startu nechyběli ani Mike Hailwood nebo dvojnásobný vítěz Joey Dunlop.

Už v úvodním závodě «Moran’s International Match Race» došlo hned v prvním kole k havárii, která měla fatální následky: Byli v ní zapleteni Australan Warren Willing, velká naděje anglického motocyklového sportu Kevin Stowe a miláček publika v Severním Irsku Frank Kennedy. Willing a Stowe se zranili tak těžce, že se už nikdy na závodní trať nevrátili a Kennedy po několika měsících svému zranění podlehl.

Rovněž závod kubatury 350 ccm si vyžádal lidskou oběť, když mladý Skot Brian Hamilton nezvládl jednu zatáčku a na místě havárie zemřel. Ani tato tragédie ale nepřiměla organizátory k tomu, aby závodní den ukončili.

«Moran’s International Superbike Race» ukončil 50. ročník jubilejních závodů. Už před startem bylo na tváři Toma Herrona zřejmé, že zranění palce je hodně bolestivé. Ovšem domácí lokalmatador nechtěl zklamat publikum, po dvou třetích místech ve Venezuele a v Itálii a čtvrtém místě v Rakousku byl v šampionátu MS «půllitrů» na čtvrté pozici celkově.

V poslední zatáčce posledního okruhu závodu ztratil Herron kontrolu nad svým strojem a narazil do sloupu pouličního osvětlení. Tom Herron podlehl svému zranění večer v nemocnici.