Reklama

Historie závodů Grand Prix v USA

Mistrovství světa silničních motocyklů bude mít o tomto víkendu už svou 31. Grand Prix na území USA. Ta první se konala 1964 v Daytoně. 2. února 2019 to tedy bylo přesně 55 let, co se v USA jel první závod mistrovství světa motocyklů.

Ten se uskutečnil 1964 v Daytoně, stejně jako v roce následujícím. Tehdy vyhrál Mike Hailwood závod 500ccm, Alan Shepherd 250ccm.

Potom ale následovala více než dvacetiletá přestávka, než se cirkus zvaný Grand Prix vrátil opět do USA. 1988 se uskutečnil teprve třetí závod na území USA a hned to bylo - vůbec poprvé - na legendárním okruhu Laguna Seca v Kalifornii.

V této éře dominovali v šampionátu královské kubatury američtí a australští jezdci. Local Hero Eddie Lawson vyhrál závod GP USA a také mistrovství světa. Byl to jeho třetí z celkového počtu čtyř mistrovských titulů. Nový okruh byl pro Evropany hodně tvrdým oříškem, tak závod 250ccm vyhrál třeba Jim Filice s wild card a s motocyklem Honda NSR250 HRC připravovaným legendárním Ervem Kanemotem. Lokalmatadoři Wayne Rainey (89, 90, 91) - 92 se v USA závod GP nejel - a John Kocinski (93) dominovali v dalších sezónách v US Grand Prix, když využívali perfektní znalosti tratě. Až v roce 1994 vyhrál na okruhu Laguna Seca první Evropan: Luca Cadalora.

A opět zde byla přestávka trvající více než deset let: Comeback slavila královské kubatura až v éře MotoGP, která nahradila kubaturu 500 ccm a jediný jezdec zůstal ve startovním poli z dřívějška: Loris Capirossi byl už před 11 lety rovněž na trati. A opět se projevila znalost tratě jako rozhodující faktor: 2005 a 2006 vyhrál «Kentucky Kid» Nicky Hayden před svým domácím publikem. 2006 se pak stal i pozdějším mistrem světa MotoGP™.

2007 byl Casey Stoner prvním Australanem, který dokázal na okruhu Laguna Seca vyhrát závod královské kubatury. A i on se stal na konci sezóny mistrem světa s motocyklem Ducati. Valentino Rossi vyhrál 2008, po tom známém - hodně tvrdém - předjetí ve «vývrtce». Rossi vyhrál o dva týdny později také v Indianapolis, která byla nově vzata do kalendáře GP. A i Rossi se stal na konci této sezóny mistrem světa.

Laguna Seca a Indianapolis byly i další roky nedílnou součástí kalendáře GP, 2013 k nim přibyl také Circuit of the Americas (COTA) v texaském Austinu. Marc Márquez vyhrál 2013 všechny tři závody v USA a stal se ve své Rookie sezóně mistrem světa. V roce 2014 Laguna Seca z kalendáře vypadla, Márquez vyhrál opět v COTA a také v Indianapolis, vyhrál úvodních deset závodů sezóny a obhájil titul mistra světa.

2015 vyhrál Marc Marquez jak v Austinu, tak v Indianapolis.

O rok později, tedy 2016 se už ovšem nezávodilo v Indianapolis, nýbrž pouze v Austinu. Ale vítěz zůstal stejný a stejný byl i po skončení sezóny mistr světa: Marc Marquez.

Situace se do puntíku opakovala i v sezónách 2017 a 2018: Stejný vítěz v Austinu a po skončení sezóny i stejný mistr světa.



Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama