Reklama

Historie Masarykova okruhu - 13. díl Hlavní obrázek k článku: Historie Masarykova okruhu - 13. díl

Poslední kapitula našeho ohlédnutí za motocyklovými závody na starém Masarykově okruhu a na novém Automotodromu pak zahrnuje závody MotoGP 2016 a 2017 a také návrat MS-Superbike na Masarykův okruh po 6 dlouhých letech, tedy v červnu 2018.

2016 - Překvapení jménem Crutchlow

mcphee win brno 2016 kornfeil 2016 brno hanika brno 2016

Moto3: Historické vítězství značky Peugeot viděl Masarykův okruh. Úvodní závod HJC Helmets Grand Prix České republiky, kterým byla kubatura Moto3, vyhrál za deště Skot John McPhee s motocyklem Peugeot, toho doplnili na stupních vítězů Španěl Jorge Martin a Ital Fabio Di Giannantonio. Jakub Kornfeil byl odmávnut v Top-6, Karel Hanika těsně za body, na P16.

Počasí opravdu jezdcům v Brně nepřálo, závod byl odstartován za teploty vzduchu 14 stupňů, dráha měla o 5 více, tedy 19 stupňů.

Vítězem se stal poprvé ve své kariéře John McPhee, druhý dojel Jorge Martin - takže vlastně double Mahindry a stupně vítězů dokompletoval Fabio Di Giannantonio s Hondou.

Následovali Enea Bastianini a Nicollo Antonelli, zatímco Top-6 uzavřel domácí Jakub Kornfeil. Ten zajel velký závod, chvílemi se dokonce pohyboval na druhé pozici, ale i šesté místo je skvělé, znamenalo to v každém případě 10 mistrovských bodů.

Po pádu lídra závodu Brada Bindera - spadl 5 kol před koncem v T1 z první pozice, zachraňoval čest týmu Aki Aja Rookie Bo Bendsneyder na P7. V Top-10 ještě dojeli vítěz z předchozího závodu GP Rakouska Joan Mir, juniorský mistr světa Nicolo Bulega a druhý jezdec v šampionátu Jorge Navarro.

Zatímco body ještě brali Jules Danilo, Andrea Migno, Tatsuki Suzuki, Livio Loi a Phillipp Öttl, tak těsně za Top-15 dokončil závod český ´divočák´ Karel Hanika, což je skvělý výsledek. Brněnský lokalmatador sice neodstartoval nejlépe, když po 1. kole byl až na P21, později se propadl v 7. kole na P16, ale i díky několika pádům byl nakonec odmávnut na P26, což bylo jeho nejlepší letošní umístění v MS - a hlavně nespadl. Hanika začal sezónu 2016 v týmu Platinum Bay Real Estate s motocyklem Mahindra, po závodě GP Katalánska byl z italského týmu vyhozen a v Brně startoval s wild card za německou stá Freudenberg Racing.

folger win moto2 2016 race moto2 2016 anthony west brno 2016

Moto2: Kubaturu Moto2 vyhrál na mokru v Brně německý jezdec Jonas Folger, který sice nemá na Masarykův okruh ty nejlepší vzpomínky z nedávné minulosti, ale dnes si vše vynahradil a vyhrál stejně jako v roce 2012 (tehdy Moto3). Deštivé podmínky pomohly australskému legionáři Anthony Westovi v českých barvách k neskutečnému umístění v Top-10.

Na stupně vítězů se kromě vítězného Folgera postavili ještě Alex Rins a Sam Lowes, zatímco lídr šampionátu Johann Zarco byl odmávnut až na P11.

V elitní desítce dnes dojeli ještě Hafizh Syahrin, Rookie Danny Kent, Franco Morbidelli, další Rookie Miguel Oliveira a už jmenovaný Anthony West.

