Historie Masarykova okruhu - 12. díl Hlavní obrázek k článku: Historie Masarykova okruhu - 12. díl

Předposlední kapitola našeho seriálu o historii motocyklových silničních závodů na Masarykově okruhu vypráví o brněnských závodech v letech 2011 až 2015, kdy se pravidelně každoročně jezdily závody Grand Prix, ovšem šampionát MS-Superbike se po sezóně 2012 na dlouhých 6 roků odmlčel.

2011 - Opět WorldSBK a MotoGP

Šampionát MS-Superbike se svým rámcovým programem musel všechny přítomné fanoušky opravdu zaujmout.

Na začátku sezóny 2011 vznikl česko-italský tým Effenbert-Liberty, který s jezdci Jakubem Smržem a Francouzem Sylvainem Guintolim startoval v šampionátu WorldSBK.

effenbert 1 effenbert 2 effenbert 3

STK FIM Cup: Dramatickou podívanou nám nabídl - ostatně jako tradičně - už úvodní závod superbikového víkendu a tím byly litrové stocky. Nejlépe do něho odstartoval král tréninků a muž z Pole position Danilo Petrucci a vedl až do šestého kola, kdy po highsideru havaroval a závod pro něho bohužel skončil. Na čele se tak vytvořila čtveřice tří jezdců s motocykly BMW Barrier, Zanetti a Reitenberger a jediný zástupce Ducati, vedoucí jezdec šampionátu Giugliano. A až do odmávnutí šachovnicovým praporkem trval souboj Barriera s Giuglianem, ze kterého vyšel úspěšně zástupce země „galského kohouta“. Tuto dvojici na stupních vítězů pak doplnil Ital Lorenzo Zanetti s BMW. Čtvrtý dojel Němec Markus Reiterberger s motocyklem stejné značky, pátý ex-pilot MotoGP Niccoló Canepa na Ducati, šestý jeho krajan Fabio Massei na BMW. To, že je tato třída vesměs italská, potvrdil i sedmý Lorenzo Baroni (Ducati), devátý Andrea Antonelli (Honda) a desátý Lorenzo Savadori (Kawasaki), mezi které se vměstnal pouze Jihoafričan Sheridan Morais (Kawasaki), jako osmý v cíli.

Velmi dobrý závod zajel Slovák Tomáš Svitok, který začal závod na 16. místě, ale postupně se propracovával dopředu a nakonec skončil v cíli na skvělém 11. místě. Smůlu měl brněnský Michal Šembera, ten začal závod na 28. pozici a když se už propracoval na místo 20., tak v 8. kole v první zatáčce bohužel havaroval a zlomil si pravou klíční kost a druhý den ráno se pak podrobil operaci.

MS-Supersport: Závod kubatury Supersport by se také dal zhodnotit takto: Pro jednoho šťastný, pro druhého smutný konec závodu. Tři kola před koncem závodu na 18 kol havaroval Dán Robin Harms a na oleji způsobeném touto havárii bohužel upadl i náš Ondra Ježek, v tuto dobu už na skvělém 10. místě. Závod byl ukončen vyvěšením červené vlajky a vítězství tak připadlo Britovi Ginu Reovi z česko-ukrajinského týmu Step Racing před hodně naštvaným Francouzem Fabienem Foretem a vedoucím jezdcem šampionátu Chazem Daviesem. Bohužel dle pravidla, že jezdec, kvůli kterému je vyvěšena červená vlajka, není klasifikován, když do 5 minut neprojede cílem, a tak Ondra Ježek vybojované body nezískal. Další náš závodník Patrik Vostárek musel dotlačit svůj motocykl do svého boxu už ve druhém kole - ze 17. místa - pro technickou závodu, zřejmě v důsledku včerejšího pádu v kvalifikaci.

guintoli smrz brno liberty corser

MS-Superbike 1: Vítězem úvodního závodu Superbike na Masarykově okruhu se stal italský jezdec Marco Melandri na Yamaze před svým krajanem a mistrem světa Maxem Biaggim s Aprilií a vedoucím jezdcem šampionátu Carlosem Checou ze Španělska s motocyklem Ducati. Marco Melandri se tak stal po Biaggim druhým jezdcem v historii Masarykova okruhu, který dokázal v Brně vyhrát jak závod klasické Grand Prix, tak i MS-Superbike.

Do závodu nejlépe odstartoval Biaggi a hned v prvním kole havaroval Rubén Xaus. Na čele se vytvořila dvojice Biaggi s Melandrim, která si několikrát vyměnila své pořadí a nejen díky tomuto souboji se k ní dotáhl Checa. Za nimi jezdil a dojel jako čtvrtý Michel Fabrizio se Suzuki a jako pátý Ir Eugene Laverty s Yamahou. Na šesté místo se velmi dobrou stíhací jízdou propracoval Ital Ayrton Badovini (BMW), sedmý skončil Brit Leon Camier (Aprilia), osmý jeho krajan Leon Haslam (BMW) a na devátém a desátém místě dojeli dva jezdci na motocyklech Kawasaki, Španěl Joan Lascorz a Brit Tom Sykes. Náš Jakub Smrž projel pod šachovnicovým praporkem jako jedenáctý - což znamenalo 5 mistrovských bodů -, a toto místo mu patřilo i v průběžné klasifikaci šampionátu Superbike. Druhý jezdec česko-italského týmu Effenbert Liberty Sylvain Guintoli - po zastávce v depu, kde měnil obě pneumatiky - dokončil závod na místě 20.

