Reklama

V aukci se nabízí legendární americká značka Excelsior-Henderson Hlavní obrázek k článku: V aukci se nabízí legendární americká značka Excelsior-Henderson

Unikátní nabídku nabízí aukční dům Mecum v Las Vegas. V jejich 27. ročníku tradiční aukce motocyklů bude nabízeno ke koupi vlastnictví legendární americké značky Excelsior-Henderson. Aukce bude probíhat 27. ledna 2018 v hotelu South Point.

Se značkou Excelsior-Henderson si zakoupíte výhradní právo užívání tohoto jména, ale také jejich deset registrovaných ochranných známek, webové domény, původní návrhy motocyklů a konstrukce rámů a také 18 patentů, kterým však už vypršela jejich platnost. Můžete se tak stát majiteli značky, která zejména v předválečné době patřila mezi největší konkurenty Indianu a Harley-Davidson. Bojovali mezi s sebou nejen na obchodní půdě, ale také na silnicích a na závodních tratích.

1 Excelsior Henderson (1)1 Excelsior Henderson (8)

Málokdo však dnes ví, že na začátku stály dvě samostatné značky. Excelsior Motorcycle Co. založil na popud svého syna Fredericka v roce 1906 Georg T. Robie, zaměřovali se na vzduchem chlazené jednoválce a také na velké vidlicové dvouválce. Za značkou Henderson stál také mladý člověk, William Henderson, který se měl stát dědicem automobilové značky Winton, ovšem jeho vášeň místo ke čtyřem, mířila ke dvěma kolům. Sám si kompletně navrhl celý čtyřválcový motor od nejmenšího šroubku až po hlavy válců či klikové hřídele a v roce 1911 představuje v Detroitu první prototyp.

Jak už to tak v obchodě bývá, dluhy otce Georga R. Robieho donutily dát svoji motocyklovou značku Excelsior na prodej a tak ji 14. listopadu 1911 kupuje Ignáz Schwinn, německý přistěhovalec, který však v Americe patřil mezi nejúspěšnější obchodníky s jízdními koly. Z Excelsioru vybudoval silnou značku a to i na závodním poli. Najal nejlepší jezdce a s nimi vyhrával jeden závod za druhým. Úspěch byl tak velký, že když se doslechl o tom, že William Henderson uvažuje o prodeji své značky, neváhal a rozhodl se k jeho jednoválcům a dvouválcům pořídit i čtyřválcové motocykly. A tak v roce 1917 kupuje značku Henderson a ve stejném roce vzniká i značka Excelsior-Henderson.

1 Excelsior Henderson (4)1 Excelsior Henderson (6)

Motocykly byly precizně zpracovány, jejich kvalita a skvělé jízdný vlastnosti byly známé po celém světě. Díky vysoké poptávce je rovněž prodávali za vyšší cenu. Produkce obou značek se vzájemně prolínala a stroje se prodávali jak pod samostatnými jmény tak i pod označením American-X. V říjnu 1929 přichází velká hospodářský krize a ta má dopad i na firmu Excelsior-Henderson, která začíná upadat. V březnu 1931 přichází definitivní rozhodnutí o ukončení celé výroby.

V devadesátých letech dvacátého století se pokusil o znovuvzkříšení značky Daniel Hanlon, který založil firmu Excelsior-Henderson Motorcycle Company v Burnsville v Minnesotě. Pod jejich křídly vznikl cruiser Excelsior-Henderson Super X se vzduchem a olejem chlazeným vidlicovým dvouválcem o obsahu 1380 ccm. V roce 1998 bylo vyrobeno téměř 2000 motocyklů, ale poptávka po nich nebyla nijak veliká a tak byla na konci roku 1999 ukončena jeho výroba.

Veškeré informace o aukci značky Excelsior-Henderson naleznete na tomto odkazu.

1 Excelsior Henderson (2)1 Excelsior Henderson (7)1 Excelsior Henderson (9)Login Přihlásit Registrace ›

Reklama