70 let závodů Grand Prix

MS-MotoGP slavilo v Barceloně 70-leté jubileum. Zajímavá číselná statistika a rekordy od prvopočátku v roce 1949 až do dneška - od Leslieho Grahama přes Giacoma Agostiniho a Valentina Rossiho až po Marca Márqueze.

Mistrovství světa silničních motocyklů bylo odstartováno 13. června 1949 na Isle of Man. Freddie Frith s motocyklem Velocette 350 byl nejen prvním vítězem, ale stal se také prvním mistrem světa kubatury 350 ccm. První šampion «premier class» se jmenoval Leslie Graham (AJS). V kubatuře 250 ccm byl na konci sezóny korunován jako mistr světa Bruno Ruffo (Moto Guzzi), v nejslabší objemové kubatuře 125 ccm to pak byl Nello Pagani (Mondial).

V uplynulých 70 letech se toho stalo opravdu hodně - legendy jednostopých vozidel, tedy dvoukolových motocyklů jako Giacomo Agostini, Ángel Nieto, Mike Hailwood nebo Valentino Rossi se zapsali do rekordních knih, než se Marc Márquez pěti tituly MotoGP během šesti let stal dominantním jezdcem posledních let.

Letmý pohled na statistiku 70 let závodů Grand Prix

Grand Prix Katalánska 2019 byla 930. Grand Prix v historii mistrovství světa silničních motocyklů. Celkem se uskutečnilo 3.117 závodů napříč kubaturami od roku 1949 ve 30 různých zemích. Jen tak mimochodem: Valentino Rossi stál během své kariéry na startovním roštu už 330x, takže se zúčastnil více než třetiny všech závodů.

Celkem 117 jezdců se stalo minimálně jednou mistrem světa. Nejúspěšnějším je Giacomo Agostini s 15 tituly mistra světa, následují Ángel Nieto (13) a Mike Hailwood, Valentino Rossi, Carlo Ubbiali (všichni s 9 tituly) a Marc Marquez, John Surtees a Phil Read (7).

373 jezdců slavilo minimálně jedno vítězství v závodech Grand Prix, posledním, kdo se mezi tuto vybranou společnost dokázal prosadit, byl Marcos Ramirez (Honda). Na čele je Giacomo Agostini se 122 vítězstvími, následují Valentino Rossi (115), Ángel Nieto (90), Mike Hailwood (76) a Marc Márquez (74).

112 z těchto 373 vítězů Grand Prix stáli pouze jednou ve své kariéře úplně nahoře - kromě jiných také náš Karel Abraham.

718 jezdců dokázalo získat minimálně jedno pódiové umístění. Nejvíce-krát to byl Valentino Rossi, ten má na svém kontě 234 umístění v Top-3. Následují Giacomo Agostini (159), Dani Pedrosa (153), Jorge Lorenzo (152) a Ángel Nieto (139)...Marc Marquez (122).

Vítězové Grand Prix pocházejí z 29 různých zemí: Nejúspěšnější je Itálie (811), následují Španělsko (612), Velká Británie (383), Německo (191) a Austrálie (180).

Nejúspěšnější značkou je Honda s 778 vítězstvími, následují Yamaha (502), Aprilia (294), MV Agusta (275) a Suzuki (157).