MS-Superbike 2: Posledním vítězem celého závodního víkendu 2011 se na Masarykově okruhu stal úřadující mistr světa Max Biaggi. Poleman z Říma sváděl skvělý souboj se svým krajanem Melandrim, ovšem v samém závěru byl tovární jezdec Aprilie rychlejší a vyhrál tak v Brně už pojedenácté! Na dalších místech, tedy od třetího Checy až po šestého Badoviniho, bylo pořadí úplně shodné jako v jízdě první, tedy třetí Checa, čtvrtý Fabrizio, pátý Laverty a šestý Badovini. Za Top-6 pak dojeli vicemistr světa Leon Haslam jako sedmý, Joan Lascorz na místě osmém, Smržův týmový kolega Sylvain Guintoli na místě devátém a Japonec Nori Haga dokompletoval Top-10. Za zmínku stojí i historické první superbikové body pro Maďarsko, o které se zasloužil Viktor Kispataki, jedoucí s wild card, v cíli 15.

Český jezdec Jakub Smrž havaroval ve 13. kole ze 12. místa, když už předjel Sykese a těsně před ním spadl i Leon Camier (11.) a do druhého závodu před 65 000 diváky - oficiální návštěva za tři dny - nenastoupil zraněný Chris Vermuelen a také Ruben Xaus, který v prvním závodě hned v úvodu havaroval.

V Brně se naposled závodilo v kubatuře do 125 ccm

abaja a rossi 125 2011 1 kornfeil brno 2011

125 ccm: „Malorážky“ se s Masarykovým okruhem snad ani nemohly rozloučil lépe! Strhující boj o první vítězství v kariéře předvedli Němec Sandro Cortese a Francouz Johann Zarco a ještě větší bitvy předváděla skupinka bojující o třetí místo.

Ze závodu bohužel odstoupil Španěl Nicolas Terol, který spolu s Cortesem a Zarcem suverénně odjeli zbytku pole, ale kvůli technickému problému bohužel dosavadní lídr průběžného pořadí cíl závodu neviděl. V posledním kole si Němec s Francouzem několikrát vyměnili pořadí a dvě závěrečná esíčka jeli doslova kapotu na kapotu, ale v poslední zatáčce Zarco dostal smyk zadního kola, který sice ustál, ale opět se musel spokojit se svojí „oblíbenou“ druhou pozicí a pro první vítězství si tak ve svém 109. závodě Grand Prix dojel Sandro Cortese.

V boji pěti Španělů o třetí místo byl nakonec nejúspěšnější Alberto Moncayo, který za sebou nechal čtvrtého Hectora Faubela, pátého Sergia Gadeu a šestého Mavericka Viňalese. Další z této skupinky, Efren Vazquez, z boje o pódium po havárii vypadl.

Na skvělém sedmém místě dojel náš reprezentant Jakub Kornfeil, který po startu ze dvacáté pozice skvěle odstartoval, po prvním kole byl dvanáctý a v podstatě celý závod se pohyboval v první desítce. Miroslav Popov po výborném výkonu dojel na sedmnáctém místě, Ladislav Chmelík byl klasifikován jako pětadvacátý.

brno moto2 2011 1 brno moto2 2011 2 brno moto2 2011 3

Moto2: O vítězství v prostřední kubatuře Grand Prix se v podstatě celý závod přetahovala celá pětice jezdců, která zbytku startovního pole nedala nejmenší šanci promluvit do bojů v Top-5. I když v závěrečných kolech tempo vedoucího kvarteta nebyl schopen akceptovat Švýcar Thomas Luthi; tak Ital Andrea Iannone, Španěl Marc Marquez, Němec Stefan Bradl a Alex De Angelis ze San Marina bojovali do poslední zatáčky a rozdíl mezi nimi byl pod šachovnicí pouhých 0,870 sekundy.

Nakonec se nejvíce radoval Andrea Iannone, který se na čelní pozice konečně vrátil po hodně nepovedené první části sezóny. Pro druhé místo si dojel Marc Marquez a stupně vítězů doplnil Stefan Bradl, který tedy nedokázal zopakovat vítězství svého otce Helmuta, jenž zde v prostřední kubatuře vyhrál přesně před dvaceti lety.

Na prvních třech místech tak dojeli tři piloti, kteří jako jediní dokázali v letošní sezóně zvítězit, čtvrté místo obsadil Alex De Angelis. Top-5 doplnil Thomas Lüthi, o šestém místě Španěla Aleixe Espargara rozhodlo pouhých 11 tisícin sekundy, o které byl v cíli rychlejší než jeho krajan Esteve Rabat, těsný boj byl i mezi osmým Švýcarem Dominiquem Aegerterem a devátým Italem Simonem Corsim, Top ten uzavřel Turek Kenan Sofuoglu.

motogp brno 2011 simoncelli motogp brno brno motogp 2011 1

MotoGP: Od startu nejsilnější kubatury vyrazil nejrychleji Polesetter Dani Pedrosa, ale už v prvním kole ho předjel jeho krajan Jorge Lorenzo. Úřadující mistr světa pak ale udělal drobnou chybu a propadl se na třetí místo za Pedrosu a Stonera. Ve druhém kole ale Dani Pedrosa ze závodu odstoupil, když po vlastní chybě havaroval, do čela se dostal Casey Stoner a do konce závodu už před sebe nikoho nepustil. Jeho nedělní výkon na Masarykově okruhu byl naprosto dominantní a cílem projel jako vítěz s náskokem 6,532 sekundy před svým týmovým kolegou Andreou Doviziosem z Itálie. Na stupních vítězů je doplnil další Ital Marco Simoncelli, pro kterého to byly první stupně vítězů v nejsilnější kubatuře.

I když se Jorge Lorenzo v průběhu závodu dostal i do vedení, nakonec na něho zbyla nepopulární čtvrtá pozice, kterou získal před svým týmovým kolegou Benem Spiesem. Za dvojicí továrního týmu Yamaha skončil tandem na továrních motocyklech Ducati v pořadí Valentino Rossi a Nicky Hayden. Vale v průběhu závodu musel o svoji šestou příčku bojovat s Alvarem Bautistou, který ale havaroval a závod pro něho skončil.

