Reklama

Seat Minimó: koncept městské čtyřkolky Hlavní obrázek k článku: Seat Minimó: koncept městské čtyřkolky

Takhle se podle Seatu jednou bude jezdit ve městech. Minimó je novým koncepčním vozem španělské stáje, je kombinací motocyklu s elektrickým autem, tedy vlastně kombinací jejich nejlepších vlastností, komfort, bezpečná jízda, malá půdorysná plocha a čistý provoz.

Minimó má být vaším nejbližším spojencem při cestách na kratší trasy a hlavně na cestování po městě. Ačkoliv je to elektromobil, nemusíte mít obavy kvůli dobíjení. Má totiž jednoduchý systém výměnných akumulátorů umístěných pod podlahou vozidla ve snadno přístupném rámu, které jednoduše vyměníte za plně nabité během pár sekund a vozidlo tak rychle získá novou zásobu elektrické energie. Minimó poskytne dojezd více než 100 kilometrů na jedno nabití sady akumulátorů.

1 Seat Minimo koncept (2)1 Seat Minimo koncept (3)1 Seat Minimo koncept (4)

Od osobních automobilů přebírá bezpečnost, komfort a praktičnost, které kombinuje s vrozenými přednostmi motocyklů, jako je malá půdorysná plocha a agilita. Úzké a obratné vozidlo usnadňuje jízdu v městských oblastech, ale má uzavřený interiér, je praktické a nabízí vyšší úroveň bezpečnosti, takže uspokojí požadavky širšího okruhu řidičů. Díky zcela elektrickému pohonu s nulovými emisemi lze s tímto vozidlem bez omezení cestovat i v městských centrech s nejpřísnější emisní legislativou.

Hybridní charakter vozidla Minimó, je přizpůsoben jeho hlavnímu účelu, komfortně přepravit dvě osoby na co nejmenší ploše. Koncepční vůz s vnější délkou 2,5 metru a vnější šířkou 1,24 metru je dostatečně kompaktní k tomu, aby projel i těmi nejucpanějšími městskými ulicemi a využil i ty nejmenší mezery pro zaparkování.

Kompaktní rozměry navíc zmenšují plochu vozidla na pouhých 3,1 m2, což je mnohem méně než u běžného městského vozu (cca 7,2 m2). A na rozdíl od ostatních městských vozidel poskytuje potěšení z jízdy a komfort díky velkým, nezakrytým 17“ kolům, vysoké poloze sedadel jako ve vozech SUV a bezkonkurenční nabídce prostoru pro spolujezdce. S tímto vozem lze projíždět městskými ulicemi rychlostí, která je pro ostatní vozidla nedostižná.

1 Seat Minimo koncept (6)1 Seat Minimo koncept (7)1 Seat Minimo koncept (8)

Základem vozidla je tuhý skelet. Kola s průměrem 17“ jsou umístěna co nejdál od sebe. Uzavřená karoserie se vyznačuje lehkostí a vozidlo chrání své cestující nejen před působením živlů, ale také jim poskytuje vyšší úroveň bezpečnosti.Jedním předním světlometem připomíná motocykl, zatímco design zadní svítilny je inspirován světem letadel. Temperamentní španělský design vozidla Minimó nabízí také praktičnost.

Zavěšení asymetrických dveří umožňuje jejich otevření i v nejtěsnějších prostorech. Menší dveře řidiče na levé straně ponechávají více místa pro okna, což zlepšuje výhled z vozidla, zatímco větší dveře spolujezdce na pravé straně významně usnadňují nastupování a vystupování.

Po otevření dveří vzhůru přivítá cestující komfortní interiér s příjemnými materiály a esteticky vytříbeným designem. Na sedadlech s uspořádáním 1+1 je pro řidiče i spolujezdce k dispozici stejně velký prostor. Panoramatický výhled z vozu všemi směry umožňuje cestujícím užívat si krás okolí. Spolujezdce vzadu hýčkají měkké, hladké materiály s čistým zpracováním a smyslnými liniemi. Pocit prostornosti a komfortu ještě více umocňuje skutečnost, že v zadní části interiéru není tradiční pevné sedadlo.

Zadní sedadlo je totiž neoddělitelnou součástí interiéru. Pokud cestuje řidič sám, může prostor vzadu využít pro odložení zavazadel. Toto řešení zvyšuje praktičnost vozidla a také naznačuje další možné využití vozu Minimó i pro jiné účely, než je přeprava osob.

1 Seat Minimo koncept (9)1 Seat Minimo koncept (1)1 Seat Minimo koncept (5)

V oblasti konektivity nabízí vozidlo dokonale integrovaná digitální řešení pro soukromé uživatele i klienty služeb sdílení automobilů na základě digitálního klíčku a bezkabelové technologie Android Auto. Centrální digitální displej za volantem kombinuje funkce panelu přístrojů a digitálních aplikací chytrého telefonu uživatele s nezbytnými požadavky na bezpečnost jízdy. Uživatelé mohou díky funkci Google Assistant v rámci systému Android Auto sledovat provoz s oběma rukama na volantu a zůstávat přitom díky hlasovým povelům ve spojení s okolním světem, plnit různé úkoly a ovládat multimediální systémy.

Tato platforma je navíc otevřená pro další budoucí vývoj. Minimó je připraveno na budoucí techniku pro autonomní jízdu úrovně 4, která umožní vyzvednout uživatele na stanoveném místě. Tím se vyřeší jeden z hlavních problémů sdílení vozidel.Login Přihlásit Registrace ›

Reklama