A body do tabulky si ještě připsali úřadující mistr světa Johann Zarco, Xavi Vierge, Julian Simon, Isaac Vinales a Xavier Simeon.

crutchlow win 2016 motogp 2016 motogp brno 2016

MotoGP: Neuvěřitelný závod na brněnském Masarykově okruhu viděli fanoušci v královské kubatuře MotoGP. Jeho vítězem se stal Cal Crutchlow, startující až z P10 na startovním roštu, toho na stupních vítězů doplnili ještě Valentino Rossi a Cal Crutchlow, zatímco Jorge Lorenzo tento závod totálně prokaučoval.

Po vítězství satelitního pilota Jacka Millera v Assenu se další jezdec z ´druhořadého´ týmu radoval na Masarykově okruhu. Poprvé ve své 6leté kariéře pilota MotoGP vyhrál závod 30-letý Cal Crutchlow z týmu LCR Honda.

Za teploty dráhy 18 stupňů a vzduchu pouhých 15 stupňů to dlouho vypadalo na triumfální závod pro Ducati, když na čele jezdilo kvarteto v sestavě Iannone, Dovizioso, Redding a Barbera. Rossi začal závod opatrně a nacházel se dokonce za Top-10. Na úplně ztracených pozicích pak jezdili Pedrosa a především Lorenzo. Ten Brno totálně prokaučoval, v 15. kole zajel do boxu vyměnit motocykl a o kolo později ještě jednou, takže v cíli byl odmávnut jako poslední se ztrátou celého okruhu.

Pak vzdal pro defekt Dovizioso a Iannone se Reddingem se začali propadat dozadu: Iannone nakonec na P8, Redding na P15.

To už začal postupovat dopředu jako nůž máslem velký stratég Valentino Rossi, ovšem ještě rychlejší byl Cal Crutchlow. Britský jezdec satelitního týmu Lucia Cecchinella se vypořádal postupně se všemi jezdci na motocyklech Ducati a dostal se bezpečně do čela závodu a také ho suverénně vyhrál.

Druhý byl odmávnut miláček Masarykova okruhu Valentino Rossi a stupně vítězů dokompletoval lídr šampionátu Marc Marquez. Fantastické čtvrté místo si v cíli vybojoval hodně nenápadný Loris Baz, za kterým dokompletoval Top-5 jeho týmový kolega Hector Barbera (oba Avintia Ducati), jenž dlouho bojoval o podium.

Další skvělý satelitní pilot Eugene Laverty byl odmávnut jako šestý, za ním skončili v elitní desítce ještě Danillo Petrucci, Andrea Iannone, Maverick Vinales (jeho týmový kolega Aleix Espargaro kvůli hořícímu motoru své Suzuki závod nedokončil) a Tito Rabat.

Body do tabulky MS si z Masecu odvážejí ještě Yonny Hernandez, až na P12 byl v cíli odmávnutý Dani Pedrosa, Pol Espargaro, Stefan Bradl a 1 bod za P15 si připsal Scott Redding, který dlouho atakoval stupně vítězů.

Po dlouhé době se jelo v královské kubatuře bez českého zástupce, lokalmatador Karel Abraham totiž v této sezóně závodil v seriálu WorldSBK.

Red Bull Rookies Cup: I tentokráte se v Brně jely hned dvě jízdy: Sobotní vyhrál Španěl Marc Garcia před svým krajanem Aleixem Viu a pozdějším celkovým vítězem Japoncem Ayumu Sasakim. Český jezdec Filip Salač bohužel cílový praporek neuviděl. V nedělní odvetě vyhrál opět Marc Garcia, druhý byl odmávnut jeho krajan Raul Fernandez a třetí opět Sasaki, Filip Salač obsadil místo 11.