Podobně jako Pedrosa a Bautista měl crash i Cal Crutchlow a pád zaznamenal také náš Karel Abraham. Ten sice odstartoval před dvojicí týmu Pramac, tedy Randym De Punietem a Lorisem Capirossim, ale kvůli pádu se propadl na samotný konec startovního pole. I když to vypadalo, že si po odpadnutí Crutchlowa a Pedrosy připíše nějaký světový bod, nakonec ze závodu kvůli technické poruše odstoupil.

Red Bull Rookies Cup: Seriál Red Bull Rookies Cup si získával stále více fanoušků, důvodem byla i skutečnost, že po celkovém vítězi v roce 2009 Jakubu Kornfeilovi závodil o stupně vítězů na Masarykově okruhu další Čech, v tomto roce to byl Tomáš Vavrouš. V sobotním závodě zvítězil Američan Joe Roberts (současný pilot MS-Moto2), druhý pak Australan Arthur Sissis - v tomto roce celkově v seriálu druhý (později jezdil MS-Moto3) a stupně dokompletoval právě Čech Tomáš Vavrouš. V nedělní odvětě vyhrál Francouz Alan Techer před naším Vavroušem a Nizozemcem Scottem Derouem. Vítězem Red Bull Rookies Cuou 2011 se stal současný pilot MS-Moto2 Lorenzo Baldassarri, Vavrouš se umístil v Top-5!

2012 - Loučení s MS-Superbike

Superbiky se rozloučily v Brně vítězným doublem Melandriho

STK FIM Cup: Úvodním závodem superbikového víkendu byly samozřejmě velké stocky. Po svém premiérovém vítězství v Aragonu získal Australan Bryan Staring za hodně těžkých povětrnostních podmínek druhé vítězství v řadě. Ital Eddi la Marra dojel druhý a dostal se do čela šampionátu, když na stupních vítězů je doprovodil Francouz Jeremy Guarnoni.

Lídr šampionátu Sylvain Barrier spadl ve 4. kole a závod vzdal stejně jako jeho týmový kolega Baroni, který raději zajel v polovině závodu do boxu, než aby chytl na vodě kolo ztráty. Už v prvním kole získal Bryan Staring neuvěřitelný náskok 4,5 sekundy. La Marrovi se sice podařilo v 8. kole snížit Australanův náskok na 2 sekundy, ale Staring kontroval a v cíli měl nakonec suverenní náskok 6.577. Jeremy Guaroni dojel třetí s obrovskou ztrátou přes 24 sekund na La Marru. Neuvěřitelný výkon předvedl čtvrtý v cíli Robbie Brown, který startoval z 24. pozice. David McFadden uviděl cílovou šachovnici jako pátý a Top-6 uzavřel Fabio Massei. Hodně dlouho se na pódiovém umístění držel Christoffer Bergman, ale stejně jako náš Ondra Ježek, se v úplně posledním kole propadl o dvě místa. Za sedmým Bergmanem dokompletovali Top-10 právě domácí Ondra Ježek a dále Matthieu Lussiana a Andrzej Chmielewski. Za elitní desítkou dojel Kev Coghlan a hned za ním český jezdec s wild card Jan Halbich, který si tak připsal své první mistrovské body.

supersport 2012 podium supersport brno 2012 ssp 2012 brno

MS-Supersport: Francouzský jezdec z českého týmu Kawasaki Intermoto Step Fabien Foret vyhrál zkrácený brněnský závod supersportů před Kenanem Sofuoglem a Brocem Parkesem. Po opakovaném startu se do čela závodu dostal francouzský jezdec Fabien Foret a usadil se bezpečně na špici sledován dvojicí Sofuoglu-Parkes. Za nimi potom jezdil další pár ve složení Lowes-Cluzel. Pět kol před koncem se dotáhl Sofuoglu na Foreta a vzápětí ho také předjel, takže v závodě bylo následující pořadí: Sofuoglu, Foret a Parkes. Do hra ale zasáhla „paní Štěstěna“, když havaroval na 6. místě jedoucí Ronan Quarmby. Závod byl přerušen, vyvěšena červená vlajka a uznán dle reglementu výsledek o kolo dříve, takže vyhrál Fabien Foret. Zvítězil Francouz Fabien Foret před Turkem Kenanen Sofuoglem (oba Kawasaki) a Brocem Parkesem (Honda), neboť takový byl stav po 13 odjetých kolech. Sam Lowes skončil čtvrtý a Jules Cluzel - oba na Hondách, pak dokompletoval Top-5. Druhý jezdec Intermota, mladý Francouz Romain Lanusse, byl klasifikován na místě 11., zkušený Maďar Gabor Talmacsi z pražského týmu ProRace se umístil hned za ním jako 12. a Valentin Debise z další české stáje SMS Racing byl odmávnut 14.

Ještě než začaly v Brně burácet superbikové motocykly v prvním volném tréninku, tak bylo oznámeno, že francouzský jezdec Sylvain Guintoli a superbikový česko-italský tým Liberty Racing ukončili okamžitě vzájemnou spolupráci a tak se letošní vítěz z Assenu rozhodně na Masarykově okruhu neobjeví v sedle motocyklu Ducati 1098R. Důvodem rozchodu byly narůstající peněžní starosti týmu. Závod sledoval z tiskového střediska, stál jsem dokonce vedle něho...

melandri win 2012 race1 sykes brno 2012 baz brno 2012

MS-Superbike 1: První brněnský závod, který byl doslova pneumatikovou loterií, se skončil vítězstvím továrního jezdce BMW Marca Melandriho před Polemanem Tomem Sykesem a jeho týmovým kolegou Lorisem Bazem. Náš Kuba Smrž pak uzavřel Top-10.

Do polosuchého-polomokrého závodu nejlépe odstartoval Poleman Sykes, který zvolil v tu dobu oschlou vnější stopu prvních zatáček. Za ním následoval Melandri, když Smrž začal závod na 10. pozici. Po prvním kole vedl Sykes před Giuglianem a Checou, 8. jel Smrž a 13. Biaggi. Po dalším okruhu vedl na chvíli Giugliano před Sykesem a Bergerem, Kuba si polepšil o dvě místa.

