Reklama

Newbold se odměnil vítězstvím Hlavní obrázek k článku: Newbold se odměnil vítězstvím

Hodně překvapivým celkovým vítězem Velké ceny Československa se stal v roce 1976 na Masarykově okruhu Brit John Newbold - vyhrál totiž závod královské kubatury 500 ccm a k tomuto vítězství se váže tato následující historka.

Závod jsem sledoval přímo z televizního stanoviště vedle kamery na takovém bidýlku, postaveném naproti depu závodních strojů - postaveného hned vedle hlavní tribuny a viděl jsem tak jak na cílovou rovinku, tak částečně na nový úsek, tedy sjezd od Myslivny a kompletně i novou cílovou zatáčku.

Půllitry se jely bez nového šampiona Barryho Sheena a jeho Suzuki, což zas tak nikoho moc nepřekvapilo, neboť tento Brit nikdy brněnskou trať neměl rád a dával to také vždy najevo. Z počátečního souboje Marco Lucchinelli z Itále – Teuvo Länsivuori odstoupil Ital a zdálo se, že Fin se konečně v Brně dočká. Jelikož mu ale došel benzín, tak dojíždí do cíle pouze setrvačností a jen bezmocně přihlíží, jak ho několik desítek metrů před cílem předjíždí Brit John Newbold s vypůjčenou motorkou Suzuki, kterou si do Brna dovezl ve vypůjčeném kamiónu a vyhrává tak svůj první závod Grand Prix. Druhý se cílem proplížil se ztichlým motorem Teuvo Länsivuori a třetí končí Švýcar Philippe Coulon – oba rovněž na Suzuki. Následovali dva Rakušané Karl Auer a Max Wiener a šestý dojel Francouz Olivier Chevallier – všichni na Yamahách. Božský „Ago“ se Suzuki se ze závodu doslova vytratil, a to z beznadějné 9. pozice. Samozřejmě, že hodně hrdý Newbold později ve Velké Británii vrátil jak tovární kamion, tak tovární motocykl Suzuki (Sheenovu motorku) a k tomu ještě zlatý vavřínový věnec vítěze.

Skromný Angličan John Newbold absolvoval celkem 13 závodů Grand v královské kubatuře (tehdy to byly motocykly o objemu 500 ccm), všechny na stroji Suzuki. Kromě vítězného Brna stál ještě jednou na podiu, o rok dříve v Belgii na okruhu Spa-Francorchamps - když byl odmávnut jako druhý za vítězným Philem Readem s MV Agustou.

CZECH RE GRAND PRIX - 500 ccm Race 1976

1 John NEWBOLD GBR Suzuki 56'56.450
2 Tevo LANSIVUORI FIN Suzuki +11.040
3 Philippe COULON SWI Suzuki +22.680
4 Karl AUER AUT Yamaha +1'34.200
5 Max WIENER AUT Yamaha +1'42.860
6 Olivier CHEVALLIER FRA Yamaha +1'53.110
7 Bernd TUNGETHAL GER Yamaha +2'13.200
8 Boet VAN DULMEN NED Suzuki +3'12.190
9 Chas MORTIMER GBR Suzuki +3'30.680
10 Edmar FERREIRA BRA Yamaha +3'31.300Login Přihlásit Registrace ›

Reklama