2017 - Vítězný double týmu Repsol Honda, Abajova smůla

mir win brno 2017 kornfeil 2017 brno moto3 race 2017

Moto3: Španělský lídr kubatury Moto3 Joan Mir se rozloučil s Brnem v této kubatuře vítězstvím na hodně těžké, polosuché - polomokré trati Masarykova okruhu. Druhý dojel jeho největší soupeř v MS Romano Fenati a třetí Aron Canet

Na čele jezdila 4-členná vedoucí skupina, nakonec bojovali o vítězství pouze Španěl s Italem. A jelikož vyhrál lídr šampionátu, tak se na úvod hrála v Brně španělská hymna. Top-3 a stupně vítězů dokompletoval Aron Canet. Bo Bendsneyder dlouho bojoval o první místo, nakonec se musel spokojit v cíli se 4. místem. Juanfran Guevara doplnil Top-5. Loňský vítěz John McPhee obsadil místo šesté a druhou polovinu elitní desítky vytvořili ještě Marcos Ramirez, Tatsuki Suzuki, Adam Norrodin a Nakarin Atiratphuvapat.

Jakub Kornfeil byl bohužel odmávnut až na 20. místě...!, takže poprvé skončil v Brně během 8 dosavadních startů v MS tentokrát bez bodů. Do závodu odstartoval jezdec s motocyklem Peugeot/Mahindra výtečně a nacházel se těsně za Top-10. Pak se ale začal propadat a nakonec dojel nejhůře během svých dosavadních startů na Masarykově okruhu.

Jelikož během kvalifikace Moto3 byli v několika sektorech Enea Bastianini (Honda) a Albert Arenas (Mahindra) pomalejší, než dovolují pravidla, byli od Race Direction potrestáni posunutím na startovním roštu o 12 míst, takže do závodu samotného odstartovali Bastianini a Arenas z posledních dvou pozic na gridu.

luethi win brno 2017 pasini win moto2 brno 2017 hanika 2017 wild card moto2

Moto2: Vítězem restartovaného závodu prostřední kubatury Grand Prix na pouhých 6 kol! se stal zkušený více-mistr světa Thomas Lüthi, toho na stupních vítězů doplnili Alex Marquez a Miguel Oliveira. Velmi solidní 22. místo obsadil s wild card lokalmatador Karel Hanika.

Závod byl přerušen po 8. kole kvůli dešti, pořadí na startovním roštu restartovaného závodu bylo ale dle průběžného stavu po 7. kole, takže z Pole-Position vyrazil do závodu Polesetter Mattia Pasini.

Ten ovšem v restartovaném závodě na 6 kol brzy havaroval a suverénním vítězem se stal nejzkušenější jezdec z celého startovního pole, Thomas Lüthi ze Švýcarska. Druhý byl odmávnut Alex Marquez, třetí Miguel Oliveira. A dále 4. Luca Marini. 5. Xavi Vierge. 6. Simone Corsi. 7. Francesco Bagnaia. Až 8. byl odmávnut lídr šampionátu Francesco Morbidelli, Top-10 dokompletovali Remy Gardner a Joe Roberts a body si odvezli ještě Navarro, Binder, Locatelli, Pawi a Syahrin.

Velmi kvalitní výkon odvedl náš jezdec Karel Hanika, startující s wild card za brněnský tým Willi Race, v cíli odmávnutý na velmi dobrém 22. místě.

marquez pedrosa brno 2016 lorenzo brno ducati abraham brno 2017

MotoGP: Lídr šampionátu a úřadující mistr světa Marc Marquez vyhrál Grand Prix České republiky na Masarykově okruhu v královské kubatuře a upevnil si tak vedení v šampionátu, takže byl po Brně na nejlepší cestě k obhájení titulu.

Na stupních vítězů Španěla Marca Marqueze doplnili jeho krajané Dani Pedrosa - 150. podium v kariéře! - a Maverick Vinales, ten zajel nejrychlejší kolo v závodě. Výborně si vedl lokalmatador Karel Abraham, nakonec po problémech s výfukem klasifikovaný na 13. místě.

Závod královské kubatury vyhlášený jako wet race rozhodly včasné strategie výměny pneumatik a také skutečnost, že tým Repsol Honda nic nepodcenil a v červenci zde absolvoval dvoudenní testy. 87.541 diváků tak vidělo suverénní vítězství Marca Marqueze.

Naopak Rossi zbytečně s výměnou pneumatik otálel (už potřetí za poslední dvě sezóny) a nakonec až v samém závěru vybojoval 16 bodů za 4. místo, když předjel Cal Crutchlowa, který dokompletoval Top-5.

V elitní desítce se dlouho držel Karel Abraham, který jel opravdu skvělý závod - pak mu ale v úplném závěru praskl výfuk a tak nakonec bral 3 body za 13. místo.

Druhou polovinu elitní desítky vytvořili v cíli šestý Andrea Dovizioso, sedmý Danilo Petrucci, osmý Aleix Espargaro - ten byl během závodu penalizován posunutím o 3 místa zpět za incident v boxové uličce - Pol Esparagaro a Jonas Folger.

A body si z Brna ještě vezou Alex Rins, Johann Zarco, náš Karel Abraham, Jack Miller a Jorge Lorenzo, zatímco Loris Baz, Alvaro Bautista a Bradley Smith havarovali.

Red Bull Rookies Cup: Vloni se zatím v Brně jelo naposled - letos se bohužel tento seriál Red Bull Rookies Cupu na Masarykově okruhu nepořádá - a sobotním vítězem se stal nastupující turecký talent Can Öncü, druhý skončil Němec Matthias Meggle a stupně vítězů doplnil pozdější celkový vítěz tohoto seriálu Kazuki Masaki z Japonska. Ne zcela vyléčený Filip Salač závod nedokončil a v neděli na start raději nenastoupil. Nedělní odvetu vyhrálo dvojče sobotního vítěze Cana jménem Deniz Öncü, druhý dojel zase Němec, ale Kevin Orgin a stupně vítězů dokompletoval Japonec Ryusei Yamanaka.

2018 - Návrat MS-Superbike po 6 letech

sykes brno 2018 brno wsbk 2018 jezek brno 2018

Naposled se MS-Superbike konalo v Brně v sezóně 2012, od té doby se toho hodně změnilo. Tak aspoň to podstatné: Kubatura Superbike závodí jak v sobotu, tak v neděli a ze šampionátu vypadly „malé stocky“ o objemu 600 ccm, naopak přibyla kubatura Supersport 300 a ta je opravdu napínavá a jezdecky hodně zajímavá.

STK 1000: Těsně před startem Superstock 1000 se nebe nad Brnem doslova otevřelo a tak se závěrečný závod na Masarykově okruhu jel kompletně na mokré trati. Favorizovaný Markus Reiterberger obsadil až 4. místo.

Suverénním vítězem se stal Chilan Maximilian Scheib (Aprilia), na stupních vítězů ho doplnili v závěru hodně rychlý Alessandro Delbianco (BMW) a Florian Marino (Yamaha). Teprve za nimi skončil lídr šampionátu Markus Reiterberger a Top-5 dokompletoval Andrea Mantovani. Že se jedná vlastně o italskou kubaturu, dokumentují umístění ve druhé polovině elitní desítky: Luca Vitali (6.), Federico Sandi (7.), Roberto Tamburini (8.), Riccardo Russo (9.) a Emanuele Pusceddu (10.).

Náš Karel Pešek na kýžené body nedosáhl, když byl v cíli odmávnut jako poslední...!, tedy i za Rookiem Dominikem Jůdou. Právě s wild card startující Jůda začal skvěle (na P9), bohužel ale měl pád, jinak by byl ze všech Čechů výsledkově zřejmě nejlepší.

podium ssp 300 brno hantra win ssp 300 brno ssp 300 brno2

WorldSSP 300: Celému víkendu kubatury MS-Supersport300 dominoval v Brně indonéský jezdec Galang Hendra Pratama (Yamaha) a tak po skončení zkráceného závodu zazněla nad Masarykovým okruhem poprvé indonéská hymna.

Poprvé v historii silničního mistrovství světa byla před Brnem na čele žena, Španělka Ana Carasco - kterou už známe ze závodů Grand Prix. Ta přijela do Brna se dvěma letošními vítěznými závody (celkově už se třemi) a ačkoliv do závodu nejlépe odstartovala právě ona, tak po 7 kolech se stal vítězem, stejně jako vloni v Jerezu, Indonésan Galang Hendra Pratama, kterého na stupních vítězů doplnili Nizozemec Walid Khan (Kawasaki) a Španěl Borja Sanchez (Kawasaki). Dále projeli cílem Borja Sanchez (Kawasaki), Koen Meuffels (KTM), Glenn van Straalen (KTM), Nick Kalinin (Kawasaki), Scott Deroue (Kawasaki), Daniel Valle (Yamaha), Maria Herrera (Yamaha) a Luca Grünwald (Kawasaki).

Ana Carasco obsadila 11. místo a uhájila pozici lídra v tomto šampionátu. Vojtěch Schwarz obsadil v cíli 31. místo, Alexandra Pelikánová byla odmávnuta hned za ním.

Nestartoval jeden z favoritů Mika Perez kvůli otřesu mozku po pádu v tréninku.

podium ssp brno race ssp brno race ssp brno 2018

WorldSSP: Neuvěřitelně dramatický závod nám nabídli oba protagonisté závodu MS-Supersport na brněnském Masarykově okruhu, kterými byli Francouz Jules Cluzel a Němec Sandro Cortese. Především poslední kolo muselo nadchnout všechny fanoušky motocyklové silnice.

Nakonec vyhrál francouzský jezdec Jules Cluzel a bylo to jeho už třetí letošní vítězství po Assenu a Imole, druhý byl odmávnut Rookie této kubatury a lídr Sandro Cortese a už počtvrté za sebou v řadě vystoupil na stupně vítězů Ital Raffaelle de Rosa.

S větší ztrátou dojel jako čtvrtý úřadující mistr světa Lucas Mahias a Top-5 dokompletoval Randy Krummenacher, s výjimkou De Rosy všichni s motocykly Yamaha. Stále se zlepšuje a dokázal to i dnes Thomas Gradinger z Rakouska, nestárnoucí Anthony West byl opět nejlepším jezdcem s motocyklem Kawasaki, náhradník za Tuuliho (odešel do MS-Moto2) Kyle Smith (Honda), Fin Eemeli Lahti se Suzuki! - vítěz ESS - a Belgičan Loris Cresson (Yamaha) uzavřeli Top-10.

Za jezdci, kteří dnes rovněž na Masarykově okruhu bodovali: Rob Hartog (Kawasaki), Hannes Soomer (Honda), Hikari Okubo (Kawasaki), Alfonso Coppola (Yamaha) a nečekaný comeback slavící (a hned na bodech) Alex Baldolini (Honda) byli v cíli odmávnuti i dva naši s wild card: Michal Chalupa (Yamaha) a Pierre Coppa (Honda) na P24, respektive P25.

race 1 sbk brno rea brno race 1 melandri brno 1

WorldSBK 1. Race: Po 25 letech vyhrála Kawasaki opět na Masarykově okruhu v Brně závod MS-Superbike a pro Jonathana Reu to zároveň znamenalo, že svým 60. vítězstvím v kariéře překonal legendárního Carla Fogartyho a stal se tak nekorunovaným králem světových superbiků

Na stupních vítězů doplnili úřadujícího mistra světa Marco Melandri s Ducati a novopečený Mr. Superpole Tom Sykes, ten má na svém kontě nyní více vítězných Pole Position než legendární Carl Fogarty.

Startovní proces sobotního závodu byl totálním chaosem a startovalo se celkem třikrát. Po prvním startu brzy po startu havaroval Torres, o kolo později ho napodobil také Rinaldi a tak 15 kol před koncem byly vyvěšeny červené vlajky, neboť v T5 byla poškozena vzduchová bariéra...

Nový závod se jel na 17 kol! A to i s Toressem a Rinaldim!, ten ale z boxové uličky, neboť z Pit Lane vyjel pozdě a nestihl zaváděcí kolo.

Pak ale někteří jezdci nestihli přijet včas na startovní rošt a tak se start znovu opakoval...Tentokrát na pouhých 16 kol...

Ve 4. kole už chyběl Jake Gagne (Honda), který zajel do boxu svého týmu. O kolo později vzdal také Jordi Torres (MV Agusta).

Největší boj se odehrával o 6. místo mezi čtveřicí Laverty, Davies, Savadori a Camier.

Už od startu vedl bezpečně Rea a Melandri brzy předjel druhého Sykese a zaujmul jeho pozici, takže o pořadí na stupních vítězů bylo brzy rozhodnuto. O čtvrté místo bojovali hodně nekompromisně oba jezdci s motocykly Yamaha, Vd Mark a Lowes.

4 kola před koncem se pak sobotní brněnský závod skončil pro Lorise Baze (BMW), který havaroval.

Za trojicí Rea, Melandri a Sykes dojel jako čtvrtý Van der Mark, za ním dokompletoval Top-5 Lowes. Dále byli odmávnuti Laverty, Savadori, Davies, Camier, Razgatlioglu, Hernandez, Mercado, Ramos, Fores a Rinaldi. Zatímco Jacobsen, Ježek a pádem postižený Baz dnes body nezískali.

podium race brno2 lowes win brno2 davies brno sbk

WorldSBK 2. Race: Druhý závod Superbike v Brně byl pochopitelně poznamenán startovním roštem, kdy Top-9 stojí na gridu v opačném pořadí. Po pádech Rey a Melandriho - stejně jako Sykese, byla cesta k vítězství Yamahy úplně otevřená.

Vše začalo ve třetím kole, vedl Lowes, Melandri předjel vd Marka a byl druhý, dále následovali Davies, Laverty, Sykes a Rea. Ten ale kolidoval v T12 s týmovým kolegou Sykesem a šel k zemi, a nedělní brněnský závod se tak pro něho skončil.

O 2 kola později v T3 havaroval Melandri, ale zvedl motocykl a v závodě s velkou ztrátou pokračoval.

V 6. kole zajel do svého boxu Jordi Torres (MV Agusta) a v T10 havaroval Sykes, ovšem stejně jako Melandri v závodě pokračoval.

A tím prakticky bylo vše rozhodnuto: V posledních čtyřech závodech třikrát vyhrála Yamaha, poprvé od Portimaa 2011 to ale byl vítězný double. Alex Lowes ve svém 118. závodě WorldSBK poprvé vyhrál, za ním skončil jeho týmový kolega Vd Mark. Stupně vítězů dokompletoval Chaz Davies, za ním projeli cílem Eugene Laverty a Lorenzo Savadori. Melandri zachránil ještě po skvělé stíhací jízdě 1 bod, to se ale nepodařilo Tomu Sykesovi.

Ondřej Ježek při domácím závodě nebodoval ani dnes, ačkoliv dlouho jezdil na 16. místě, ovšem v závěru ho předjeli i oba jezdci, kteří předtím havarovali, tedy Melandri a Sykes.

To by zas tak nebylo to nejhorší, v pondělí po brněnském závodním víkendu dostal ale Ježek mail od vedení týmu, že byl z této italské stáje vyhozen...

Na dalším závodě v Laguna Sece Ondřeje Ježka za pomoci nového manažera české reprezentace Jakuba Smrže nahradil další Čech Karel Hanika, a nevedl si rozhodně špatně! Bohužel potom se Hanika zranil při závodě šampionátu Alpe Adria a tak je hodně nejisté, jaký bude další závodní osud jak Ježka, tak Haniky...

Doufám, že se vám - vážení čtenáři - náš seriál o více než 60-ti leté historii brněnských motocyklových závodů na Masarykově okruhu - tedy starém i novém - líbil a připomněli jste si aspoň v několika řádcích, jaké že to hvězdy motocyklové silnice v Brně jezdily, když jste třeba byli ještě malými chlapci a chodili na závody se svými tatínky, nebo o nich jen slyšeli ve vyprávění.

První díl celé historie Masarykova okruhu si můžete přečíst zde.Login Přihlásit Registrace ›

Reklama