Pak mladý jezdec týmu Liberty Racing Berger převzal vedení, z 2. pozice spadl Giugliano a Smrž byl rázem čtvrtý. V 7. kole se dostal Sykes do čela a jelikož trať už byla úplně suchá, tak se na čele vytvořila skupina ve složení Sykes, Rea, Melandri, Baz, Checa a Laverty, zatímco Berger a Smrž se začali propadat. Našeho Smrže postupně předjeli i Biaggi, Haslam a Fabrizio, takže Kuba odjezdil zbytek závodu za svým týmovým kolegou Bergerem, za kterým také projel cílem prvního závodu jako desátý, neboť 2 kola před koncem závodu havaroval úplně nesmyslně Rea, když se snažil předjet vnitřkem Sykese v místě, kde vůbec žádné místo nebylo.

Vítězem se stal Marco Melandri, který v závěru závodu předjel na brzdy Sykese a vyhrál tak v sezóně 2012 už počtvrté. Tovární jezdec BMW tím snížil náskok v MS na Biaggiho o plných 15 bodů. Druhý dojel Tom Sykes, který tak stále čeká na první suché vítězství motocyklu Kawasaki a na skvělém třetím místě se umístil Lascorzův náhradník Loris Baz, jedoucí svůj teprve devátý superbikový závod vůbec. Mistr světa Carlos Checa byl klasifikován jako čtvrtý a Top-5 pak dokompletoval Eugene Laverty. S menší ztrátou dojel jako šestý lídr šampionátu Max Biaggi, startující ze 14. místa na startovním roštu, za kterým následovali Leon Haslam, Michel Fabrizio a už zmiňovaná dvojice týmu Liberty Racing Maxime Berger a Jakub Smrž.

melandri win 2012 race2 sykes brno 2012 race2 carlos checa brno

MS-Superbike 2: Diváci na Masarykově okruhu viděli vítězný double továrního pilota BMW Marca Melandriho z Itálie, kterého na stupních vítězů opět doprovodil Tom Sykes a tentokráte i úřadující mistr světa Carlos Checa.

Do druhého závodu nejlépe odstartovali Laverty se Sykesem, zatímco Smrž začal závod na 14. místě. Po třech kolech vedl Sykes před Melandrim, Lavertym a Checou. Ze 14. pozice na startovním roštu se už na 5. místo probojoval lídr šampionátu Biaggi. Náš Smrž byl aktuálně na 13. pozici.

V šestém kole jel na čele vláček, který měl následující složení: Sykes, Melandri, Checa, Biaggi a Laverty...Smrž byl aktuálně 13. za Reou. V polovině závodu pak bylo následující pořadí: Sykes, Melandri (+0,2), Checa (+1,0), Biaggi (+3,6), Laverty (+5,9), Smrž si držel 13. místo (+13,4).

Osm kol před koncem šel na chvíli do čela Melandri, ale Sykes dokázal vzápětí kontrovat. Pět kol chybělo do odmávnutí károvaným praporkem a tentokráte se útok Melandrimu podařil, ovšem o kolo později udělal „Macio“ jezdeckou chybu a Sykes se opět dostal do čela. Svůj definitivní útok si ale tovární jezdec BMW schoval na cílovou rovinku při vjezdu do posledního kola, kdy na jejím konci předjel Sykese na brzdy a získal tak první historický superbikový double. Druhý dojel Tom Sykes a stupně vítězů doplnil mistr světa Carlos Checa. Max Biaggi a Eugene Laverty pak dokompletovali Top-5, když Laverty byl nejúspěšnějším jezdcem čtyřčlenné skupiny ve složení Chaz Davies (6.), Leon Haslam (7.) a Loris Baz (8.). Leon Camier a Michel Fabrizio uzavřeli Top-10 závěrečného brněnského superbikového závodu. Pro 3 mistrovské body si dojel za 13. místo náš Jakub Smrž.

Závod Grand Prix v Brně je pro všechny fanoušky z České republiky každoročním vrcholem motocyklové sezony.

Okruh je oblíben nejen u fanoušků, ale také u samotných jezdců, kteří jízdu na technické dráze dokážou ocenit.

folger win moto3 2012 kornfeil brno 2012 popov brno 2012

Moto3: Z pohledu českého fanouška byl závod v České republice zajímavý také tím, že v nejnižší kubatuře startoval mimo Jakuba Kornfeila a Jaspera Iwemy v barvách Moto FGR, také další Čech a to Miroslav Popov. Ten totiž nahradil u indické Mahindry zraněného Brita Dannyho Webba a měl tak pořádnou šanci ukázat, že závodit nezapomněl. Naskočit do rozjetého vlaku pro něho nebylo nic jednoduchého, ale šanci využil nad očekávání dobře, i když výsledek nebyl takový, jak po úvodní části závodu možná všichni s napětím očekávali.

V neděli opět pršelo a před závodem nastala klasická loterie s nastavením. Stejně jako Jakub Kornfeil, zvolil také Miroslav Popov nastavení na polosuchou trať a po startu se začaly dít věci. Do vedení šel Jonas Folger, ale přímo raketový start předvedl Popov, který byl v šestém kole závodu třetí, těsně za Jakubem Kornfeilem. Dva Češi tak nějakou dobu jeli na pódiových pozicích a to dostalo všechny přítomné fanoušky do varu. Dráha ale začala rychle osychat, Popov postupně ztrácel své pozice a čtyři kola před cílem havaroval.

Až do předposledního kola se na druhé pozici držel Jakub Kornfeil, ale ani on neměl štěstí získat doma své první stupně vítězů a nakonec projel cílem šestý. Jezdci, kteří zvolili nastavení pro suchou trať byli v závěru prostě rychlejší a Kornfeil tak neměl šanci. K triumfu mu chybělo jen jedno jediné kolo okruhu v Brně. Přesto bylo Kornfeilovo šesté místo jeho nejlepším výsledkem sezony. Z českých zástupců se nedařilo týmu Moto FGR, protože ani v Brně nezajel Jasper Iwema bodované umístění a v domácím závodě svého týmu obsadil celkové dvacáté čtvrté místo.

Závod vyhrál s šestisekundovým náskokem Jonas Folger, jemuž se podařilo vedoucí pozici udržet před druhým v pořadí Luisem Salomem a třetím Sandrem Cortesem. Maverick Viňales byl čtvrtý, což mu stále stačilo na průběžnou druhou příčku. Šampionát vedl s náskokem dvaatřiceti bodů i nadále Sandro Cortese, třetí Luis Salom už na Viňalese ztrácel devatenáct bodů. Velmi dobrý výkon v Brně podal jezdec startující na divokou kartu John McPhee (Racing Steps Foudation KRP), jemuž v cíli patřila patnáctá příčka.

marquez moto2 brno luethi brno moto2 pol espargaro brno moto2 2012

Moto2: Do brněnského závodu odstartoval Thomas Lüthi z druhého místa a okamžitě převzal vedení závodního pole. V čele zůstal sedmnáct kol a byl velmi blízko vítězství. Závěr ale patřil Marcu Márquezovi, který si velmi dlouho četl Švýcarovu jízdu, hledal jeho slabá místa a tři kola před cílem udeřil. Na značně opotřebených pneumatikách už Lüthi nedokázal čelit rychlému Španělovi, ale možnosti vyhrát se nechtěl vzdát a cílem projel jen šest setin za Márquezem. Třetí v cíli Pol Espargaró už ztrácel necelou půl sekundu. Espargaró si trošku zkomplikoval situaci, když Iannoneho předjel v úseku pod žlutými vlajkami. Itala pak musel pustit před sebe a znovu se pokusit o jeho předjetí, což jezdce Kalexu celkem zdrželo. Dobrým výkonem se předvedl pátý Simone Corsi (Came IodaRacing Project) a opět zabodoval Johann Zarco, který projel cílem sedmý a v soutěži nováčků byl jasným lídrem. Po závodu v České republice byl Márquezův náskok na druhého Pola Espargara osmačtyřicet bodů, třetí Thomas Lüthi ztrácel na druhé místo jedenáct bodů, takže byl stále ve hře o titul vicemistra. Stejnou šanci měl ale také čtvrtý Andrea Iannone.

pedrosa a lorenzo 2012 brno podium motogp 2012 brno abraham grid 2012

MotoGP: Do Brna kvůli zranění nepřijel Nicky Hayden, což bylo předem avizované. Překvapením bylo rozhodnutí Casey Stonera nenastoupit do závodního víkendu. Ono to nebylo ani tak jeho rozhodnutí, protože Australan chtěl závodit, ale jeho lékař z nemocnice v Sydney mu to na základě snímků zraněného kotníku nedoporučil. Více méně mu to přímo zakázal. Stoner ve čtvrtek odletěl do Austrálie, kde přesně za týden podstoupil operaci. Datum jeho návratu nikdo nezná, protože vše bude záležet na jeho aktuálním zdravotním stavu. On sám by chtěl zpátky ještě před závodem v Austrálii, takže možná v Japonsku nebo Malajsii. To ukáže čas.

Krásný souboj o vítězství předvedli na brněnském okruhu vedoucí jezdci šampionátu Dani Pedrosa a Jorge Lorenzo. Jeden druhého nešetřil, nehráli na jistotu, ale každému šlo o jediné, závod vyhrát. Prvenství nakonec slavil Dani Pedrosa, což Španěla opět posunulo blíž vedoucí pozici, protože nyní už na Lorenza ztrácí ´JEN´ třináct bodů a do konce sezony zbývá šest závodů. Nikdo nemá nic jisté a o to zajímavější bude závěr letošního ročníku.

První stupně vítězů si vybojoval Cal Crutchlow. Pro Crutchlowa byl víkend v Brně naprosto skvělý. Prodloužil smlouvu s Tech3, zajel svou nejlepší kvalifikaci V MotoGP, závod poprvé dokončil na stupních vítězů a v pondělním testu byl nejrychlejší. Co více si mohl přát.

Karel Abraham dokončil svůj domácí závod na devátém místě, v průběžném hodnocení se posunul na čtrnáctou příčku a o dva dny později úspěšně složil státní zkoušku z práva na Joštově akademii. Nejlepším jezdcem kategorie CRT byl v Brně osmý Randy De Puniet. Závod nedokončili Ben Spies a Iván Silva. Pro Američana Spiese to byla už třetí nula v řadě. Hodně drsná polovina sezony, která ale nemusí být jeho poslední v MotoGP. Spiesovo jméno totiž padlo při jednání Gresiniho Hondy a je také spojován s takzvaným juniorským týmem Ducati. Těžko říct, zda při oznámení ukončení spolupráce s Yamahou měl skutečně vše dobře naplánováno.

Red Bull Rookies Cup: V Red Bull Rookies Cupu začala zlatá éra Karla Haniky: Ten vyhrál sobotní závod před Liviem Loiem z Belgie (aktuálně závodícím v MS-Moto3) a Němcem Florianem Altem. V nedělní odvetě zvítězil Livio Loi, toho na stupních vítězů doplnili dva současní piloti z MS-Moto2 Joe Roberts z USA a Ital Stefano Manzi. Po crashi dojel Karel Hanika až na 16. místě, celkově ale obsadil v roce 2012 místo třetí, když šampionem se stal Němec Florian Alt.

2013 - Prvním závodem byla kubatura Moto2

podium moto2 2013 race 2 moto2 2013 gino rea moto2 2013

Moto2: Historické vítězství Mika Kallia v úvodním závodě Grand Prix České republiky 2013, když 5 let musel čekat finský jezdec Mika Kallio na nové vítězství - naposled totiž vyhrál závod dvěstěpadesátek v roce 2008 ve Velké Británii. Bylo to zároveň jeho premiérové vítězství v kubatuře Moto2. Ovšem v dramatickém závodě bojoval o své první vítězství v Grand Prix vůbec i Japonec Takaaki Nakagami - v cíli nakonec druhý, či třetí Švýcar Thomas Lüthi, jehož by eventuální první místo vrátilo po jeho těžkém zranění na začátku sezóny opět tam, kam patří, tedy do špičky této kubatury.

Z dosavadních protagonistů šampionátu se v Brně více dařilo Polovi Espargarovi, jenž dojel čtvrtý a náskok lídra šampionátu Scotta Reddinga (8.) snížil o 5 bodů. Top-5 pak doplnil Johann Zarco a za ním se v elitní desítce umístili ještě Nico Terol (6.), který hodně dlouho určoval tempo závodu, vítěz z Indianapolis Tito Rabat (7.), či Simone Corsi (9.) a Jordi Torres (10.). Brit Gino Rea z českého týmu Montáže Brož musel svinout plachtu už v 7. kole z 28. pozice kvůli technickým problémům svého biku FTR.

marquez win brno 2013 marquez win brno 2013 motogp lukas pesek motogp

MotoGP: Začátek závodu vyšel nejlépe Jorge Lorenzovi, když Poleman Cal Crutchlow neodstartoval do závodu nejlépe a až do 8. kola bojoval o čtvrté místo s Rossim a s Bautistou. Pak havaroval a ve stíhací jízdě se nakonec probojoval až na 17. místo v cíli. Ostatně stejný osud postihl hned ze začátku i jeho týmového kolegu Bradleyho Smithe.

Na čele jezdil až do 16. kola mistr světa Lorenzo, pak ho vystřídal Rookie Marquez, ovšem Lorenzo dokázal o 2 kola později ještě jednou kontrovat. To ale byla jeho labutí píseň a 3 kola před koncem se musel Lorenzo sklonit i před Pedrosou. O vítězství se tak rozhodovalo pouze mezi piloty Repsolu a Rookie Marquez porazil svého zkušenějšího kolegu Pedrosu. Neohrožovaně si pro poslední volné místo na podiu dojel Lorenzo. Ve velkém souboji o čtvrté místo porazil nakonec Valentino Rossi překvapivě druhého z kvalifikace Alvara Bautistu. Pro šesté místo si v klidu dojel Stefan Bradl, z dvojice „ducatistů“ byl nejlepším Andrea Dovizioso (7.), který porazil Nickyho Haydena (8.). Top ten pak dokompletovali Andrea Iannone a nejlepší jezdec s motocyklem CRT Aleix Espargaro. Stále více se do tempa dostává Colin Edwards, jenž bojuje o svou další sezónu v MotoGP a který byl odmávnut jako 11. Michele Pirro byl klasifikován 12., Peškův týmový kolega Danilo Petrucci skončil 13., Hiroshi Ayoama 14. a poslední bod si z Masarykova okruhu odváží Randy de Puniet. Doslova hrdinský výkon odvedl zraněný Karel Abraham, jenž závod dokončil na 18. místě, ačkoliv po 22 kolech byl ve své boxu doslova „grogy“. Druhý český jezdec v královské kubatuře Lukáš Pešek závod nedojel, neboť už ve 3. kole spadl přes přední kolo z 20. pozice.

podium moto3 2013 moto3 race 2013 kornfeil 2013

Moto 3: Před návštěvou 142 030 diváků - za celý víkend jich pak přišlo 222 710 - se jel závěrečný závod, tedy kubatura Moto3. Ten se stal kořistí jezdce, jenž se po paddocku pohyboval pouze s pomocí berlí, lídra šampionátu Luise Saloma. V souboji 8 členné vedoucí skupiny se bojovalo na ostří nože a stupně vítězů nakonec patřily už jmenovanému Luisovi Salomovi před Maverickem Viňalesem a Jonasem Folgerem. Top-5 dokompletovali Alex Rins a jeho týmový kolega Alex Marquez. Za Alexisem Masbouem a Jackem Millerem vyhrál „spurt“ další velké skupiny náš Jakub Kornfeil a to znamenalo zisk 8 bodů za 8. pozici. Miguel Oliveira dojel 9. a elitní desítku doplnil Niccolo Antonelli.

hanika karel grid hanika karel win hanika podium

Red Bull Rookies Cup: V Red Bull Rookies Cupu se po vzoru MS-Moto3 přešlo na 4 válcové motocykly KTM o objemu 250 ccm a v Brně se hrála česká hymna na počest vítěze Karla Haniky: Ten vyhrál v tomto roce jediný tehdejší závod - v sobotu - před Italem Manuelem Paglianim a současným lídrem MS-Moto3 Jorge Martinem ze Španělska. Ovšem Hanika se stal celkovým vítězem Red Bull Rookies Cupu 2013 a navázal tak na Jakuba Kornfeila - vítěze 2009.

2014 - Nečekané výsledky ve všech kubaturách

race moto3 2014 hanika race moto3 kornfeil moto3 2014

Moto3: Úvodním závodem neděle na Masarykově okruhu byl ve své podstatě ten nejlepší kriminální román se zápletkou, za kterou by se nemusela stydět ani Agatha Christie. Na čele bojovala po celý závod velká skupina, která čítala 17 jezdců včetně dvojice našich, tedy s Jakubem Kornfeilem a s Karlem Hanikou. Alex Rins si spletl počet odjetých kol, a Alexis Masbou slavil své první vítězství v závodech Grand Prix.

Masbou vyhrál cílový spurt, za ním končí na podiových stupních Bastianini a Kent. Dále byli šachovnicovým praporkem odmávnuti Márquez, Miller, Binder, Oliveira, Vazquez, Rins, Vinales a Fenati. V tvrdém souboji dvou Čechů o poslední mistrovské body vyhrává poslední zatáčku Kornfeil před Hanikou - taková malá vzpomínka na rok 2001 a souboj Huleše se Smržem o P6.

race 2 moto2 2014 moto2 race 2014 popov mira brno 2014

Moto 2: Zatímco Tito Rabat svým dalším letošním vítězstvím zvýšil svůj náskok na čele šampionátu, Sandro Cortese odjíždí z Brna s prvním podiovým umístěním z kubatury Moto2. Zcela dle plánu probíhal závod prostřední kubatury Grand Prix pro lídra šampionátu Tito Rabata. Pilot týmu MarcVDS dominoval jak v kvalifikaci, tak i ve warm-upu a to o plných 0,6 sec před druhým nejrychlejším. V závodě samotném se dostal hned po startu do čela a zůstal na něm po 20 bezchybných kolech až do samého konce. Druhý projel cílem jeho týmový kolega Mika Kallio a třetím byl velmi šťastný Sandro Cortese. Ten se stejně jako v roce 2011 - kdy zde vyhrál svůj historicky první závod GP vůbec - opět na Masarykově okruhu zapsal do jeho historie. Tom Lüthi přestál svůj nebezpečně vypadající pád ve warm upu a po tvrdém souboji se svým krajanem Dominiquem Aegerterem (Technomag CarXpert) obsadil místo čtvrté. Maverick Vinales, Julian Simon, Franco Morbidelli, Johann Zarco a Marcel Schrötter dokompletovali Top-10, a v bodech ještě dojeli Pons, Corsi, Syahrin, Simeon, Folger.

Náš Miroslav Popov závod bohužel nedokončil, neboť kolidoval v 9. kole s Robinem Mulhauserem, když byl na P29. A zatímco švýcarský Rookie v závodě nakonec pokračoval a dokončil ho, tak Mírova motorka tento pád „nepřežila“ ve zdraví.

race motogp 2014 motogp brno 2014 abaja motogp 2014

MotoGP: Neporazitelný byl v Brně poražen, ale jak: Za Danim Pedrosou, Jorge Lorenzem a Valentinem Rossim nedojel mistr světa Marc Marquez v Brně ani na podiové umístění.

138 312 diváků, kteří se sešli v neděli v ochozech Masarykova okruhu (celkově jich bylo za 3 dny 240 695: pátek 27 265; sobota 75 118), vidělo první porážku Marca Marquezev sezóně. Po P5 v Qualifying už byl Dani Pedrosa prakticky odepsaný, ale v závodě to byl úplně jiný jezdec. Pilot týmu Repsol Honda převzal v závodě královské kubatury MotoGP na Masarykově okruhu vedení v závodě, když předjel Jorge Lorenza, a dojel si suverénním způsobem pro vítězství v závodě. Takže právě týmový kolega Marca Marqueze ukončil skvělou rekordní sérii mistra světa, který vyhrál prvních deset závodů této sezóny v řadě! Marquez se dokonce nedokázal v Brně vejít ani na stupně vítězů, když se musel spokojit se čtvrtým místem: Před ním skončili na Masarykově okruhu nejen týmový kolega Pedrosa, ale i oba jezdci s motocykly Yamaha Jorge Lorenzo (P2) a Valentino Rossi (3.). Jako nejlepší pilot s motocyklem Ducati byl nakonec odmávnut Andrea Iannone (Pramac), který porazil Andreu Doviziosa z továrního týmu. Dále byli v Top-10 odmávnuti Stefan Bradl (LCR-Honda), Aleix Espargaro (Forward-Yamaha), Bradley Smith (Tech3-Yamaha) a Alvaro Bautista (Gresini-Honda).

Po profesorském, ale velmi bojovném výkonu si pro další mistrovské body dojel na domácím okruhu český jezdec Karel Abraham za P14, jenž v závěru porazil značkového kolegu Leona Camiera, a získal 2 mistrovské body.

Red Bull Rookies Cup: Opět se v Brně jely dva závody: V sobotu vyhrál Jorge Martin ze Španělska - pozdější celkový vítěz a současný lídr MS-Moto3, druhý byl klasifikován Manuel Pagliani z Itálie a třetím jeho krajan Stefano Manzi. Český jezdec Martin Gbelec obsadil 17. místo. V neděli vyhrál budoucí tovární jezdec Suzuki v MotoGP Joan Mir ze Španělska, druhý byl současný pilot z Moto3 Fabio di Giannantonio z Itálie, pódiové stupně doplnil opět jako třetí Stefano Manzi, když Martin Gbelec dojel 12.

2015 - Suverénní Lorenzo vyhrál v Brně po 5 letech

antonelli win moto3 kornfeil 2015 brno hanika brno 2015

Moto3: Kvůli dvěma hromadným pádům, do kterých byli zapleteni Philipp Öttl, Jules Danilo, Tatsuki Suzuki a Niklas Ajo, ve druhém pak Lorenzo Dalla Porta, Hiroki Ono, Andrea Locatelli a Gabriel Rodrigo, byl závod přerušen vyvěšením červených vlajek a znovu restartován na pouhých 12 kol.

Na čele se utvořila vedoucí 11-ti členná skupina, ve které nechyběl ani náš Jakub Kornfeil. Bohužel hned na začátku závodu havaroval druhý český jezdec Karel Hanika - společně s ním i Fabio Quartararo, Isaac Viňales, a znovu Jules Danilo.

Z vedoucí skupiny odpadl po pádu těšně před koncem loňský vítěz Alexis Masbou a tak v cíli bylo následující pořadí: Poprvé ve své kariéře vyhrál závod Grand Prix Niccolo Antonelli, druhý projel cílem Enea Bastianini a stupně vítězů doplnil Brad Binder. Efren Vazquez obsadil P4, Rookie Jorge Navarro pak dokompletoval Top-5. Skvělý výkon předvedl z P28 na startu Romano Fenati - ten byl stejně jako vítěz z Indy Livio Loi potrestán posunutím na startovním roštu o 3 místa dozadu kvůli pomalé jízdě v ideální stopě během sobotní kvalifikace, za ním byl odmávnut lídr šampionátu Danny Kent a jako osmý Miguel Oliveira. Český jezdec Jakub Kornfeil i tentokrát v Brně nezklamal, ostatně vždy se mu zde dařilo, a vybojoval umístění v Top-10, když dojel na P9. John McPhee pak dokompletoval elitní desítku. Naopak tovární jezdec KTM a lokalmatador Karel Hanika byl po pádu odmávnut v cíli až na P26.

zarco win brno 2015 rins brno 2015 luethi brno 2015

Moto 2: Vítězem prostřední kubatury Grand Prix se na Masarykově okruhu stal lídr šampionátu Johann Zarco před mistrem světa Tito Rabatem a Rookiem Alexem Rinsem. Po Brně tak bylo celkem jasné, že se najde málokdo, kdo by mohl Johannu Zarcovi vzít ještě titul mistra světa! Francouz z týmu Aki Aja má v tabulce náskok 76 bodů před Rabatem.

Závod samotný byl odstartován se zpožděním 15 minut, neboť předchozí závod Moto3 musel být restartován.

Ve druhém kole se dostal Zarco před Lüthiho a svou první pozici už nikomu nepřepustil. Za jezdci na stupních vítězů - vítězem Zarcem, mistrem světa Rabatem a skvělým Rookiem Alexem Rinsem - si pro své nejlepší umístění v této kubatuře dojel mistr světa Moto3 Alex Marquez, když Sam Lowes dokompletoval Top-5. Němec Jonas Folger vyhrál šampionát německy mluvících jezdců, když byl odmávnut na P6, za ním se umístil Švýcar Thomas Lüthi, další Němec Sandro Cortese a elitní deítku doplnili Luis Salom a Franco Morbidelli.

lorenzo win brno 2015 marquez brno 2015 rossi brno 2015

MotoGP: Vítězem královské kubatury na Masarykově okruhu se stal po 5 letech Španěl Jorge Lorenzo, který tak zopakoval své vítězství z roku 2010. Od té doby zde Yamaha nevyhrála. Lorenzo se stal zároveň novým lídrem šampionátu. Druhý skončil úřadující mistr světa a lídr šampionátu Marc Marquez, který tak prodloužil svou neuvěřitelnou šňůru pódiových umístění. Třetí byl odmávnut miláček brněnského publika Valentino Rossi, Andrea Iannone obsadil P4 a Top-5 dokompletoval loňský vítěz Dani Pedrosa.

Druhou polovinu elitní desítky vytvořili Andrea Dovizioso, Bradley Smith, Pol Espargaro, jeho bratr Aleix Espargaro a Danilo Petrucci. Body si z Brna odvezli ještě Yonny Hernandez, Scott Redding, Alvaro Bautista, při svém druhém startu s motocyklem Aprilia Stefan Bradl a vítěz Open Class Loris Baz. Český jezdec Karel Abraham statečně bojoval a závod dokončil na P21.

Po perfektním startu si vytvořil Polesetter Jorge Lorenzo základní pravidlo pro suverénní vítězství způsobem start - cíl. Pouze mistr světa Marc Marquez (Honda) byl schopen určitou část závodu akceptovat jeho tempo jízdy, ale od poloviny závodu nestačil ani on a nakonec se ztrátou 4,5 sec projel cílem jako druhý. Osamoceně potom na třetím místě jezdící Valentino Rossi ztratil na svého týmového kolegu přes 10 sekund.

Bylo to páté letošní vítězství Lorenza a poprvé od sezonní premiéry v Kataru se tak mění pořadí v bodovací tabulce MS, i když Lorenzo a Rossi mají po Brně stejný počet bodů. Jako čtvrtý v cíli porazil Andrea Iannone opět svého týmovéjho kolegu Andreu Doviziosa. Dovizioso byl ostatně v posledním kole ještě předjet velkým bojovníkem a obhájcem loňského vítězství Danim Pedrosou, který měl po svém pátečním pádu hodně bolestivé pohmožděniny. Pouze chvíli byl schopen Bradley Smith zamíchat se do absolutní špice závodu, když se doslova katapultoval od startu na P2, ale brzy byl předjet Marquezem & Co. Závod ale přesto dokončil na P7, následován týmovým kolegou Polem Espargarem, zatímco Aleix Espargaro byl tentokrát nejlepším pilotem Suzuki na P9. Už ve 4. kole havaroval po highsideru Eugene Laverty a cílovou šachovnici neviděli ani Alex de Angelis (ART), Cal Crutchlow (Honda) a Maverick Vinales (Suzuki).

Red Bull Rookies Cup: Závody Red Bull Rookies Cupu se v Brně staly kořistí Fabia di Giannantonia z Itálie (aktuálně pilot MS-Moto3) a celkového vítěze tohoto seriálu 2015 Nizozemce Bo Bendsneydera (ten pro změnu závodí v MS-Moto2). V sobotu skončil za Italem druhý Bendsneyder, třetí pak Španěl Raul Fernandez (i toho už vídáme v MS-Moto3). V neděli byl jako druhý odmávnut Oscar Gutiérrez a jako třetí jeho krajan Marc Garcia. Martin Gbelec dojel jednou 14. a jednou 11.

Následující díl si můžete přečíst zde.
První díl celé historie Masarykova okruhu si můžete přečíst zde.

Foto: Kromě fotografií Josefa Faita je autorem některých fotografií také Václav DuškaLogin Přihlásit Registrace ›

Reklama